Čaputová ako nastupujúca veliteľka ozbrojených síl: Považujem za potrebné, aby si Slovensko plnilo svoje záväzky, ktoré mu vyplývajú z členstva v NATO
RSS

Čaputová ako nastupujúca veliteľka ozbrojených síl: Považujem za potrebné, aby si Slovensko plnilo svoje záväzky, ktoré mu vyplývajú z členstva v NATO

Bratislava 13. júna 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jana Birošová, Martin Baumann)
 
Všetky žiadosti o udelenie milosti bude nastupujúca prezidentka Zuzana Čaputová posudzovať individuálne. Uviedla to pre agentúru SITA
Na snímke Zuzana Čaputová
“Okrem právnych aspektov žiadosti budem brať ohľad na zdravotný stav a sociálnu situáciu žiadateľa,” konštatovala.
K amnestiám sa už viackrát vyjadrila, že o nich neuvažuje.
Zároveň sa ako prvá žena v histórii Slovenskej republiky stane hlavnou veliteľkou Ozbrojených síl SR. Ako povedala, v prvom rade považuje za potrebné, aby si Slovensko plnilo svoje záväzky, ktoré mu vyplývajú z členstva v NATO.
“Je dôležité, aby zdroje, ktoré do obrany investujeme, boli vynakladané efektívne, účelne a absolútne transparentne. Slovensko musí byť dôveryhodným partnerom pre zabezpečenie spoločnej obrany krajín NATO,” odpovedala na otázku agentúry SITA. Čaputová sa prezidentského úradu ujme už túto sobotu.
Prezident SR je hlavným veliteľom Ozbrojených síl SR. Patrí mu oprávnenie vydávať rozkazy pre podriadených, rozhodovať o žiadostiach občanov SR vykonávať vojenskú službu v cudzom vojsku, vydávať povolenia cudzincom na dobrovoľné prevzatie brannej povinnosti v ozbrojených silách SR a rozhodovať o ďalších otázkach súvisiacich s výkonom služobného pomeru v ozbrojených silách.
Prezident SR vypovedá vojnu na základe rozhodnutia Národnej rady SR, ak je SR napadnutá alebo ak to vyplýva zo záväzkov z medzinárodných zmlúv o spoločnej obrane proti napadnutiu. Prezident má oprávnenie uzatvárať mier. Prezident môže na návrh vlády SR nariadiť mobilizáciu ozbrojených síl, vyhlásiť vojnový stav alebo vyhlásiť výnimočný stav.
Predchodca Čaputovej a dosluhujúca hlava štátu Andrej Kiska udelil počas svojho päťročného pôsobenia vo funkcii šesť milostí. Amnestiu neudelil žiadnu. Od 16. júna 2014 do 31. mája tohto roka mu prišlo 2 711 žiadostí o milosť.
Prezident SR má právo odpustiť alebo zmierniť právoplatne uložený trest alebo zahladiť odsúdenie, a to prostredníctvom udelenia individuálnej milosti alebo amnestie. Na základe žiadosti o milosť a ďalších podkladov, ktoré pre hlavu štátu zabezpečuje minister spravodlivosti Slovenskej republiky, môže prezident rozhodnúť o udelení milosti osobe právoplatne odsúdenej za trestný čin. Počas konania o žiadosti o milosť môže nariadiť odloženie alebo prerušenie výkonu trestu. Trest alebo jeho časť môže odpustiť aj podmienečne.
Použitie inštitútu amnestie umožňuje prezidentovi hromadné odpustenie trestov za určité trestné činy, pričom na jej platnosť sa vyžaduje aj podpis predsedu vlády alebo ním povereného ministra. Národná rada SR má právo zrušiť rozhodnutie prezidenta o udelení amnestie alebo individuálnej milosti, ak odporuje princípom demokratického a právneho štátu. O súlade uznesenia Národnej rady SR o zrušení amnestie alebo individuálnej milosti s ústavou rozhoduje Ústavný súd SR.
Prezident Andrej Kiska je vo funkcii od roku 2014. Nahradí ho Zuzana Čaputová, jej inaugurácia bude v sobotu 15. júna. Čaputovú zvolili voliči za historicky prvú prezidentku SR 30. marca tohto roka. V druhom kole volieb hlavy štátu vyhrala nad svojím protikandidátom Marošom Šefčovičom.
 
Príspevok Čaputová ako nastupujúca veliteľka ozbrojených síl: Považujem za potrebné, aby si Slovensko plnilo svoje záväzky, ktoré mu vyplývajú z členstva v NATO zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Matrace pro zdravé spaní

Specializovaný e-shop na matrace s dopravou zdarma.

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Hry zdarma

Nejlepší hry zdarma.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější