Poradca iránskeho ajatolláha ocenil konštruktívne stretnutie s Putinom
RSS Facebook

Poradca iránskeho ajatolláha ocenil konštruktívne stretnutie s Putinom

Moskva 12. júla 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Alexei Druzhinin, Sputnik, Kremlin)
 
Poradca iránskeho najvyššieho vodcu ajatolláha Alího Chameneího podľa vlastných slov absolvoval “veľmi konštruktívne a priateľské” stretnutie s ruským prezidentom Vladimirom Putinom v Moskve. Iránska delegácia na čele s Alím Akbarom Velajátím sa so šéfom Kremľa stretla vo štvrtok.
Na snímke ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) a Alí Akbaro Velajátí, poradca iránskeho najvyššieho vodcu ajatolláha Alího Chameneího
Velajátí pre iránske médiá uviedol, že Chameneí “si cení zlepšujúce sa vzťahy s Ruskom ako strategickým partnerom” a Moskva je “pripravená investovať do iránskeho ropného sektora”, informovala rozhlasová stanica Slobodná Európa (RFE/RL) s odvolaním sa na agentúry Reuters, Interfax a RIA Novosti.
Putinov hovorca Dmitrij Peskov vyhlásil, že Velajátí odovzdal Putinovi listy od Chameneího a iránskeho prezidenta Hasana Rúháního, detaily však nešpecifikoval. Na stretnutí participoval aj ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov, zatiaľ čo iránska delegácia zahŕňala i hlavu Chameneího zboru poradcov a iránskeho veľvyslanca v Rusku.
Velajátí taktiež vyhlásil, že Irán a Rusko “budú pokračovať v spolupráci ohľadom Sýrie”, kde obe krajiny podporujú sily vlády sýrskeho prezidenta Bašára Asada. Sýrska občianska vojna trvá už siedmy rok.
Stretnutie prišlo v čase, keď sa Teherán pripravuje na obnovenie amerických ekonomických sankcií, ktoré Washington uvalil na islamskú republiku po tom, ako odstúpil od jadrovej dohody, podpísanej v lete 2015 medzi Iránom a mocnosťami.
Irán, čeliac týmto reštrikciám a možnému reťazovému kolapsu svojich obchodných vzťahov s Európou, vzhliada k Rusku a Číne ako potenciálnym investičným cieľom a nákupcom jeho ropy.
Putin v stredu rokoval v Kremli aj s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom, ktorý prvému mužovi Ruskej federácie povedal, že “Irán musí opustiť Sýriu”.
Spojené štáty a Izrael požadujú, aby sa iránske sily stiahli zo Sýrie, avšak Rusko varovalo, že scenár úplného stiahnutia iránskych vojakov je nerealistický. Očakáva sa, že iránska prítomnosť v Sýrii bude i jedným z hlavných bodov summitu Putina s Trumpom, ktorý sa uskutoční 16. júla v Helsinkách.
Natanjahhu Putinovi povedal, že ruský spojenec, sýrsky prezident Asad, bude mať od Izraela zaručenú bezpečnosť, ale Moskva by sa mala zasadiť o odchod iránskych síl zo Sýrie.
Podľa diplomatických zdrojov Izrael súhlasil s tým, že nenaruší proces opätovného získavania kontroly Asadovho režimu nad územiami pri severných hraniciach Izraela a nebude poskytovať pomoc sýrskym povstalcom okrem humanitárnej, a to výmenou za to, že iránski vojaci a šiitskí militanti nezostanú v sýrsko-izraelskom pohraničí, dopĺňa denník Haarec.
Putin premiérovi židovského štátu povedal, že ekonomické, vojenské a politické vzťahy medzi Ruskom a Izraelom sa vyvíjajú “pozitívnym” smerom. To isté platí aj o humanitárnej spolupráci, zdôraznil šéf Kremľa.
 
Príspevok Poradca iránskeho ajatolláha ocenil konštruktívne stretnutie s Putinom zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Nebankovní půjčka

Rychlá nebankovní půjčka Fenix je dostupná každému. Peníze do 10 minut

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Matrace pro zdravé spaní

Specializovaný e-shop na matrace s dopravou zdarma.

Slevové kupóny

Tisíce slevových kupónů na 1 místě a vše zcela zdarma.

Cashback

V posledních letech navíc existuje nová možnost úspory: cashback.

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Hry zdarma

Nejlepší hry zdarma.Dnes nejprohlíženější