Kancelárka Merkelová má jasné predstavy, ustúpiť pod tlakom nemieni
RSS Facebook

Kancelárka Merkelová má jasné predstavy, ustúpiť pod tlakom nemieni

Berlín 14. júna 2018 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Markus Schreiber)
 
Naďalej nevyriešený spor o podobu budúcej azylovej politiky nemeckej vlády, ktorý trvá medzi lídrami strán únie CDU/CSU, spolkovou kancelárkou Angelou Merkelovou a šéfom spolkového rezortu vnútra Horstom Seehoferom, vytvoril v Berlíne dramatickú vnútropolitickú situáciu.
Na snímke Angela Merkelová
Ďalšie stretnutie oboch vládnych činiteľov zatiaľ nie je v pláne, informovala vo štvrtok tlačová agentúra DPA s odvolaním sa na informácie od poslancov strán únie po mimoriadnych oddelených rokovaniach ich skupín. Riešenie sporu tak zostáva v nedohľadne.
Kancelárka požiadala vo štvrtok poslancov zo svojej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) o trpezlivosť a prisľúbila im, že bude na sklonku mesiaca bojovať na summite EÚ v Bruseli o celoeurópske riešenie problému.
Spolkový minister vnútra Horst Seehofer však chce v pondelok v Mníchove získať poverenie predsedníctva svojej Kresťanskosociálnej únie (CSU), aby v prípade potreby – hoci aj bez súhlasu kancelárky – rozhodol na úrovni ministra o vracaní časti utečencov už na nemeckej štátnej hranici. Podľa skôr medializovaných informácií by malo ísť o už raz odmietnutých žiadateľov o azyl, ako aj osoby, ktoré sú registrované v iných európskych krajinách, či o migrantov bez dokumentov totožnosti.
CDU naopak chce zatiaľ pripustiť iba vracanie tých, ktorých žiadosti o azyl už raz v spolkovej republike zamietli.
Bavorská CSU vo štvrtok zamietla návrh kancelárky Merkelovej, aby sa vyčkalo na celoeurópske riešenie, a fakticky dala šéfke nemeckej vlády v Berlíne ultimátum.
Šéf poslaneckého klubu CSU Alexander Dobrindt naznačil, že časti plánu azylovej politiky sú v priamej kompetencii ministra vnútra a mali by sa realizovať bez vyčkávania na dohodu na úrovni Únie. Skupina poslancov CSU je podľa jeho slov v tejto otázke jednotná a mieni problematiku predniesť na pondelkovom rokovaní predsedníctva strany v Mníchove, kde by sa malo rozhodnúť o ďalšom postupe. Dobrindt pripustil, že spor je záťažou pre vzťahy oboch sesterských strán, avšak zdôraznil, že nadišiel čas konať. “Nechcem pred vami tajiť, že máme vážnu, veľmi vážnu situáciu,” cituje jeho slová agentúra DPA, podľa ktorej sa na zasadaní skupiny poslancov CSU hovorilo aj o historickej situácii.
Väčšina poslancov CDU stojí podľa informácií nemeckej tlačovej agentúry za kurzom kancelárky Merkelovej.
Čisto z právneho hľadiska však minister vnútra môže sám nariadiť vracanie utečencov z hraníc, a to bez súhlasu kancelárky a ďalších členov kabinetu. Spolková polícia by v takom prípade musela neodkladne konať. Pre Merkelovú a jej koaličnú vládu, ktorú tvoria CDU/CSU a SPD, by to však fakticky znamenalo koniec vládnutia.
 
