Portugalsko víťazom Ligy národov, finále rozhodol gól Goncala Guedesa
RSS

Porto 10. júna 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Armando Franca)

Futbalisti Portugalska sa tešia z historicky prvého triumfu v Lige národov. Vo finále premiérového ročníka prestížnej súťaže reprezentačných mužstiev UEFA Portugalčania doma v Porte zdolali Holanďanov 1:0
Na snímke hráč Goncalo Guedes
Jediný a rozhodujúci gól na Štadióne draka strelil po hodine útočník Valencie Goncalo Guedes po prihrávke Bernarda Silvu.
Futbalisti Portugalska s kapitánom Cristianom Ronaldom, ktorí nastúpili bez zraneného stopéra Pepeho, boli po všetkých stránkach lepším tímom (strely na bránku 7-1) a potvrdili aj historicky priaznivú štatistiku proti Holanďanom. V ôsmom zápase sa zrodilo ich šieste víťazstvo (6-1-1).
V prvom polčase mali Portugalčania dvanásť streleckých pokusov, z toho štyri na bránku a zahrávali aj šesť rohových kopov. Aktivitou hýril celý útočný trojlístok domácich na čele s Cristianom Ronaldom, ale brankár Jasper Cillessen si udržal čisté konto.
Najviac ho zrejme vyskúšal Bruno Fernandes, ktorého tvrdú strelu musel v 30. min vyraziť na roh. Holanďania síce miestami dokázali tvoriť hru, ale v ofenzívnej fáze boli jaloví, prakticky ani nevystrelili na bránku.
Tréner Ronald Koeman preto v prestávke stiahol z trávnika útočníka Ryana Babela a do druhého polčasu poslal Quincyho Promesa. Portugalčania však hneď v úvode druhého dejstva vystupňovali tlak, zahrávali viacero rohových kopov v tesnom slede, ale nič z toho nevyťažili.
Holanďania po hodine hry vymenili druhého hráča, ale hneď na to, paradoxne, inkasovali. Bernardo Silva sa vrútil do šestnástky, nečakane prihral do voľného priestoru Goncalovi Guedesovi a ten strelou k žrdi otvoril skóre – 1:0. Cillessen si síce siahol na loptu, ale nevytlačil ju z bránky.
Až v 65. min sa holandské mužstvo dostalo k prvej strele na bránku, hlavičku Memphisa Depaya zneškodil Rui Patrício. Trvalejší nápor hostí sa nedostavil, a tak Portugalsko skúsene dohralo zápas do víťazného konca.

Portugalsko – Holandsko 1:0 (0:0)
Gól: 60. Goncalo Guedes. ŽK: 88. Dumfries, 90.+ L. de Jong (obaja Hol.), rozhodoval: Undiano Mallenco (Šp.)
Zostavy: Rui Patrício – Semedo, Rúben Diaz, Fonte, Raphael Guerreiro – Danilo, William Carvalho (90.+ Rúben Neves), Bruno Fernandes (81. Joao Moutinho) – Cristiano Ronaldo, Goncalo Guedes (75. Rafa Silva), Bernardo Silva
Holandsko: Cillessen – Dumfries, Van Dijk, De Ligt, Van Dijk, Blind – De Roon (81. L. de Jong), F. de Jong, Wijnaldum – Bergwijn (60. Van de Beek), Depay, Babel (46. Prommes)

Príspevok Portugalsko víťazom Ligy národov, finále rozhodol gól Goncala Guedesa zobrazený najskôr Hlavné správy .