Taiwanská prezidentka: Cena zaplatená za Tchien-an-men ukazuje hodnotu demokracie
RSS

Taiwanská prezidentka: Cena zaplatená za Tchien-an-men ukazuje hodnotu demokracie

Tchaj-pej 23. mája 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Wally Santana)
 
Vysoká cena zaplatená za prodemokratickú demonštráciu v čínskom Pekingu v roku 1989 pripomína ľudu Taiwanu hodnotu demokracie. Vyhlásila to vo štvrtok taiwanská prezidentka Cchaj Jing-wen

Na archívnej snímke taiwanská prezidentka Cchaj Jing-wen
Pred 30. výročím pekinských protestov, ktoré viedli ku krvavému zásahu armády proti demonštrantom, sa viac ako 200 obhajcov demokracie vrátane lídrov z Námestia nebeského pokoja (Tchien-an-men) zišlo v Tchaj-peji na sérii spomienkových podujatí.
Je medzi nimi akademická konferencia, mierové zhromaždenia a výstava týkajúca sa známej scény, keď osamotený muž v bielej košeli a tmavých nohaviciach s dvoma nákupnými taškami v rukách stál pred kolónou tankov.
“Tieto aktivity opäť pripomínajú ľudu Taiwanu, čo sa naozaj v minulosti stalo a aká je hodnota demokracie,” uviedla taiwanská prezidentka, ktorá prijala aj niekoľkých prominentných čínskych obhajcov demokracie žijúcich v exile.
Cchaj Jing-wen tiež odsúdila plán čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga načrtnutý v jeho novoročnom príhovore – aplikovať na Taiwan princíp jedna krajina, dva systémy. Ten je podľa nej veľkou hrozbou pre slobodný a demokratický životný štýl na ostrove.
Agentúra DPA pripomína, že v rámci uvedeného princípu sa územia Hongkongu a Macaa vrátili pod správu Číny po tom, ako sa tam skončila koloniálna nadvláda.
“Ako demokraticky zvolená prezidentka musím dať jasne najavo, že Si Ťin-pchingov plán nemôže prijať krajina, ktorá sa teší slobode, demokracii a dodržiavaniu ľudských práv,” dodala taiwanská prezidentka.
Čína a Taiwan sa rozdelili počas občianskej vojny v roku 1949. Čína považuje tento ostrov za súčasť svojho územia, nad ktorým v prípade potreby môže prevziať kontrolu prostredníctvom sily. Taiwan sa pokladá za zvrchovaný štát, ktorý má svoj vlastný politický systém, menu a súdnictvo, avšak oficiálne nikdy nezávislosť od Číny nevyhlásil.
 
Príspevok Taiwanská prezidentka: Cena zaplatená za Tchien-an-men ukazuje hodnotu demokracie zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Matrace pro zdravé spaní

Specializovaný e-shop na matrace s dopravou zdarma.

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Hry zdarma

Nejlepší hry zdarma.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější