Důležitá silniční stavba, která nebude
RSS

Důležitá silniční stavba, která nebude


RUDOLF GAJDOŠ

Staré dobré přísloví říká, že tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne. Parafrázováno na dnešní finanční situaci v naší republice: Tak dlouho se vyhazuje peníze na nesmysly, až peníze prostě sprostě dojdou…


 











Současná vláda neustále dokola opakuje, že se prostě musí šetřit. Že je zlá a těžká doba (bodejť by nebyla; kdo si myslel, že kombinace Green Dealu, covidového šílenství a války na Ukrajině se současným světem neotřese, byl hodně velký optimista), že stát musí hospodařit s velkým schodkem a že my, obyčejní poctivě pracující lidé si máme utáhnout opasky. S tím, že stát by měl šetřit, plně souhlasím, ale brýlatý pan profesor asi nejspíš vyslal špatné signály a vláda se (marně) pokouší si obléknout kalhoty přes hlavu: zatímco na „nesmysly“ (jejichž stručný seznam je uveden dále v blogu) je peněz vždycky dost, na ty důležité ale poté překvapivě chybí. Že stát hospodaří všelijak, ale hlavně ne rozumně a pořádně, se ví už dávno: ekonomové se už roky ohánějí čísly a grafy, podle kterých naši republiku čeká v lepším případě hospodářská recese, v horším případě kolaps. Jenže čísla a grafy jsou pojmy abstraktní a obecný lid často potřebuje názorné ukázky „na vlastní kůži“. Jednou z takových ukázek je to, že obyvatelé Českých Budějovic se nedočkají modernizace nebezpečné výpadovky I/20 směrem na Písek. Ředitelství silnic a dálnic (zkr. ŘSD) na to prostě nemá. Otázka zní: Šlo by na tuto stavbu někde sehnat peníze? Odpověď: Ano; níže je stručný seznam položek, po jejichž prověření by se ty dvě miliardy mohly najít.
Neziskovky
Za dob socialismu existoval pojem „příživnictví“, který přetrval i pád socialismu a reinkarnoval do honosnějšího názvu „Neziskové organizace“. Pokud bychom měli neziskovky nějak definovat, jedná se zpravidla o velmi žravé žrouty státních peněz. Mám na mysli organizace vítající muslimy, prosazující utopické ekologické plány, blokující dopravu v Praze, vysvětlující nám, že bez EU bychom byli sto let za opicemi a tak dále. Kdyby vláda těmto typům neziskovek zatnula tipec, bylo by peněz hned o hodně víc. Jenže to současná vláda neudělá: potřebuje se totiž na ně odvolávat jako na „důvěryhodné a nezávislé (!!) zdroje“. Že je to absurdní a nelogické? Je, ale kdo dnes ve Sněmovně hledá logiku (potažmo rouzm), hledá marně… Tvrdím, že kořen problému neleží ve vnitru premiéra nebo předsedkyně Sněmovny, ale v obyčejných lidech, protože jaký si to uděláš, takový to máš. Nebo-li co si lidé zvolili, to mají…
Přebujelý státní aparát
Jinak řečeno: na všechno musí být plejáda „odborníků“, na každou drobnost musí být hned několik agentur, které k tomu všemu mají externí pracovníky a různé výzkumné stanice. Ti samozřejmě také nemůžou vyjít zkrátka, a tak peníze putují i k nim. Každá „hloupost“ potom stojí stát majlant, a všichni se pak diví, že chybí peníze na důležitější věci. Nešlo by to nějak zjednodušit? Věřím, že ano. Ale kdo chce být ve vládě, tak musí být za prvé uvědomělý, a teprve za druhé odborník. Jen tak mimochodem přesně takhle to chodilo za socíku. Něco mi tady nehraje…
Dotace
…nebo-li hustá, neprostupná a šíleně spletitá džungle, kde kdo umí dobře argumentovat (a podvádět), vyhrává. Všem známá kauza Čapí hnízdo je naneštěstí jenom vrchol ledovce. Mnoho peněz totiž zmizí při dotování různých nesmyslů, které by se bez dotací nikdy neujaly a neprosadily ve velkém. Příkladem budiž elektromobil anebo fotovoltaické a větrné elektrárny. Kdyby Brusel (spolu s naší vládou) do toho nesypal miliardy a miliardy, nestály by v Evropě lesy větrných elektráren a kilometry čtvereční fotovoltaik. Nota bene už i Green Dealem posedlí Němci přišli na to , že přírodní zákony a zdravý selský rozum se nepřekoná ani s pomocí dotací…
Černá díra Ukrajina
Teď momentálně nejde o to, jestli podporovat Ukrajinu nebo ne, ale o to, jak se Ukrajinu podporuje. Vláda by měla mít neustále na paměti, že Ukrajina je jedním z nejzkorumpovanějších evropských států a že válka to nezměnila, ba právě naopak: lidé, kteří chtějí na lidském neštěstí vydělat, se překvapivě nenachází jenom v Kremlu nebo Washingtonu, ale i v Kyjevě. A když dáte oligarchovi-zlodějovi do ruky peníze s tím, ať za to koupí zbraně na obranu státu, jak to asi dopadne? Pokud tedy vláda už na Ukrajinu ty peníze posílá, tak ať zařídí, že ty peníze se použijí k tomu účelu, ke kterému byly poslány. Ať třeba v Kyjevě ustanoví nějakou komisi, která bude na peníze dohlížet. Jinak je totiž lepší, když peníze zůstanou u nás, než když si za to nějaký zbohatlík pojede na dovolenou do Monaka a přímo na frontu se nedostane skoro nic.
Závěrem se zeptám: Lze zlepšit hospodaření v naší republice? Lze. Ale vládě se prostě nechce. Anebo nesmí…?



 

blogosvet.cz

The post Důležitá silniční stavba, která nebude first appeared on .


Nejčtenější za týden