ŽIVÁ HISTORIE: Masakr civilistů americkou armádou ve vietnamské vesnici My Lai
RSS

ŽIVÁ HISTORIE: Masakr civilistů americkou armádou ve vietnamské vesnici My Lai

Masakr v My Lai byla masová vražda přes 500 neozbrojených vietnamských civilistů, hlavně žen a dětí, kterou spáchali vojáci americké armády 16. března 1968 ve vesnici My Lai v době Vietnamské války. Před smrtí byly některé oběti znásilněny, zbity, mučeny, zohaveny nebo pobodány. Těla některých povražděných byla vojáky znetvořena. Jednalo se o největší známý vojenský zločin amerických vojsk v době války ve Vietnamu.
Bezdůvodný masakr civilistů
Okolo osmé hodiny ráno po patnáctiminutové dělostřelecké přípravě byli vojáci roty Charlie vysazení z vrtulníků v blízkosti vesnice My Lai a následně rychle postoupili do vesnice, kde se nesetkali s odporem. Velitel pěší čety William Calley na místě přikázal spustit na civilisty palbu.
Shromáždění civilistů krátce předtím, než na ně spustili američtí vojáci palbu; Foto: Ronald L. Haeberle, Wikimedia Commons
Další vojáci začali házet granáty po všech Vietnamcích, které zpozorovali. Mnohé civilisty povraždili na rýžových polích v okolí, na ulicích či přímo v domech. Mnoho obětí bylo před smrtí znásilněno nebo mučeno. Proti počínání svých vojáků Calleyho nadřízený kapitán Ernest Medina nijak nezasáhl, naopak sám se přidal k vraždění. Američtí vojáci vraždili ve vesnici více než dvě hodiny.
Viníci nebyli nikdy dostatečně potrestáni
Přesto, že se o incidentu dozvědělo mnoho vyšších důstojníků, americká armáda události zpočátku nevěnovala žádnou pozornost. Až později armáda začala s interním vyšetřováním, které mělo incident objasnit. Přesto události rozhýbal až dopis svědka incidentu, který o masakru napsal prezidentovi Nixonovi, ale i několika kongresmanům a zodpovědným činitelům Pentagonu. Většina z nich na dopis ale nereagovala. Teprve poté, co začaly vycházet najevo všechny okolnosti, obvinila americká armáda poručíka Calleyho z vraždy.
Mrtvá těla obyvatelů vesnice Mỹ Lai; Foto: Ronald L. Haeberle / Wikimedia Commons
V březnu 1970 americká armáda obvinila 14 důstojníků ze zatajování informací o incidentu. Většina z obvinění však byla zrušena. Po 10 měsících trvajícím soudu byl v říjnu 1971 poručík William Calley odsouzen za vraždu a vydání rozkazu k střelbě do civilistů na doživotí. Dva dny po nabytí pravomoci rozsudku byl ale prezidentem omilostněn. Calley si nakonec odseděl ve vězení Fort Leavenworth pouhé čtyři a půl měsíce. Soud ostatní obžalované včetně kapitána Mediny zbavil viny.
Zdroj: Wikipedia.org
Rudolf Hruboň
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Matrace pro zdravé spaní

Specializovaný e-shop na matrace s dopravou zdarma.

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Hry zdarma

Nejlepší hry zdarma.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Army shop

Internetový army shop Armik.cz nabízí tisíce produktů za výhodné ceny.Dnes nejprohlíženější