Taliansko chce zatvoriť prístavy pre organizácie pre utečencov
RSS

Taliansko chce zatvoriť prístavy pre organizácie pre utečencov

Rím 21. mája 2019 (HSP/Welt/Foto:TASR/AP-Luca Bruno)
 
Taliansky minister vnútra chce dekrétom uzavrieť prístavy krajiny pre organizácie na pomoc utečencom
Na snímke taliansky vicepremiér a minister vnútra Matteo Salvini

Dekrét je „nevyhnutný a naliehavý“, povedali zástupcovia ministerstva Matteo Salviniho.
Salvini plánuje mimoriadne nariadenie, ktoré môže byť predložené vláde na schválenie už v pondelok.

Talianske ministerstvo vnútra chce uzavrieť prístavy krajiny dekrétom pre organizácie na pomoc utečencom napriek protestom OSN. Dekrét je “nevyhnutný a naliehavý”, povedali predstavitelia ministerstva. Podľa expertov OSN pre ľudské práva to porušuje medzinárodné právo.
Vysoká komisárka OSN pre ľudské práva Michelle Bachelet v liste adresovanom talianskej vláde z 15. mája, ktorý bol uverejnený v sobotu, vyzvala Taliansko, aby tento dekrét stiahlo. Ide o „ďalší politický pokus kriminalizovať pátracie a záchranné operácie“ uvádza sa v ňom. Dekrét „zintenzívňuje klímu nepriateľstva a xenofóbie proti migrantom“. Tento list podpísalo niekoľko spravodajcov OSN.
 
Salvini varoval Sea-Watch
Loď nemeckej záchrannej organizácie Sea-Watch čakala cez víkend pred talianskym ostrovom Lampedusa na povolenie, aby mohla v prístave vypustiť na pevninu 47 utečencov, ktorých vzala na mori. Sea-Watch oznámila, že jej loď porušila zákaz Talianska v sobotu z humanitárnych dôvodov a plavila sa v talianskych vodách.
Minister vnútra Matteo Salvini varoval „Sea-Watch 3“ pred tým, nepribližovať sa k talianskym teritoriálnym vodám. „Naše prístavy sú a zostanú zatvorené,“ potvrdil opätovne. Od svojho nástupu do úradu pred rokom zakazuje Salvini súkromným mimovládnym organizáciám zakotviť ich lode v Taliansku. V dôsledku toho museli migranti opakovane zotrvať na záchranných lodiach niekoľko dní, kým nebolo ich vylodenie vyjednané s Talianskom alebo inými krajinami.
 
Salvini plánuje mimoriadne nariadenie
To, že migranti na palube „Sea-Watch 3“ boli prepravení talianskymi úradníkmi na ostrov Lampedusa južne od Sicílie sa Salvini dozvedel zrejme až z televízneho spravodajstva. Potom sa opýtal, kto vo vláde urobil takéto rozhodnutie proti jeho výslovnému príkazu.
Vicepremiér Luigi Di Maio z populistického Hnutia piatich hviezd, ktorý je vo vláde s Lega (Lega Nord – Liga Severu) vyhlásil, že je nevyhnutné, priviesť pasažierov skonfiškovanej lode na pevninu. Debatu o zaobchádzaní s utečencami na lodiach v Taliansku v súčasnosti dodatočne vyostruje volebná kampaň pre voľby do Európskeho parlamentu v tomto týždni.
Salvini sa tu prezentuje ako obranca Talianska proti nelegálnemu prisťahovalectvu. V súčasnosti plánuje mimoriadne nariadenie, ktoré môže byť predložené vláde na schválenie už v pondelok.
 
Pokuta až do výšky 5500 Eur za každého migranta
To stanovuje, že minister vnútra má právomoc zakázať lodiam vstúpiť do talianskych vôd z dôvodov verejného poriadku. Taktiež sa plánuje, že podporné lode budú musieť zaplatiť pokutu 3500 až 5500 eur za každého migranta, ktorého dopravia do Talianska bez povolenia.
Salvini v nedeľu odmietol kritiku OSN o jeho zámere ostrými slovami. Tu sa jedná o „medzinárodný organizmus, ktorý stojí daňových poplatníkov miliardy eur, ktorý má Severnú Kóreu a Turecko ako členov, a ktorý Taliansku káže o morálke o ľudských právach“, povedal Salvini a dodal: „To nabáda k smiechu“.
 
Príspevok Taliansko chce zatvoriť prístavy pre organizácie pre utečencov zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Matrace pro zdravé spaní

Specializovaný e-shop na matrace s dopravou zdarma.

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Hry zdarma

Nejlepší hry zdarma.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější