SNS po voľbách 2020 v opozícii. Alebo mimo parlament? Prieskum
RSS

SNS po voľbách 2020 v opozícii. Alebo mimo parlament? Prieskum

Bratislava 17. mája 2019 (HSP/Foto:TASR-Marko Erd)
 
Keď Andrej Danko prevzal vedenie Slovenskej národnej strany, podarilo sa mu ju úspešne doviesť vo voľbách 2016 nielen do parlamentu, ale aj do vlády. So ziskom 8,64 % si nárokoval a vyjednal ministerstvá obrany, školstva a pôdohospodárstva. Kontrola nad investíciami do obrany, eurofondy a agrodotácie potešili stranu, Dankove ego potešila funkcia predsedu národnej rady. Udrží si toto všetko SNS aj po voľbách v roku 2020? Ak nie, kto bude v parlamente zastupovať národne cítiacich voličov?
Na snímke predseda Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko
Redakcia hlavných správ má prístup k dátam agentúry VOX (voxprieskum.sk), ktoré analyzujú toky voličov a rozpracovaný potenciál strany SNS. Údaje sú aktuálne k 15.5.2019.
SNS dosiahla vo voľbách 2016 výsledok 8,64%. V ostatnom meraní agentúr  sa pohybuje v rozmedzí 7,5-8 (Focus/Apríl 2019 – 7,5%, AKO/Máj 2019 – 8,0%). To je mierny pokles oproti zisku v parlamentných voľbách. Strane určite neprospelo kauzy, kauzičky, niektoré verejné prezentovania Andreja Danka a neprospieva im ani vládnutie so Smerom.
Oproti iným agentúram má VOX v ponuke strán zaradené aj strany, ktoré ešte neexistujú. To, že vzniknú a zúčastnia sa volieb v roku 2020, už bolo avizované z viacerých strán a zdrojov. Sám Andrej Kiska niekoľkokrát potvrdil vznik vlastnej strany a potvrdil aj to, že do parlamentnej politiky vstúpi so svojou stranou aj Štefan Harabín. Agentúra VOX meria a vyhodnocuje aktuálne preferencie denne, aktuálne preferencie SNS meria na úrovni 4,3%. Je tento žalostný výsledok spôsobený vstupom nových aktérov do parlamentnej politiky?
 
Ťažké straty SNS po vstupe Harabina
Graf od agentúry VOX ilustruje jednu veľmi nepríjemnú skutočnosť pre stranu SNS – len 25% voličov tvorí tvrdé jadro jej elektorátu. Priaznivou informáciou pre národne orientované sily je, že pomerne nevýrazná časť voličov SNS je ochotná sa rozhodovať aj inak, než podľa vyslovene národných princípov – Strana Andreja Kisku si z priaznivcov SNS dokáže odobrať 5,8%, PS-Spolu 3,9%, Oľano 1%, SaS 0,7%. Naopak, strany s aspoň náznakmi národnej orientácie si vyberá viac odchádzajúcich voličov – ĽSNS 8,4%, SMER-SD 3,9%, Strana Š. Harabina 3,6%, Sme rodina 2,3% a Národná koalícia 1,3%.
Zaujímavou skupinou bývalých voličov SNS sú „Nerozhodnutí“. Podľa šéfa agentúry VOX Michala Nováka mnohých respondentov vedie k váhaniu fakt, že do politického ringu na národnej scéne vstupuje niekoľko národne orientovaných subjektov. Výraznejšie rezonuje potenciálna existencia strany Š. Harabina (tá ma aktuálne preferencie na úrovni 6,7%).  V meraniach iných agentúr sa vedia voliči jednoznačnejšie rozhodnúť pre SNS, keď sa v ponuke nenachádza alternatíva v podobe Harabinovej strany.
Graf 1
 
Chabé zisky strany SNS
Aktuálne preferencie strany SNS tvorí okrem ich jadra 33% bývalých voličov SMER-u. Za tento jav pravdepodobne môže čiastočne aj SMER. Okrem toho sa strane SNS darí zanedbateľne lákať voličov SaS (1,8%) a SDKÚ (1,4%). Pre prvovoličov a tých, ktorí si doposiaľ nevedeli vybrať, je SNS atraktívna minimálne, alebo vôbec.
Graf 2
 
Záver
Grafy agentúry VOX ukazujú, že po vstupe Š. Harabina na politickú scénu sa môže situácia SNS zásadne posunúť. Už teraz klesá podľa prieskumov iných agentúr. Nedarí sa jej získavať nových voličov v takých množstvách, aby vykryla straty. Ako bolo uvedené – darí sa jej lákať voličov Smeru, ale len v absolútnej hodnote preferencie 1,4 %. Pre porovnanie –  PS-Spolu sa darí od strany SMER-SD prilákať až 2,4%, v absolútnej hodnote preferencie.
Pozitívnou správou pre všetky národné subjekty je, že až 44,2% (v abs.hodnote preferencie je to okolo 4%) bývalých voličov SNS váha, ale nevyberá si zatiaľ inú stranu. Práve títo voliči dokážu veľmi zásadne ovplyvniť, ako bude vyzerať parlament po voľbách v roku 2020. V prípade SNS dokážu napríklad zabezpečiť, že SNS ostane v parlamente. Inak jej hrozí, že nebude nielen v opozícii, ale nebude ani v parlamente. Pre SNS by bolo veľkým debaklom byť opäť mimo hru.
Nedávno sme písali o možnostiach strany ĽSNS. Ak by tá vedela rozumne obhospodáriť tento voľný potenciál, pohodlne by dosiahla preferencie nad 20%. Pre Štefana Harabina by tieto hlasy mohli znamenať výhodnú vyjednávaciu pozíciu. No a z Národnej koalície by tieto hlasy dokázali urobiť parlamentnú stranu.
 
Príspevok SNS po voľbách 2020 v opozícii. Alebo mimo parlament? Prieskum zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Matrace pro zdravé spaní

Specializovaný e-shop na matrace s dopravou zdarma.

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Hry zdarma

Nejlepší hry zdarma.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější