Nic moc důvod k radosti
RSS

Nic moc důvod k radosti

VIKTOR PONDĚLÍK
Ještě vcelku nedávno nám naši neslavně slavní politici vyprávěli pohádky o tom, jak je třeba dosáhnout „zdravé inflace“. Tedy jak je prý potřeba, aby naše peníze a veškeré úspory ztrácely hodnotu.

 

Začali tudíž nezřízeně tisknout a rozhazovat peníze, aby své vysněné inflace (ovšem ve skutečnosti jednoznačně pouze zkorumpování hloupých voličů) dosáhli. A rozdávali natolik šíleně, že zjevně přestřelili. Inflace se nakonec dostala o poznání výše, než jak to „mělo být v našem zájmu“. A kdo měl nějaké ty úspory, mohl leda plakat nad tím, jak si za ně lze pořídit méně a méně.
Nyní je po volbách. Voliče už tolik korumpovat netřeba a zároveň je třeba uchlácholit ty, kdo na rozhazovačné politice levičáků u kormidla tratili nejvíce. Ty, kdo přišli o reálnou hodnotu jmění, na které si dříve přišli.
A tak se nyní politici opět okázale radují, pro změnu ale nad tím, že se jim v září „podařilo zpomalit růst spotřebitelských cen“, a to ze srpnových 2,5 na 2,3 procenta. Tedy že už se česká měna tak rychle neznehodnocuje. A lidé už tolik netratí.
Netratí, ale…
… ale důvod k pýše nebo alespoň útěše z toho, že je inflace sice vyšší než ta dříve uváděná „zdravá“, ale přesto nižší než byla, tu není.
Protože co se stalo? Co že nás nyní před vysokou inflací zachránilo? Totiž vlastně nezachránilo?
Normální lidé platí čím dál víc za pohonné hmoty, bydlení a potraviny, bez nichž se neobejdou, stejně jako bez zdražující se elektřiny a dalších energií, nájemného. Podražilo i vzdělávání a věci s ním související. A má být hůř a hůř, zejména po novém roce.
A jak to, že má tedy Česká republika tak skvěle nižší inflaci? Proč že „ceny rostou méně“?
Protože stát začal důchodcům a omladině plošně citelně dotovat dopravu vlaky a autobusy a kvůli konci sezóny tradičně a logicky významně zlevnily dovolené. A mírně zlevnily i móda a obuv, telekomunikační služby a zemní plyn.
Takže je v konečném důsledku inflace přímo skvělá. Snižuje se. Ovšem jak pro koho.
Inflace je teď skvělá jen pro ty, kdo nepracují a využívají slevy placené těmi, kdo nejsou ani mladí, ani staří. Pracujícím se ve skutečnosti ceny ještě o tyto dotace zvedly. A chtějí-li nižší ceny i oni…
… pak musí bydlet potmě a v zimě pod mostem, nejíst, jezdit výhradně na mimosezónní dovolenou a baštit telekomunikace.
Úplně stejně jako když jsme se za komunistů hořce smáli vtipu, že u nás inflace není, protože zvyšující se ceny potravin kompenzovaly levnější tanky a vojenské ponorky.


 

Autor: Viktor Pondělík
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Matrace pro zdravé spaní

Specializovaný e-shop na matrace s dopravou zdarma.

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Hry zdarma

Nejlepší hry zdarma.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Army shop

Internetový army shop Armik.cz nabízí tisíce produktů za výhodné ceny.Dnes nejprohlíženější