Amaterizmus britských politikov, expertov a bezpečnostných služieb, alebo prečo sa opakujú prípady otrávenia novičokom
RSS Facebook

Amaterizmus britských politikov, expertov a bezpečnostných služieb, alebo prečo sa opakujú prípady otrávenia novičokom

Londýn 13. júla 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Matt Dunham)
 
Akosi stále častejšie z britských ostrovov prichádzajú správy o otrávení ľudí povestným novičkom. Briti, ako vždy, všetko zvaľujú na niekoho iného namiesto toho, aby pozametali pred vlastným prahom. Žarty končia: už je tu aj prvá obeť otrávenia.
Na snímke príslušníci špeciálnej jednotky v ochranných oblekoch
Žena, ktorá bola v meste Amesbury ležiacom na juhovýchode Anglicka pred dvoma týždňami vystavená účinkom nervovoparalytickej látky typu novičok, v nemocnici zomrela. Hospitalizovali ju spolu s jej 45-ročným partnerom v rozpätí niekoľkých hodín v sobotu 30. júna, keď ich našli v bezvedomí v ich dome v Amesbury. Muž zostáva v nemocnici v kritickom stave. Predpokladá sa, že dvojica sa dostala do kontaktu s touto nebezpečnou látkou pri narábaní s kontaminovaným predmetom, ktorý bol použitý aj pri otrave Skripaľovcov.
A je tu už aj ďalší prípad. V nemocnici v anglickom meste Salisbury je ošetrovaný policajt kvôli obavám, že mohol byť vystavený nervovoparalytickej látke typu novičok. Nemocnica, v ktorej policajta ošetrujú, sa nachádza neďaleko mesta Amesbury, kde pred pár dňami našli dvojicu Britov v kritickom stave. Policajt bol prijatý do okresnej nemocnice fakticky iba niekoľko dní po nich. Je to už tretí prípad otrávenia jedovatou látkou vo Veľkej Británii.
Britské tajné služby a odborníci si však nevedia vysvetliť, ako sa smrtiaca látka opäť objavila v uliciach britských miest. Médiá zverejňujú tie najneuveriteľnejšie verzie, ale nik nevie, kde je pravda. V prípade Skripaľovcov takmer všetci obviňovali Moskvu: Rusi chceli zavraždiť dvojitého agenta. Aj keď nik nevedel vysvetliť, prečo  by si Rusi z ničoho nič po 8 rokoch spomenuli na človeka, na ktorého už dávno zabudli. Aké nebezpečenstvo pre nich predstavoval špión-dôchodca? Ale stará britská „tradícia“ znie: načo sú nám fakty? Postačí bezdôvodné obvinenie… Vláda, médiá a odborníci obvinili Kremeľ.
A čo teraz? Z akého dôvodu by ruské tajné služby otrávili dvoch britských narkomanov a policajta? Nič to! Briti znova nepotrebujú žiadne dôkazy a logické vysvetlenia a zasa obvinili Moskvu. Mnohí to spájajú s prípadom otrávenia Skripaľovcov, ale, okrem toho, že všetkých údajne otrávili novičokom, žiadne iné spojenie v týchto prípadoch nevedia preukázať.
S dôkazmi a vysvetleniami je to na ostrovoch, ako vždy, biedne. Kým v prvom prípade britskí politici a médiá trúbili, že Kremeľ dal odkrágľovať bývalého dvojitého agenta, aj keď vôbec ich nezaujímalo, prečo by si v Moskve spomenuli na špióna na dôchodku, v súčasnosti už britskí politici a médiá seba neobťažujú žiadnymi vysvetleniami: urobili to Rusi a basta. No ozaj, ako by vysvetlili, načo Putin nariadil vraždu dvoch britských narkomanov a policajta? A preto žiadne vysvetlenia, dôkazy a ani elementárnu logiku nehľadajú. Čo už – sú to Briti…
Horšie je však to, že nevedia povedať ani to, dokedy sa budú opakovať prípady otrávenia. Európski odborníci a médiá už sú z toho zmätení. Tí triezvejší komentátori uvádzajú, že vinníka netreba hľadať v Moskve, ale na mieste činu – na britských ostrovoch, v Londýne, v Salisbury. Do úvahy pripadajú iba dve viac-menej logické verzie. Buď trávenie ľudí je špeciálna operácia alebo provokácia britských tajných služieb alebo v britských podnikoch, kde vyrábajú smrtiace látky, je úplný bordel a chaos, a bezpečnosť je tam na úrovni dedinského skladu s hnojivom.
