Slováci tesne podľahli Nemcom, rozhodol Leon Draisaitl
RSS

Košice 15. mája 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

Slovenská hokejová reprezentácia prehrala s výberom Nemecka 2:3 v stredajšom večernom zápase základnej A-skupiny v Košiciach na 83. majstrovstvách sveta na Slovensku (10. – 26. mája)
Na snímke rozhodujúci gól na 3:2 pre Nemcov, vpravo prekonaný brankár Marek Čiliak (Slovensko), vľavo Marko Daňo (SR) a uprostred Frederik Tiffels (Nemecko) v zápase základnej A-skupiny Nemecko – Slovensko
Zverenci trénera Craiga Ramsayho si týmto neúspechom značne skomplikovali cestu do štvrťfinále, po štyroch dueloch majú na svojom konte iba tri body a pred sebou ešte tri zápasy – proti Francúzom, Britom a Dánom. Najbližšie nastúpia v piatok popoludní proti výberu Francúzska.
V prvej tretine oba tímy nevyužili po jednej presilovke. Skóre stretnutia otvoril v 24. min Marc Michaelis, ale Slovákom sa v presilovkách podarilo otočiť – dvojnásobnú využil kapitán Andrej Sekera a tú o jedného korčuliara Libor Hudáček. Potom sa slovenský tím ubránil v štvorminútovej presilovke pri vylúčení Patrika Kocha. Nemcom sa v závere podarilo vyrovnať zásluhou Markusa Eisenschmida pri power-play a troch bodoch rozhodol Leon Draisaitl
V jubilejnom 60. vzájomnom zápase sa zrodila 27. prehra výber SR. Na svojom konte má 32 triumfov a jeden zápas sa skončil nerozhodne. Zatiaľ naposledy uspel slovenský tím na vrcholnom podujatí na MS 2013 vo Fínsku.

Majstrovstvá sveta 2019 v ľadovom hokeji – streda:
A-skupina (Košice):
Nemecko – Slovensko 3:2 (0:0, 1:2, 2:0)
Góly: 24. Michaelis (Eisenschmid), 59. Eisenschmid (Y. Seidenberg, Kahun), 60. L. Draisaitl (Tiffels, Kahun) – 29. Sekera (Černák, Tatar) 30. L. Hudáček (Pánik, Tatar)
Vylúčení: 4:4 na 2 min, navyše: 29. Holzer 10 min za nešp. správanie – 54. L. Nagy 10 min za narazenie na mantinel, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Fraňo (ČR), Sidorenko (Biel.) – Ondráček (ČR), Šišlo (Rus.), 7440 divákov
Zostavy:
Slovensko: Čiliak – Černák, Sekera, Jaroš, Marinčin, Koch, Fehérváry, Čajkovský – Pánik, Krištof, Tatar – Studenič, M. Sukeľ, L. Nagy – Lantoši, L. Hudáček, M. Daňo – Liška, Buc, Lunter – Zigo
Nemecko: Niederberger – M. Müller, Holzer, Y. Seidenberg, Seider, Schopper, Nowak, J. Müller – Ehliz, Hager, Pföderl – Kahun, L. Draisaitl, Tiffels – Plachta, Eisenschmid, Michaelis – Fauser, Bergmann, Noebels – Mauer

Aktivitu slovenského výberu začala v 2. min strela Nagya, pokračovala pokusom Fehérváryho a neskôr aj Buca či Tatara. Nemci potom nevyužili vylúčenie Studeniča za podrazenie. Prišli minúty bez vážnejšej príležitosti na niektorej zo strán. Až v trinástej minúte Lantoši nebezpečne pálil, ale trafil iba do Niederbergera. Na opačnej strane Plachta namieril do lapačky Čiliaka.
V úvode druhej časti sa slovenský tím usadil v útočnom pásme, ale veľké šance Lintera a L. Hudáčka zostali nevyužité a Bucov projektil skončil na žŕdke. Prišiel zákonitý trest, keď voľný Michaelis trafil presne medzi Čiliakove betóny a Nemci viedli 1:0. šancu ne vyrovnanie potom nevyužili opäť Buc ani Lunter. V 28. min pálil v obrovskej šanci Pánik, ale len do žŕdky. Prišli v rýchlom slede dve vylúčenia Nemcov, Slováci mali hrať dvojnásobnú presilovku v trvaní 97 sekúnd. Už po šiestich sekundách kapitán Sekera delovkou od modrej čiary vyrovnal na 1:1 a v početnej výhode o jedného hráča pridal druhý gól tímu SR L. Hudáček strelou švihom. V 32. min Buc naservíroval puk pred bránku Lunterovi, ale ten puk netrafil dobre a zo šance nebolo nič. Na štyri minúty potom putoval na trestnú lavicu obranca Koch, ale Slováci sa aj s kúskom šťastia ubránili tlaku súpera.
Na začiatku tretej tretiny sa nebezpečnou strelou prezentoval Marinčin, v presilovke spálil tutovku Studenič. Niederbergera potom takmer prestrelil Sekera, ale kapitán slovenského tímu trafil oba žŕdku. Slováci sa snažili o gólovú poistku, súper zase o vyrovnanie po niektorom z brejkov. Na trestnú lavicu zamieril v 54. min L. Nagy, ale Nemci dve minúty neúspešne dobíjali slovenskú bránku. Necelé tri minúty pred tretí klaksónom siahli Nemci k hre bez brankára, neskôr využili aj oddychový čas. Slovenskému výberu sa nepodarilo ubrániť a 112 sekúnd pred koncom Eisenschmid vyrovnal na 2:2. Keď sa už zdalo, že sa zápas bude predlžovať, slovenskej defenzíve unikol L. Draisaitl a rozhodol o zisku troch bodov pre Nemcov.