Tak nám sejmuli vicekancléře Stracheho …
RSS

Tak nám sejmuli vicekancléře Stracheho …

MARTIN KONVIČKA
Pozdní sobotní večer 18. května…
 
Vyhladovělý z terénu jsem se stavil v jihomoravském zájezdním hostinci, nechal se obsloužit na zahrádce a poslouchal společnost u vedlejšího stolu. Témata byla: “Mrdat děvky”, “Hokej”, “Wehrmacht málem vyhrál”, “Jak natáhnout Pražáky (na stáčeném víně)” a “Marihuany není nikdy dost”. Byla to společnost různorodá – muži i ženy tak 20-60 – krapet již obluzená a vysmátá.

 
Kdyby ty řeči v tu chvíli zaslechl a vzal vážně někdo z protagonistů pražské kavárny, asi by začal před zdivočelými venkovany opevňovat hradby hlavního města. 
 
Současně se z webu dozvídám, že šéf rakouských Svobodných a vicekancléř Rakouské II. republiky nedalekého Rakouska Heinz-Christian Strache, odstoupil a zemi čekají předčasné volby. Strašný prý skandál – chlastal v jakémsi hotelu “s Rusákama” a povídali si o miliardových kšeftech, ovlivňování veřejného mínění, prodeji mediálních domů. Konečně vypátrám kompromitující video, vlastně jen sestřih z něj. Se svou bídnou němčinou a přes “Děvky” a “Wehrmacht” od vedlejšího stolu mu moc nerozumím, ale jedno je jisté – jak Strache, tak jeho ruští komplicové, jsou v tom videu na káry. Asi jako můj vedlejší stůl. 
 
Pro toho, koho to uráží, dodám, že rakouský politik v tu dobu ještě zdaleka nebyl vicekancléřem a vše se stalo na Ibize, tedy v dovolenkové destinaci. 
 
Během svých dobrodružství z let 2015-16 jsem potkal spoustu politiků. “Na káry” jsem neviděl, myslím, žádného, ale ve stavu malinko uvolněném – tucty. Témata “kšefty”, “média”, “noviny si koupíme” a “za službu protislužba” byly  naprosto standardním  tématem hovorů – tak po 3. sklence. Podotýkám, že nikdo z účastníků neměl reálnou moc (člen vlády atd.). Kdyby měl, bylo by to, myslím, tématem po 1. sklence, ne-li před ní. 
 
Snad nejběžnějším tématem hovorů byly ruské peníze. Nikdo samozřejmě nikdy žádné neviděl, ale buď znali někoho, kdo je má, nebo slyšeli o někom, kdo by je mohl mít, kdyby. Velmi častou postavou těch historek byl “Rusák, se kterým se ten-a-ten ožral tam-a-tam”. Čím více dotyční o “ruských penězích” mluvili, tím byli nadšenější, když jsem já, pouhý aktivista, následně zatáhl útratu. 
 
Párkrát, v úplně jiných obdobích života (když se to ještě smělo – tedy řekněme v “havlistických” 90. letech), jsem též poseděl s “ožralým Rusem” – širokou slovanskou duší. Když si vzpomenu na ty sliby věčného přátelství, fantastických kšeftů, rafinovaných intrik a zaručených plánů … Kdo tohle nezná, nikdy s žádným Rusem, širokou slovanskou duší, nepil. Dobře asi učinil – pít s Rusem se totiž v době liberálně-demokratické nesmí. 

Nemusím asi poznamenávat, že všechny ty fantaskní plány vždy odvanuly s ranní kocovinou. Ty Stracheho z Ibizy samozřejmě taky – nic z těch hrůz, o nichž prý mluví na tom snad 2-3 roky starém videu, se neuskutečnilo. 

Heinz-Christian Strache prostě odstupovat neměl. Jednak proto, že politici všelijaké fantasmagorie a dělení kšeftů vymýšlejí neustále (a to i mainstreamoví politici – ti to navíc občas i uskutečňují, je to nakonec jejich práce) a jednak proto, že každý má právo se scházet, s kým chce, být na fotce či videu, s kým chce, a v podroušení blábolit, co chce. Průšvih by nastal, až by se plány začaly uskutečňovat – a to se nestalo. 
(Do kategorie “každý” řadím i takového ministra Hamáčka a jeho fotky před mešitou. Ty fotky nevadí. Co vadí, je, že jde místní islámské ummě na ruku, což se ukázalo opakovaně. Naposled když otevřeně vyhrožoval lidem z komentáře k novozélandskému incidentu). 

 
Strache odstupoval neměl, protože jeho rakouská vládní krize může ohrozit vše, co vládní tandem Lidovců & Svobodných tak nadějně započal – od úzké spolupráce se zeměmi V4 a ochrany hranic, přes zákazy hidžábu a zákazy nočního vycházení rizikovým skupinám migrantů. Celá ta provokace s několik let starým videem, které se “najednou objevilo”, má rukopis práce tajných služeb – v tomto případě německých. Snad si je toho kancléř Kurz, šéf Lidovců, vědom. Snad si uvědomuje, že jako “proněmecký” kancléř bude jen místodržícím nezajímavé provincie, zatímco dosud byl a je významným středoevropským politikem. 
 
Autor: Martin Konvička
//

 
//

Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Matrace pro zdravé spaní

Specializovaný e-shop na matrace s dopravou zdarma.

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Hry zdarma

Nejlepší hry zdarma.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Army shop

Internetový army shop Armik.cz nabízí tisíce produktů za výhodné ceny.Dnes nejprohlíženější