Uprchlík a Susanne F.
RSS Facebook

Uprchlík a Susanne F.

PETR ROBEJŠEK
Minulý pátek jsem si na pražském letišti koupil troje německé noviny. Konzervativní, liberální a bulvární. Zajímaly mě rozdíly v tom, jak informují o vraždě židovské dívky. Byla to sonda do myšlení německé kavárny.

Osud jednoho uprchlíka
Čtrnáctiletá židovská dívka Susanne F. si 22. května vyšla s přáteli do centra Wiesbadenu, ale domů se nevrátila. Matka jí druhý den prohlásila za nezvěstnou a 6. června bylo nalezeno její tělo. Podle výsledků obdukce byla znásilněna a zavražděna. Podezřelý byl třicetipětiletý Turek a dvacetiletý Iráčan, Alí Bašár, oba žadatelé o azyl. První z nich byl zatčen, ale druhý uprchl spolu se svou sedmičlenou rodinou zpět do Iráku.
Alí Bašár přišel do Německa s hlavní vlnou přistěhovalců v říjnu 2015 a požádal o azyl. Prý mu hrozí mučení a smrt ze strany kurdské strany PKK. Tomu německé úřady neuvěřily a v prosinci 2016 žádost o azyl zamítly. Alí Bašár zažaloval německý stát a dostal na dobu procesu povolení k pobytu. 
Již pět měsíců po svém příjezdu byl vyšetřován kvůli rvačce a v únoru 2018 znovu. V březnu téhož roku Bašár zautočil na policistku a byl zatčen. Tři dny po té přepadl a okradl jednoho muže. Několik dní po té došlo v azylové ubytovně ke znásilnění jedenáctiletého devčátka; Bašár patřil mezi podezřelé. 19. dubna byl kontrolován policií a byl mu zabaven nůž nedovoleného typu. 22. května zavraždil Susanne a 2. června uprchl do Iráku. Předevčírem ho irácké úřady vydaly německé policii. 
Jak to vidí bulvár?
Srovnejme to, jak o případu informují konzervativní „Frankfurter Allgemeine Zeitung“ (FAZ), liberální „Süddeutsche Zeitung“ (SZ) a bulvární „Bild-Zeitung“. 
„Bild“ nezapře svou příslušnost k bulvární žurnalistice a v pátečním vydání to rozmázl na tři strany; velké fotky, velká písmena a velká slova. Naproti tomu se komentování vraždy omezilo na jediné a jistě pravdivé zjištění: „Kdyby ho odsunuli, tak mohla ještě žít.“ 
Důležité je připomenout, že „Bild“ osamělé rozhodnutí Merkelové otevřít v roce 2015 hranici nekritizoval, naopak spíše kancléřku podporoval. To je v nápadném nesouladu se spíše pravicovým zaměřením tohoto listu. Ale Friede Springerová, majitelka nakladatelství, kde Bild vychází, je dlouholetá a velmi dobrá přítelkyně Angely Merkelové. Takže mě nepřekvapilo, že ve vystoupeních redaktorů „Bildu“ v televizních debatách slyším prouprchlické názory podobné těm, které rozšiřují „seriozní“ média jako „Die Zeit“ nebo „Der Spiegel“. 
Zpravodajství pro vzdělané naivky
„Süddeutsche Zeitung“ a „Frankfurter Allgemeine Zeitung“ popisují průběh tragédie a honbu za pachatelem velmi podobně. Obracejí se na jiný typ čtenářů a proto jsou jejich komentáře mnohem rozsáhlejší než v „Bildu“. Stojí za to, si je vychutnat. 
Komentátor „Süddeutsche Zeitung“ popírá pravdivost tvrzení, že kdyby byly hranice zavřené, tak by Susanne dnes ještě žila. A doloží to prostě tím, že prohlásí: „Ví se přece, že to tak není.“ 
Ve svém komentáři odsuzuje pomstychtivost, se kterou je požadováno, aby se utečenci radikálně vysídlovali a jejich práva omezovala. A jako argument vystačí s bonmotem: „Důsledkem barbarského činu nesmí být barbarizace práva.“ A hotovo. Heribert Prachtl, autor komentáře zneužívá to, že jeho slova jsou vytištěna a protiargumenty, které okamžitě napadnou čtenáře nikoliv. Tím se Prachtl vyhne nepohodlným pravdám. Jako třeba této. Obyvatelé hostitelské země tedy nesmí požadovat to, co by rychle pomohlo, protože přece nemůžeme jednat „barbarsky“. Nevyhnutelný důsledek této velkorysosti, který ale Prachtlovi uniká je to, že za to Evropané musí strpět barbarství příchozích. Fakticky se prosadí hodnoty a způsoby chování barbarské civilizace. Utekli před barbarstvím svých soukmenovců a přinesli si ho s sebou k nám. 
Zbytky konzervativního myšlení
Frankfurter Allgemeine Zeitung vidí věci alespoň trochu realističtěji a vypočítává „smrtelné absurdity“, které snižuji věrohodnost německého právního státu. „Policii známý ‚uprchlík‘ (úvozovky od FAZ) uteče i s rodinou z Německa do Iráku. Talibánci mají v Německu šanci na azyl. Odsun odmítnutých azylantů je prý nelidský.“ 
Komentátor FAZ je tedy schopný rozeznat absurdity v tom, jak vláda zachází s migrační vlnou. Ale vzápětí mu mozek vysadí, když svůj vlastní realistický popis těchto absurdit zpochybní úlitbou mainstreamovému myšlení takto: „Není divu, když lidé kvůli těmto absurditám „naletí“ politickým krysařům“; myslí tím protestní stranu AfD. 
Po té se přece jen ozvou zbytky jeho realistického myšlení a dočteme se, že sice v první řadě nesou vinu tito „krysaři“, ale také politici, kteří se nepostaví zaslepeným kazatelům morálky. Poznávací schopnosti a odvaha komentátora FAZ jsou tedy trochu vyvinutější než v případě SZ. Ale zase ne natolik, aby se pochlapil a napsal, že to všechno by se vůbec nestalo, kdyby Merkelová v roce 2015 uzavřela hranice. 
Co říci závěrem? Západní civilizace upadla do krize, týkající se chápaní svých hodnot. To se projevuje také tím, že ti, kteří mají ostatní informovat o tom, co se kolem nich děje, jim z materiálních a ideologických důvodů vnucují svůj vlastní obraz světa a vymývají mozky sociálními utopiemi. 

Autor:  Petr Robejšek
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Nebankovní půjčka

Rychlá nebankovní půjčka Fenix je dostupná každému. Peníze do 10 minut

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Matrace pro zdravé spaní

Specializovaný e-shop na matrace s dopravou zdarma.

Cashback

V posledních letech navíc existuje nová možnost úspory: cashback.

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Hry zdarma

Nejlepší hry zdarma.

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější