Odmítat či neodmítat, toť otázka
RSS Facebook

Odmítat či neodmítat, toť otázka

MARIAN KECHLIBAR
Německá vládní koalice se rozhádala kvůli plánu ministra Seehofera odmítat některé běžence již na hranicích SRN.
V pondělí 11. června představil německý ministr vnitra Horst Seehofer (CSU) svůj takzvaný  Masterplan . Cílem plánu je zavést do azylové a migrační politiky, jejíž praxe v posledních letech podléhá chaosu, opět nějaká pravidla.

Nějaký plán v Berlíně potřebují, protože důvěra běžného obyvatelstva je po několika vraždách a po skandálu kolem úřadu BAMF dosti otřesena. Z tématu nezvládnuté imigrační krize těží opozice. Například podle průzkumu veřejného mínění v Sasku by tam „velká koalice“  nedosáhla  ani na většinu křesel, čímž už pomalu přestává mít smysl ji vůbec nazývat „velkou“.  Rovněž v Bavorsku hrozí Seehoferově CSU  ztráta dosavadní většiny  v zemském sněmu. A SPD, dříve významná strana, si už pomalu zvykla na hodnoty mezi 10-15 %, v některých spolkových zemích pak ještě horší.
Jenže Seehoferův plán se stal okamžitě předmětem zuřivých verbálních bojů, a to kvůli jednomu bodu:  osoby, které již požádaly o azyl v jiné zemi EU, by měly být odmítány přímo na německé hranici . Dříve by takovou skutečnost nešlo snadno a rychle potvrdit, za poslední léta však došlo ke značnému vylepšení systému  Eurodac , databáze, která obsahuje otisky prstů žadatelů o azyl a jiných osob, které byly v EU zadrženy „bez papírů“. V současné době není problém ověřit otisky prstů během pár minut, tedy třeba při pohraniční kontrole.
Až dosud probíhá proces tak, že německý azylový úřad BAMF přijme žádost o azyl, sejme otisky prstů a teprve následně začne zkoumat, zda dotyčná osoba již nepožádala o azyl jinde v EU (kupř. v Itálii, kde se v uplynulých letech vyloďovaly tisíce Afričanů). Pokud zjistí, že ano, požádá oficiálně tuto zemi o to, aby převzala běžence zpět. (Má na to podle rozsudku Evropského soudu pro lidská práva  lhůtu dva měsíce .) První země by se teoreticky neměla zdráhat a měla by převzít běžence zpět. Tento proces ovšem nějakou dobu trvá a vytěžuje BAMF, už tak dost zavalený prací, dalším papírováním.
Proto navrhuje Seehofer zjednodušení postupu – identifikace osob, které už požádaly o azyl jinde, by měla probíhat přímo na hranici. Odmítnutí běženci by nesměli ani vstoupit na německé území. Stejným způsobem by se mělo postupovat u těch, kterým již Německo žádost o azyl zamítlo dříve.
Seehoferův návrh narazil na okamžitý a rozhodný odpor kancléřky Angely Merkel, která o něm nechce ani slyšet. Tentokrát však nastal stav dříve neslýchaný: mnozí poslanci CDU se  postavili na stranu Horsta Seehofera .
Kancléřka udržuje poslušnost ve špičkách strany skrze předsedu frakce , který se jmenuje Volker Kauder a patří k jejím nejvěrnějším spojencům. Kauder se pokusil na úterním zasedání frakce zabránit tomu, aby se o tématu vůbec hovořilo (nebylo totiž na oficiálním programu schůzky), ale nepodařilo se mu to:  více než deset poslanců  CDU vystoupilo s tím, že Seehoferův návrh podporují a nesouhlasí s odmítavým postojem kancléřky. To je rebelie v CDU neslýchaná.
Sám Seehofer se cítí „na koni“ a potvrdil to tím, že kancléřce  zrušil přislíbenou účast  na „vrcholné schůzce o integraci“ ( Integrationsgipfel ) a místo toho se ve středu  raději sešel  s rakouským kancléřem Sebastianem Kurzem, se kterým si  velmi notovali . Není žádné velké tajemství, že CSU by radši německou azylovou politiku přebudovala podle rakouského vzoru. Jedním z Kurzových plánů je  zřídit běženecké tábory  pro skutečně pronásledované jedince mimo území EU,  s čímž  souhlasí i Dánové  a údajně i několik dalších menších, nejmenovaných států.
Na stranu kancléřky se jednoznačně postavilo jenom pár politiků CDU, kromě Kaudera hlavně šlesvicko-holštýnský premiér Daniel Günther. Zbytek nejspíš vyčkává, jak tento konflikt dopadne. CSU  sdělila , že na přijetí Seehoferova plánu trvá. Spojencem Bavorů se stal i saský ministerský předseda  Michael Kretschmer , v jehož spolkové zemi loni AfD jako v jediné  zvítězila , byť o pouhých pár tisíc hlasů.
Do věci má ovšem co mluvit i druhý koaliční partner, SPD, a sociální demokraté stojí za kancléřkou. „Jednoznačně odmítáme obracení běženců,“  sdělila místopředsedkyně jejich frakce Eva Högl, „protože zavedením kontrol by byl zničen velký výdobytek Evropy – otevřené hranice.“
Tenhle rozpor se dá řešit v zásadě třemi způsoby, z nichž dva jsou k ničemu: 1) buď CSU couvne a její spojenci v CDU dostanou výstražně klepnuto přes prsty; 2) nebo dohromady upečou nějakého kočkopsa, kompromis k ničemu (např. „budeme vracet běžence, ale kontrolovat budeme jen každou padesátou osobu“); 3) a nebo seberou Bavoři konečně odvahu k tomu, aby položili vládu a nejspíš tím vyvolali předčasné volby.
Osobně tipuji 2), ale nechám se překvapit.

Autor: Marian Kechlibar

Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Nebankovní půjčka

Rychlá nebankovní půjčka Fenix je dostupná každému. Peníze do 10 minut

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Matrace pro zdravé spaní

Specializovaný e-shop na matrace s dopravou zdarma.

Cashback

V posledních letech navíc existuje nová možnost úspory: cashback.

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Hry zdarma

Nejlepší hry zdarma.

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!



Dnes nejprohlíženější