Noviny Izvěstija: Střední Evropa chce zase mluvit rusky
RSS Facebook

Noviny Izvěstija: Střední Evropa chce zase mluvit rusky

MOSKVA | Stále více obyvatel východní Evropy chce studovat ruštinu. Píše to list Izvěstija s odkazem na polské ministerstvo zahraničí. Zvýšený zájem o ruský jazyk je nyní pozorován v mnoha zemích východní a střední Evropy, zejména v Polsku, České republice a na Slovensku. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.
Ilustrační snímek | foto: pxhere.com
„Ruština je nejvíce populární mezi studenty polských lyceí — vybírá si ji více než 10 % budoucích vysokoškoláků,“ uvedl vedoucí ruského oddělení Východního úřadu Ministerstva zahraničních věcí Polska Michal Grodzki. Podle něj poslední údaje průzkumů mínění ukazují, že 49 % občanů země mluví rusky. „Znalost ruského jazyka se stává důležitou profesní výhodou,“ zdůraznil Grodzki.
Rostoucí zájem o ruský jazyk je viditelný také v České republice. Například v roce 2016 zde byl zaznamenán nárůst počtu žáků gymnázií studujících ruštinu. Ve srovnání se školním rokem 2011/12 jich bylo téměř dvakrát více — asi 51 tisíc studentů. Kromě toho se ruštině povinně vyučuje na různých fakultách českých vysokých škol, včetně Univerzity Karlovy v Praze.
Výzkumný pracovník na Univerzitě Komenského v Bratislavě Branislav Fabry v rozhovoru pro Izvestija uvedl, že na Slovensku také roste zájem o ruský jazyk.
„Pro obyvatele evropských zemí, kde mluví slovanskými jazyky, je ruština mnohem jednodušší než pro Němce nebo Francouze. To je významná výhoda pro Slováky, Čechy a další zástupce slovanských národů. Kromě toho musíme pochopit, že znalost pouze angličtiny je často nedostatečná. A ruština je jedním z hlavních jazyků OSN a dalších mezinárodních organizací,“ vysvětlil expert.
Ruský jazyk je mateřským téměř pro 150 milionů lidí. Více než 110 milionů z nich umí ruštinu jako druhý jazyk. Podle počtu rodilých mluvčích je na pátém místě na světě po angličtině, čínštině, španělštině a arabštině.
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Nebankovní půjčka

Rychlá nebankovní půjčka Fenix je dostupná každému. Peníze do 10 minut

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Matrace pro zdravé spaní

Specializovaný e-shop na matrace s dopravou zdarma.

Slevové kupóny

Tisíce slevových kupónů na 1 místě a vše zcela zdarma.

Cashback

V posledních letech navíc existuje nová možnost úspory: cashback.

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Hry zdarma

Nejlepší hry zdarma.Dnes nejprohlíženější