Kauza Králík: Malá glosa
RSS Facebook

Kauza Králík: Malá glosa

ANTONÍN BERDYCH

Dnešní text bude věnován krátké a hodně tragikomické kariéře ministryně spravedlnosti Taťány Malé. Připomínat fakta z jejího vzestupu a pádu je zbytečné: koho zajímají, ten je zná. A pokud je tu čtenář, který je nezná, tomu se autor omlouvá a zároveň mu gratuluje.
U celé kauzy se nakupilo mnoho mýtů a konspiračních teorií. Hodně komentátorů s puncem „insidera“ neboli znalce přišlo s neuvěřitelnými kombinacemi temných plánů Babiše, Zemana a dalších hráčů. Ti za kauzou „Malá“ viděli kde co: cíl Rusů ovládnout tendr na Dukovany nebo dokonce privatizaci ČEZu. Jiní věřili, že tím Babiš mistrně zakryl další problémová jména své vlády. No a nakonec hodně lidí věřilo, že Babiš Malou použil proto, aby ovládl ministerstvo spravedlnosti sám.
Realita ovšem bývá jiná. Autor této glosy má určité zkušenosti a znalost toho, jak reálně politická rozhodnutí vznikají a co je obklopuje. Zformuloval k tomu vlastní pravidlo, které platí pro velkou většinu záhad v české politice:

„ Existuje-li pro jakoukoliv složitou a navenek nepochopitelnou událost jednoduché vysvětlení, v němž hraje hlavní roli amatérismus, bezradnost a neschopnost hlavních aktérů, pak je toto vysvětlení správné .“

Zjednodušeně tedy platí: nehledejte konspirace a temné plány, když vidíte obyčejnou lidskou neschopnost. A to je i vysvětlení celé kauzy Malá. Andrej Babiš na počátku možná chtěl na spravedlnost umístit problémovější, ale loajální figurku. Možná doufal, že z ní vyšlechtí novou Karlu, která ho mediálně „přikryje“. Když ale začaly praskat všechny její problémy, jen hledal cestu ven. Dal jí šanci se hájit a když viděl, co předvádí, vyhodil ji. A že by se snažil ovládnout resort sám? Není důvod, Malá by pro něj (možná) byla schopna problémové prokurátory i škrtit vlastníma rukama.
Babišova špatná personální práce není překvapivá: máme očividně neschopného ministra dopravy. ANO dodává nefunkční talenty i jinde, my Pražáci tím aktuálně trpíme opravdu citelně. Není proto důvod dělat z Andreje Babiše většího čerta, než jakým doopravdy je.
Celé vysvětlení ale nic nemění na tristním obraze nové vlády: jde si pro důvěru bez dvou svých členů. Některé její figury už dosvědčily, jak jsou problémové; na další to teprve čeká. Proč si navenek úspěšná a krásná země, jakou Česko bezesporu je, může instalovat tak děsnou vládu? Odpověď je smutná: Tak dlouho si lidé říkali, že se nemají starat o politiku, až jsme dospěli do tohoto stavu. Nezájem a apatie, kořeněná drobnou ignorancí, přináší své ovoce. Řešením je proto pravý opak: zájem o politiku a snaha dělat v ní věci jinak, líp.


 


Autor:  Antonín Berdych
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Nebankovní půjčka

Rychlá nebankovní půjčka Fenix je dostupná každému. Peníze do 10 minut

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Matrace pro zdravé spaní

Specializovaný e-shop na matrace s dopravou zdarma.

Slevové kupóny

Tisíce slevových kupónů na 1 místě a vše zcela zdarma.

Cashback

V posledních letech navíc existuje nová možnost úspory: cashback.

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Hry zdarma

Nejlepší hry zdarma.Dnes nejprohlíženější