Profesor Piťha obžalovaný za kázeň proti Istanbulskému dohovoru
RSS

Profesor Piťha obžalovaný za kázeň proti Istanbulskému dohovoru

Pred časom sme informovali o silnej kázni významného duchovného Petra Piťhu, kde sa ostro vyhranil proti Istanbulskému dohovoru. Jeho slová našli nečakanú odozvu – podľa portálu iDnes bolo na neho podané trestné oznámenie.

Česká ženská loby vo štvrtok ráno podala trestné oznámenie na katolíckeho kňaza Petra Piťhu kvôli kázaniu, ktoré predniesol v katedrále svätého Víta na konci septembra. Podľa právnikov Českej ženskej loby sa Piťha dopustil úmyselného šírenia poplašnej správy a snažil sa verejnosť a veriacich presvedčiť, že Istanbulský dohovor rozvracia rodiny.
Monsignor Petr Piťha sa počas svojho kázania na sviatok svätého Václava vo svätovítskej katedrále pustil do kritiky Istanbulského dohovoru . Dokument Rady Európy označil pri reči vo svätovítskej katedrále za nedemokratický a diktátorský. Jeho autorov obvinil z inšpirácie marxizmom a nacizmom.
„ Ani jedno zo spomínaných Piťhových tvrdenie sa nezakladá na pravde. Nič podobné z Istanbulského dohovoru ani z jej dôvodovej správy nevyplýva, “ okomentovala Piťhove slová predsedníčka Českej ženskej lobby Eliška Kodyšová. O zámere podať trestné oznámenie informoval spolok už v stredu, trestné oznámenie podali členky spolku vo štvrtok ráno. Vrchné štátne zastupiteľstvo v Prahe redakcii iDNES.cz potvrdilo, že trestné oznámenie bolo naozaj podané.
Česká ženská lobby je organizácia, ktorá tvrdí , že obhajuje práva žien v Českej republike.
Ich cieľom je prenášať skutočné problémy žien na politickú úroveň a zlepšovať podmienky žien v spoločnosti. Organizácia je súčasťou Európskej ženskej loby, ktorá združuje ženské a rodové organizácie Európy a spolupracuje s európskymi inštitúciami.

Je spojením 35 proženských organizácií.
Ovplyvňuje zákony tak, „ aby sa ženám žilo lepšie „.
Presadzuje rodovú rovnosť.
Posilňuje postavenie „ znevýhodnených skupín žien „.
Upozorňuje na problémy žien a ponúkame ich riešenie.

Jeden z hlavných sponzorov je Open Society Foundation Georga Sorosa

„ Istanbulský dohovor iba konštatuje, že násilie na ženách vychádza z historicky nerovného pomeru síl medzi mužmi a ženami, a že násilie je zároveň nástrojom udržiavanie podriadeného postavenia žien. To je skutočnosť doložená serióznymi výskumami, “ dodala.
Podľa organizácie sa nejedná o prvý útok proti Istanbulskému dohovoru. Podobné slová podľa ich informácií zaznievali od rímskokatolíckych kňazov aj v ďalších krajinách východnej Európy. „ Katolícki kňazi by v súlade s kresťanskými hodnotami mali miesto šírenie paniky radšej riešiť vlastné škandály so sexuálnym obťažovaním vnútri svojej cirkvi a podporovať opatrenia, ktoré podobnému násilia predchádzajú. A pomáhať skutočnou osvetou, “ uviedla riaditeľka Českej ženskej lobby Hana Stelzerová.
Česko s ratifikáciou dohovoru otáľa
Dohovor Rady Európy o prevencii a boji proti násiliu na ženách a domácemu násiliu , alebo Istanbulský dohovor, je medzinárodná zmluva Rady Európy, ktorá posudzuje predovšetkým všetky druhy násilia voči ženám ako formu historicky a kultúrne podmienenej diskriminácie. Novo definuje niektoré trestné činy, napríklad vynútený sobáš, stalking či vynútený potrat. Zameriava sa hlavne na prevenciu, ochranu obetí a stíhanie páchateľov násilia založeného na pohlaví. Týka sa to hlavne žien, ktoré chráni pred obriezkou či pred sterilizáciou.
Dohovor prijal Výbor ministrov Rady Európy v roku 2011 a do platnosti vstúpil 1.8.2014. Ratifikovalo ju už 33 štátov Európy. Česká republika ju podpísala v máji 2016 ako jeden z posledných štátov EÚ. Parlament mal dokument ratifikovať tento rok do konca júna. Jej prijatie vyvolalo ohlas v mnohých kruhoch. Niektorým kritikom prekáža, že Dohovor prezentuje násilie ako typicky mužskú záležitosť .
Podľa pravidiel dohovoru by sa mali upraviť českej zákony. Väčšina opatrení však už v českej legislatíve je. Česká ženská loby na ratifikáciu dohovoru v Českej republike dlhodobo vyzýva. Podľa organizácie schválenie a implementácia dohovoru značne zlepší služby nielen pre ženy, ale aj pre mužov, ktorí zažívajú násilie.
„ Pán Piťha by namiesto šírenia bludov mal skôr svojich veriacich nabádať k tomu, aby sa správali k ženám s rešpektom, a nabádať ženy, aby sa nebáli vyhľadať pomoc, ak čelia násiliu, “ uzavrela predsedníčka Českej ženskej lobby Kodyšová.
 
The post Profesor Piťha obžalovaný za kázeň proti Istanbulskému dohovoru appeared first on Slobodný Výber .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Matrace pro zdravé spaní

Specializovaný e-shop na matrace s dopravou zdarma.

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Hry zdarma

Nejlepší hry zdarma.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější