Transsexuál porodil dieťa, chce byť však evidovaný ako jeho otec. Výsledok súdneho sporu bude zásadný aj pre Slovensko
RSS

Transsexuál porodil dieťa, chce byť však evidovaný ako jeho otec. Výsledok súdneho sporu bude zásadný aj pre Slovensko

Bratislava 21. mája 2019 (HSP/Foto:Maxpixel)
 
Štrasburský súd pre ľudské práva rieši otázku, či môže byť matka otcom svojho dieťaťa? Na súd sa totiž obrátil rodič dieťaťa a žiada, aby bol v rodnom liste vedený ako otec, aj keď dieťa sám porodil. Rozhodnutie bude zásadné aj pre Slovensko. Informuje portál Echo24
Ilustračné foto
Na Európsky súd pre ľudské práva sa obrátil transsexuál narodený ako žena, ktorý v Berlíne porodil dieťa v čase, keď bol úradne vedený ako muž. Do rodného listu dieťaťa bol ale zapísaný ako matka s pôvodným menom. On by však chcel byť vedený v dokumentoch ako otec dieťaťa.
Nemecká matrika sa kvôli sporu obrátila na tamojšie súdy a tie jej dali za pravdu. A tak celý prípad doputoval až na súd pre ľudské práva v Štrasburgu, na ktorom, sa rodič domáha zmeny v rodnom liste s argumentom, že zápis je v rozpore s vnímaním ich spoločného vzťahu.
Dieťa prišlo na svet vďaka umelému oplodneniu a vďaka spermiám od neznámeho darcu. Podľa informácií by malo ísť o prvého muža, ktorý v krajine priviedol na svet dieťa.
O prípad sa intenzívne zaujíma aj Slovensko, konkrétne Asociácia opatrovníckych sudcov. V kauze chcú intervenovať ako tretia strana.
“Čo sťažnosť robí z nášho pohľadu zaujímavú, je skutočnosť, že nemecká právna úprava je prakticky totožná so slovenskou. Zdanlivo formálny problém registrácie verejnej listiny nesie veľkú škálu súvisiacich právnických a praktických otázok,” uviedla pred súdom pre ľudské práva zástupkyňa Slovenskej republiky Marica Pirošíková.
“Najzásadnejšou z nich je určenie identity dieťaťa a jeho rodinných vzťahov, materstva a otcovstva. Materstvo je stanovené základnou premisou, matkou dieťaťa je žena, ktorá ho porodila,” dodala.
Podľa jej slov sa chce Slovensko, do formovania právnych noriem určujúcich rodinné vzťahy a identitu transsexuálnych ľudí a ich detí zapojiť tým, že podporí pozíciu Nemecka.
Slovensku už súd vyhovel a treťou stranou sa v prípade stalo, v prípade konkrétnej slovenskej asociácie ešte rozhodnutie nepadlo.
K prípadu by sa, podľa informácií denníka Echo24, mohla vyjadriť ako tretia strana aj Česká republika.
 
Príspevok Transsexuál porodil dieťa, chce byť však evidovaný ako jeho otec. Výsledok súdneho sporu bude zásadný aj pre Slovensko zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Matrace pro zdravé spaní

Specializovaný e-shop na matrace s dopravou zdarma.

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Hry zdarma

Nejlepší hry zdarma.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější