DONBASKÁ ZASTAVENÍ 11. – MAKEJEVKA
RSS

DONBASKÁ ZASTAVENÍ 11. – MAKEJEVKA
Ačkoliv je Makejevka (DLR) těsně „nalepená“ na Doněck a v Doněcku jsem byl již několikrát, dosud jsem se do Makejevky nedostal. Až letos. Cesta maršrutkou z centra Doněcka do centra Makejevky trvala jen 25 minut, méně než do některých okrajových částí Doněcka. Makejevka je druhé největší město DLR, čítá 350 000 obyvatel. Založena byla v roce 1690, městem se stala v roce 1925. Od roku 1920 do roku 1931 nesla název Dmitrijevsk. 50% obyvatel tvoří Rusové a 46% Ukrajinci, ruština je ale rodným jazykem pro 86% obyvatel (ukrajinština pro 12%). V roce 1925 se ve městě jako v prvním na Donbase objevila tramvaj, jezdila zde do roku 2006. Trolejbus se objevil v roce 1969, jezdí dosud.

Páteř města tvoří bulvár V.I.Lenina, táhnoucí se od severu (nádraží) k jihu (Centrální obchodní dům) v délce 7 km. Prohlídku města jsem začal v ulici Moskevské, kolmé na bulvár Lenina. Na západním konci ulice se nachází Park kultury (býv. Pionýrský park) Vasilije Džartyho (žil 1958-2011, 2000-2002 primátor Makejevky, 2010-2011 předseda Rady ministrů Autonomní republiky Krym). na začátku parku najdeme Památník obětem fašismu (1974). V parku se nachází Dům dětské tvořivosti (býv. Dům pionýrů). Po Dětské (býv. Pionýrské) železnici (1972-2002), která procházela parkem v délce 1,3 km, zbyla jen část kolejí, zářezy v terénu a část betonových pražců. Na východním konci se skví na Chrámovém náměstí v plné kráse Svatogeorgijevský chrám z roku 2002, jehož vnitřní výzdoba je impozantní. Nádherné malby vyplňují celý vnitřní prostor chrámu včetně kupolí. Na jedné straně chrámu právě probíhala restaurace maleb. Na nedalekém dalším náměstí je moderní budova radnice.
Bulvár V.I.Lenina začíná na křižovatce s pěší ulicí Gorbačova u Centrálního obchodního domu. Uprostřed křižovatky stojí hudební hodiny (2011). Většina budov na bulváru je z poválečných let, např. budova Divadla mladého diváka (1962). V Parku Slávy (do r.2004 Park 40 let Pionýrské organizace) u divadla najdeme Obelisk-Památník sovětským vojákům-osvoboditelům Donbasu. Na hlavním náměstí pak stojí socha V.I.Lenina (1970). V další části bulváru se nachází v Centrálním parku kultury Desetiletí nezávislosti Ukrajiny (býv. Park 50 let SSSR) tank SU-100, blíže k nádraží dělo na památku 54. střelecké makejevské divize-osvoboditelů města.
Makejevka mě zaujala hlavně velkými náměstími, širokými bulváry a rozsáhlými parky.
[ See image gallery at www.nwoo.org ]
Jaromír Vašek, předseda Společnosti přátel LLR a DLR
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Matrace pro zdravé spaní

Specializovaný e-shop na matrace s dopravou zdarma.

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Hry zdarma

Nejlepší hry zdarma.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější