Times: Kvôli domácim problémom Bundeswehr núti vojakov strieľať z čiernych metiel
RSS Facebook

Times: Kvôli domácim problémom Bundeswehr núti vojakov strieľať z čiernych metiel

Londýn 12. júla 2018 (HSP/ Sputnik /Foto:TASR/AP-Kamran Jebreili)
 

Počas vojenských cvičení NATO v Nórsku v roku 2014 boli nemecké vojská nútené používať metlu nafarbenú načierno namiesto guľometu, ktorý chýbal na obrnenom vozidle, uvádza The Times.
Ilustračné foto
Podľa slov inšpektorov je skutočná situácia v nemeckej armáde ešte horšia: mnoho rokov zanedbávania viedlo k akútnemu nedostatku zbraní, náhradných dielov a počtu vojakov.
Nemecké ozbrojené sily sa stali „národnou hanbou” po správach o tom, že jedna tanková skupina bola nútená používať metlu namiesto guľometu a všetkých šesť ponoriek bolo vyradených z prevádzky a poslaných do servisu, píše The Times. Inšpektori uvádzajú, že reálna situácia v nemeckej armáde je ešte horšia.
Federálna auditorská komora vyhlásila, že akútny nedostatok zbraní, náhradných dielov a počtu vojakov nebol náležitým spôsobom nahlásený parlamentu.
Správa o riadení, ktorá hovorí o výsledkoch dlhoročného zanedbávania, bola uverejnená na pozadí kritiky prezidenta Trumpa na adresu európskych štátov, ktoré šetria na obrane. Angele Merkelovej sa nepodarilo priblížiť výdaje na obranu k 2 % HDP, ako to požaduje NATO. Nemecká ministerka obrany Ursula von der Leyenová tvrdí, že Nemecko môže vydať na obranu 1,5 % HDP až v roku 2025.
V správach ministerstva sa napríklad uvádzalo, že päť nových korviet typu Braunschweig je pripravených k prevádzke, zatiaľčo podľa informácie auditorskej komory „už dlho nie sú vybavované riadenými raketami pripravenými k použitiu”, píšu britské noviny.
Bundeswehr nemá ani výzvedné bezpilotné letadlá, čím sa znižuje presnosť riadených zbrojných systémov, a vojenskému námorníctvu chýba 80 % elektroinžinierov a IT-personálu, uvádza sa v správe.
V ďalšej správe sa hovorí o nedostatku funkčných tankov, náhradných dielov, nepriestrelných viest, stanov a zimných odevov. Bola doba, kedy neboli ani prevádzkyschopné vojenské dopravné lietadlá Airbus A400M.
Z uverejnenej vnútornej správy Ozbrojených síl Nemecka vyšlo najavo, že nemecké vojská účastniace sa cvičenia NATO Noble Ledger v Nórsku v roku 2014 museli používať metlu nafarbenú načierno namiesto guľometu, ktorý chýbal na obrnenom vozidle.
The Times s odvolaním na Der Spiegel tvrdí, že v nemeckom vojenskom letectve už zo 128 stíhačiek Eurofighter sú iba štyri bojaschopné: ostatné nie sú vybavené raketami a majú problémy s chladiacou kvapalinou. Nemecko neinformovalo NATO, že vzhľadom k záväzkom k aliancii sa vo funkčnom stave nachádza 82 stíhačiek.
 

Príspevok Times: Kvôli domácim problémom Bundeswehr núti vojakov strieľať z čiernych metiel zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Nebankovní půjčka

Rychlá nebankovní půjčka Fenix je dostupná každému. Peníze do 10 minut

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Matrace pro zdravé spaní

Specializovaný e-shop na matrace s dopravou zdarma.

Slevové kupóny

Tisíce slevových kupónů na 1 místě a vše zcela zdarma.

Cashback

V posledních letech navíc existuje nová možnost úspory: cashback.

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Hry zdarma

Nejlepší hry zdarma.Dnes nejprohlíženější