Niektorí analytici si všímajú, že tie prípady otrávenia ľudí akosi až príliš zreteľne súvisia s etapami vyostrenia nechutného boja na britskej politickej scéne. Došlo k zhoršeniu vzťahov medzi Bruselom a Londýnom – a v Salisbury otrávili dvojitého agenta a jeho dcéru. V týchto dňoch je tu zjavné nové vyostrenie vzťahov medzi Londýnom a EÚ – a zasa sú tu prípady otrávenia ľudí. Náhoda?
Navyše, totálny chaos panuje vo vláde „železnej lady“ (ktorá v súčasnosti skôr pripomína zmoknutú sliepku) Theresy Mayovej. Potápajúcu sa loď začali opúšťať… no veď viete kto… Ako prvý odstúpil minister pre Brexit David Davis, nasledoval ho minister zahraničia Boris Johnson – najväčšie opory v Mayovej tíme. Kto bude ďalší? Mayovej loď sa potápa.
Samozrejme, bolo by naivné si myslieť, že Theresa Mayová, aby odpútala pozornosť svetovej verejnosti od obrovských problémov vo vzťahoch s Bruselom kvôli Brexitu a od katastrofy vo vlastnej vláde, nariadila otráviť dvoch narkomanov. Určite to také jednoduché nebolo. Mnohí však nevylučujú, že je za tým zložitá a prekombinovaná hra britských spravodajských služieb, ktoré hrajú svoju hru a tá sa často odlišuje od konania vo vládnych kruhoch.
Mnohí odborníci sa však prikláňajú k verzii práve o tom „dedinskom sklade s hnojivom“: úroveň bezpečnosti v britských podnikoch, ktoré vyrábajú nebezpečné a smrtiace látky, je na veľmi nízkej úrovni. Veľa vecí naznačuje, že je to skutočne tak. Všetky prípady otrávenia „novičokom“ sa odohrali v blízkosti vojenského laboratória Porton Down. Je to náhoda? Veľká Británia má predsalen trochu väčšiu rozlohu, ale k prípadom otrávenia nedošlo na severe, juhu, západe alebo východe veľkej krajiny, ale takmer na jednom mieste – v okolí vojenského laboratória Porton Down. Opakujeme – je to náhoda? Už aj žiakovi základnej školy by asi napadlo, že je to akési nápadne. Britských odborníkov, politikov a médiá to akosi netrápi…
Nie je nápadný aj ďalší fakt, že matka a bývalý manžel Britky, ktorá pred pár dňami zomrela na otrávenie novičokom, pracovali na tajnej vojenskej základni Boscombe Down britského ministerstva obrany a mali najvyššiu úroveň prístupu k tajnému vývoju smrtiacich látok? Načo špekulovať? Stačí sa pozrieť na adresu „podniku“, kde sa vlastne nachádza. Nuž, a kde je situovaná tajná vojenská základňa Boscombe Down? Tu je adresa: Amesbury, Salisbury, Spojené kráľovstvo. Je tam aj vojenská letecká základňa. Taká náhodička…
Niektoré britské médiá „mimochodom“ (napríklad, aj The Independent) pripomenuli, že v danom laboratóriu sa dlhšiu dobu vykonával výskum a výroba „nekonvenčných zbraní“… Nuž, zdá sa, že sú „nekonvenčné“ odtiaľ – potiaľ…
O niekoľko rokov či mesiacov sa svetová verejnosť určite dozvie pravdu o tom, ako to v skutočnosti bolo s otráveniami ľudí na britských ostrovoch. V súčasnosti však britskí politici, odborníci a médiá by mohli urobiť aspoň jednu dobrú vec: mali by prestať bezdôvodne zvaľovať vínu na iných a pozametať pred vlastným prahom. Aspoň preto, aby sa podobné prípady už nikdy nezopakovali…
Eugen Rusnák
Príspevok Amaterizmus britských politikov, expertov a bezpečnostných služieb, alebo prečo sa opakujú prípady otrávenia novičokom zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Nebankovní půjčka

Rychlá nebankovní půjčka Fenix je dostupná každému. Peníze do 10 minut

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Matrace pro zdravé spaní

Specializovaný e-shop na matrace s dopravou zdarma.

Slevové kupóny

Tisíce slevových kupónů na 1 místě a vše zcela zdarma.

Cashback

V posledních letech navíc existuje nová možnost úspory: cashback.

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Hry zdarma

Nejlepší hry zdarma.Dnes nejprohlíženější