Kancelárka Merkelová má jasné predstavy, ustúpiť pod tlakom nemieni
Nemeckú spolkovú kancelárku Angelu Merkelovú posilnili zväčša pozitívne reakcie straníckych kolegov z Kresťanskodemokratickej únie (CDU) na jej smerovanie hľadania európskeho riešenia problémov v azylovej oblasti. Podľa vlastných slov by chcela dva týždne, ktoré zostávajú do summitu Únie v Bruseli, využiť na preskúmanie možností uzavretia dvojstranných dohôd s krajinami najviac vystavenými migračnému tlaku.
Merkelová v záverečnom vystúpení na mimoriadnom rokovaní parlamentnej frakcie CDU v Berlíne vo štvrtok po niekoľkých hodinách ubezpečila, že po summite v Bruseli bude bilancovať a informovať o stave rokovaní aj zákonodarcov. Súčasne pripustila, že jej zámery sú odvážne.
Na otázku, čo by sa stalo, ak by predseda CSU, spolkový minister vnútra Horst Seehofer v rámci svojich kompetencií nariadil vracanie migrantov zo štátnych hraníc, sa vo frakcii ozývali zdržanlivé reakcie. CSU nemožno takémuto postupu zabrániť, zhodli sa viacerí účastníci rokovania.
Kancelárka však napriek značnému tlaku CSU odmieta jednostranné kroky a opakovane sa aj vo štvrtok prihlásila k celoeurópskemu riešeniu a ako ústretový krok kolegom z CSU ešte k skúmaniu možnosti uzavrieť dvojstranné dohody s najviac zasiahnutými krajinami.
Medzi viacerých koaličných i opozičných politikov, ktorí adresovali vo štvrtok apely a výzvy kancelárke Merkelovej, sa zaradila aj šéfka frakcie opozičnej strany Ľavica Sahra Wagenknechtová, ktorá šéfku spolkovej vlády vyzvala s ohľadom na nezmieriteľný spor s CSU na ukončenie pôsobenia jej koalície.
Strany únie CDU/CSU podľa jej názoru evidentne nie sú ďalej schopné vládnuť, pričom sa rozkladajú na otvorenej scéne. Merkelová by z toho mala vyvodiť dôsledky a ušetriť tak občanom pokračovanie tejto trúchlohry.
Väčšina občanov spolkovej republiky je podľa výsledkov aktuálneho prieskumu verejnej mienky Infratest dimap pre prvý program nemeckej verejnoprávnej televízie ARD proti tomu, aby na nemecké územie mohli vstúpiť utečenci bez dokumentov totožnosti.
Až 62 percent oslovených sa v prieskume vyjadrilo za ich vracanie zo štátnej hranice.
Celkove 86 percent respondentov preferuje dôsledné deportácie odmietnutých žiadateľov o azyl zo spolkovej republiky.
Zriadenie centier, ktoré by slúžili ako dočasné útočiská pre migrantov a žiadateľov o azyl, z ktorých by tých odmietnutých priamo vyhosťovali, považuje za dobré riešenie 61 percent oslovených Nemcov.
Spokojnosť s pôsobením súčasnej nemeckej koaličnej vlády všeobecne vyjadrilo 37 percent ľudí, čo je oproti predchádzajúcemu mesiacu nárast o tri percentné body, naďalej však väčšina 63 percent respondentov nie je menej alebo vôbec spokojná s prácou vlády kancelárky Merkelovej.
Minimálne zmeny priniesol prieskum v oblasti preferencií jednotlivých parlamentných strán. CDU sa teší podpore 31 percent opýtaných (-1), sociálni demokrati z SPD 18 percent, AfD 15 percent, liberáli z FDP ôsmich percent, zelení 13 percent, to všetko rovnako ako pred mesiacom. Jedinou stranou, ktorá si o percento polepšila, je Ľavica so ziskom desiatich percent.
Príspevok Kancelárka Merkelová má jasné predstavy, ustúpiť pod tlakom nemieni zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Nebankovní půjčka

Rychlá nebankovní půjčka Fenix je dostupná každému. Peníze do 10 minut

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Matrace pro zdravé spaní

Specializovaný e-shop na matrace s dopravou zdarma.

Slevové kupóny

Tisíce slevových kupónů na 1 místě a vše zcela zdarma.

Cashback

V posledních letech navíc existuje nová možnost úspory: cashback.

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Hry zdarma

Nejlepší hry zdarma.Dnes nejprohlíženější