Ukrajinskí analytici sú skeptickí ohľadom útoku armády počas MS vo futbale v Rusku: „Morálka vojakov je mimoriadne nízka, mnohí dezertujú“
RSS Facebook

Ukrajinskí analytici sú skeptickí ohľadom útoku armády počas MS vo futbale v Rusku: „Morálka vojakov je mimoriadne nízka, mnohí dezertujú“

Kyjev 14. júna 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Evgeniy Maloletka)
 
Dnes sa v Rusku začínajú majstrovstva sveta vo futbale a v ostatných týždňoch mnohé média prinášajú správy, že práve počas týchto majstrovstiev ukrajinská armáda podnikne rozsiahlu provokáciu a zaútočí na Doneck a Luhansk. Niektorí ukrajinskí analytici však dosť skepticky hodnotia možnosti armády.
Ilustračné foto
Väčšina z nich poukazuje na veľmi nízku morálku vo vojsku a na to, že mnohí vojaci ukrajinskej armády vôbec nechcú bojovať, niektorí dezertujú a vracajú sa domov alebo dokonca prechádzajú na opačnú stranu aj so zbraňami. Analytici sa odvolávajú na čisto, podľa nich, „ukrajinský jav“: väčšina vojakov, ktorá podpísala zmluvu a nastúpila do armády /takzvaní „kontraktníci“/ nemala robotu a zlákala ich možnosť si privyrobiť. Ale na druhej strane vôbec nemienia zahynúť za nič – pre nič: nie sú to žiadni „patrioti“ či nacionalisti.
Šéfredaktor ukrajinského portálu Cenzor.net Jurij Butusov v tejto súvislosti uviedol: „Dezertérov je stále viac. V máji na stranu nepriateľa prešli štyria vojaci Ozbrojených síl Ukrajiny. Je to výsledok toho, že v armáde je nedostatok vojakov a snažia sa ho doplniť „zarobitčanmi“ – tými, ktorí prichádzajú do armády, aby si zarobili. Ale tým sa nechce bojovať. Počet podobných „vojakov“ na prednej línii dosahuje 60-70 %. Velenie armády nemá na výber, berú všetkých, koho sa len dá. A čo robí podobný „zarobitčan“? Sedí, nič nerobí, opíja sa, porušuje disciplínu, neposlúcha rozkazy, dostáva sa so všetkými do konfliktu, so všetkým je nespokojný, ale jeho nevyhodia, pretože čo ak sa náhodou na niečo zíde. A takýchto je väčšina,“ prízvukuje Jurij Butusov.
Ukrajinskí analytici poukazujú na to, že čím ďalej, tým sa viac zvyšuje počet dezertérov a súdnych procesov, keď súdia vojakov, ktorí tým alebo iným spôsobom odmietajú bojovať. Odborníci prízvukujú, že ukrajinské orgány a média sa snažia nepoužívať samotné slovíčko „dezertérstvo“, ale nahradzujú ho „neutrálnejším“ pojmom „svojvoľné opustenie vojenskej jednotky“. Prízvukujú, že označenia sa síce môžu odlišovať, ale zmysel zostáva rovnaký…
Ukrajinská Generálna prokuratúra uviedla, že vlani na Ukrajine začali 468 trestných konaní voči dezertérom. Je to o 9 % viac, ako v r. 2016. Analytici zdôrazňujú, že oficiálne čísla a počet začatých súdnych procesov je iba vrchol ľadovca a prípadov dezertérstva v ukrajinskej armáde je mnohonásobne viac. Pripomínajú, že masové dezertérstvo v armáde začalo zároveň s vojenskými operáciami na Donbase pred 4 rokmi.
Analytici tvrdia, že v každej vojenskej jednotke ukrajinskej armády bolo už niekoľko desiatok dezertérov. Velenie armády ich radšej označuje, ako osoby, ktoré „svojvoľne opustili vojenskú jednotku…“ Uvádzajú, že väčšinu armády tvoria „kontraktníci“, to jesť muži, ktorí podpísali zmluvu /kontrakt/ a nastúpili do armády, pretože nemali žiadne iné zamestnanie. Navyše v radoch ukrajinskej armády je veľa kriminálnikov, narkomanov a iných „exotov“, ktorým sa v civilnom živote vôbec nedarilo. Niektorí analytici tvrdia, že 80 percent ukrajinskej armády tvoria práve podobní „vojaci“.
Preto sa niektorí analytici pýtajú: a s týmto „vojskom“ Kyjev chce útočiť na Luhansk a Doneck? Pravdou je, že Kyjev v ostatných týždňoch dopravil na východ krajiny obrovské množstvo ťažkej vojenskej techniky a má veľkú prevahu, ale kvalita armády nezávisí iba od modernej techniky, ale aj od pripravenosti vojakov, ich morálky a ochoty bojovať. A práve preto mnohí ukrajinskí analytici sú dosť skepticky: Kyjev chce útočiť na duchom silnú doneckú a luhanskú armádu so „stádom zarobitčanov, narkomanov, alkoholikov a zbabelcov“…
Poukazujú na to, že mnohí ukrajinskí „kontraktníci“ zostávajú v armáde iba do prvého boja. Potom vznikajú problémy: drvivá väčšina ich z ničoho nič ochorie, ako na bežiacom páse im začínajú zomierať starí rodičia a iní príbuzní, nachádzajú desiatky iných príčin, aby mohli odísť z prednej línie alebo vôbec z armády navždy alebo aspoň na obdobie tvrdých bojov. Ak ich velenie nepustí, utekajú – a často aj so služobnými zbraňami.
Odborníci dodávajú, že ani zárobky ukrajinských vojakov nie sú veľmi vysoké. Mzdy vojakov na prednej línii aj so všetkými zvýhodneniami dosahujú 11 – 14 tisíc hrivien /360 – 460 eur/. Mzdy dôstojníkov dosahujú 13 až 25 – 30 tisíc hrivien. Novinári viackrát poukázali na to, že presne takí istí „zarobitčania“, ukrajinskí občania, ktorí pracujú v susednom Poľsku, dostávajú väčšie platy a pritom, pochopiteľne, neohrozujú vlastné životy…
Ukrajinskí analytici poukazujú aj na ďalšie seriózne nedostatky v armáde: meškanie vyplácania miezd, veľmi zlé ubytovacie a stravovacie podmienky, nekompetentnosť a despotickosť veliteľov, alkoholizmus, bitky a pod. Preto mnohí ukrajinskí odborníci sú dosť skeptickí voči prípadným rozsiahlym útočným operáciám armády: toto „vojsko“ má veľmi nízku pripravenosť a bojovú morálku a preto nový rozsiahly útok sa môže skončiť ďalším totálnym fiaskom a mnohopočetnými ľudskými obeťami.
Eugen Rusnák
 
Príspevok Ukrajinskí analytici sú skeptickí ohľadom útoku armády počas MS vo futbale v Rusku: „Morálka vojakov je mimoriadne nízka, mnohí dezertujú“ zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Nebankovní půjčka

Rychlá nebankovní půjčka Fenix je dostupná každému. Peníze do 10 minut

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Matrace pro zdravé spaní

Specializovaný e-shop na matrace s dopravou zdarma.

Slevové kupóny

Tisíce slevových kupónů na 1 místě a vše zcela zdarma.

Cashback

V posledních letech navíc existuje nová možnost úspory: cashback.

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Hry zdarma

Nejlepší hry zdarma.Dnes nejprohlíženější