V Bratislave sa uskutočnil okrúhly stôl zameraný na včasnú intervenciu
RSS Facebook

V Bratislave sa uskutočnil okrúhly stôl zameraný na včasnú intervenciu

Bratislava 8. júna 2018 (TASR/HSP/Foto:maxpixel)
 
Podmienky na poskytovanie a dostupnosť služby včasnej intervencie nie sú na Slovensku ideálne. Upozornila na to poslankyňa Európskeho parlamentu Jana Žitňanská. Podľa nej štát nepomáha dostatočne rodinám, do ktorých sa narodí dieťa so zdravotným postihnutím, pritom každá rodina s požadovanou podporou a zdrojmi je schopná zabezpečiť plnohodnotný vývin takéhoto dieťaťa.
Ilustračné foto
Včasná intervencia je určená pre deti s rizikovým vývinom alebo zdravotným postihnutím v ranom veku. V slovenskej legislatíve je pomerne novou sociálnou službou, ktorá má podporiť celú rodinu. Europoslankyňa sa domnieva, na Slovensku je nedostatočne funkčná, čo ju viedlo k tomu, že v piatok zorganizovala v Bratislave okrúhly stôl na túto tému spolu s občianskym združením EFFETA – Stredisko sv. Františka Saleského.
Na Slovensku žije 8700 až 14.000 detí so zdravotným postihnutím alebo rizikovým vývinom vo veku do sedem rokov. Takýto predpoklad sa podľa Žitňanskej opiera o dostupné údaje a prieskum Asociácie poskytovateľov a podporovateľov včasnej intervencie. Ku koncu roku 2017 bolo pritom registrovaných len 22 poskytovateľov, ktorí poskytovali službu včasnej intervencie pre 561 rodín, upozornila europoslankyňa s tým, že to predstavuje len štyri až 6,5 percenta z celkového počtu rodín, ktoré službu reálne potrebujú.
Podľa slov Vladislava Mateja zo SOCIE – nadácie na podporu sociálnych zmien môžeme na základe skúseností z Českej republiky predpokladať, že približne 25 až 30 percent potenciálnych klientov službu včasnej intervencie aj využije, čo by na Slovensku znamenalo 2175 až 4200 rodín. To však podľa neho súčasný počet 26 poskytovateľov tejto služby nie je schopný pokryť. Problém pritom nie je len v nedostatočnom financovaní, ale aj v tom, že rezorty sociálnych vecí, zdravotníctva a školstva zodpovedné za včasnú intervenciu nespolupracujú, ozrejmil.
“Je smutné, že v súčasnosti musíme chodiť a pýtať si terapiu, ktorá nie je podporovaná ani v školskom, ani v zdravotníckom systéme,” uviedla Jana Lowinski, zástupkyňa Platformy rodín s deťmi so zdravotným znevýhodnením. Prezidentka Európskej asociácie včasnej intervencie EURLYAID Ana Maria Serrano prezentovala portugalský model koordinovaného prepojenia troch ministerstiev, ktorý poskytuje bezplatné služby včasnej intervencie pre rodiny s deťmi so zdravotným postihnutím.
“V súčasnosti máme 160 miestnych tímov včasnej intervencie, ktoré navštevujú aj rodiny v okrajových a vzdialených oblastiach v Portugalsku,” priblížila Serrano.
Slovensko by malo podľa odborníčky na sociálnu oblasť Anny Šmehilovej prehodnotiť povahu, účel, vecný obsah a financovanie služby včasnej intervencie, takáto povinnosť mu vyplýva z odporúčania Výboru OSN pre práva osôb so zdravotným postihnutím. “Je to veľká výzva pre slovenskú vládu a verejnosť zabezpečiť dostatočnú podporou a zdroje pre vývin každého dieťaťa, aj toho so zdravotným postihnutím,” dodala Žitňanská.
 
Príspevok V Bratislave sa uskutočnil okrúhly stôl zameraný na včasnú intervenciu zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Nebankovní půjčka

Rychlá nebankovní půjčka Fenix je dostupná každému. Peníze do 10 minut

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Matrace pro zdravé spaní

Specializovaný e-shop na matrace s dopravou zdarma.

Slevové kupóny

Tisíce slevových kupónů na 1 místě a vše zcela zdarma.

Cashback

V posledních letech navíc existuje nová možnost úspory: cashback.

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Hry zdarma

Nejlepší hry zdarma.Dnes nejprohlíženější