Během startu rakety Sojuz MS-10 k ISS došlo k poruše nosné rakety. Posádka přistála
RSS

Během startu rakety Sojuz MS-10 k ISS došlo k poruše nosné rakety. Posádka přistála

BAJKONUR – MOSKVA | Včera v 10 hodin 40 minut a 15 sekund z Bajkonuru odstartoval Sojuz MS-10, na jehož palubě byl astronaut NASA Nick Hague a kosmonaut Roskosmosu Alexej Ovčinin. Chvíli po startu lodě došlo k poruše nosné rakety. K havárii došlo po oddělení prvního stupně, kdy už pracoval druhý stupeň. Modul pro astronauty se automaticky odpojil. Posádka přistála v Kazachstánu.
Start Sojuzu FG | repro: © Sputnik / Alexej Filippov
„Během startu Sojuzu MS-10 s novou posádkou ISS došlo k havárii nosné rakety,“ oznámil komentátor přenosu, který běžel na webu Roskosmosu. K havárii Sojuzu podle zdroje došlo po oddělení prvního stupně, kdy už pracoval druhý stupeň.
Generální ředitel kosmické agentury Roskosmos na svém Twitteru oznámil, že posádka přistála a oba kosmonauti jsou v pořádku. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.
Tiskový mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Sergejevič Peskov okomentoval havárii nosné rakety Sojuz MS-10. Prohlásil, že bezpečnostní systém a posádka fungovaly bez pochybení.
„Sláva Bohu, kosmonauti jsou naživu, na základě těch informací, které máme. A to je hlavní. Je dobře, že odpovídajícím způsobem zafungovaly bezpečnostní systémy a posádka,“ řekl Peskov, Dmitrij Sergejevič žurnalistům, kdy dodal, že prezident dostane všechen nezbytný objem informací.
Jeden z bloků prvního stupně nosné rakety Sojuz-FG se neoddělil ve stanovenou dobu, což možná vedlo k havárii, oznámily Sputniku dva zdroje, kteří jsou obeznámení se situací: „Na prvním stupni jsou čtyři bloky, ještě jsou označovány jako boční. Jeden pracuje dvě minuty. Podle předběžným údajům se jeden z bloků ve vrchní části neoddělil a spodní částí narazil do druhého stupně. Došlo k havarijnímu vypnutí motoru druhého stupně,“ vysvětlil jeden ze zdrojů agentury.
Druhý zdroj tyto informace potvrdil: „Podle předběžných údajů je zachycen úder jednoho ze čtyř bloků prvního stupně do centrálního bloku druhého stupně. Podle telemetrie získané z rakety je zaznamenáno snížení tlaku v nádržích motoru druhého stupně.“
odle něj automatický systém mohl tento výpadek považovat za kritický a okamžitě spustil havarijní záchranu, čímž se kapsule s kosmonauty oddělila od porouchaného stupně.
Další zdroj z raketového průmyslu oznámil, že příčinou havárie mohlo být i nefungování pyropatrony oddělení bloku prvního stupně od druhého.
„Nebo nefungoval pyropatron, který měl boční blok odhodit stranou, nebo se něco stalo s ozubením, které se nachází ve vrchní části bočního bloku stupně,“ upřesnil.
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Matrace pro zdravé spaní

Specializovaný e-shop na matrace s dopravou zdarma.

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Hry zdarma

Nejlepší hry zdarma.

Slevový kupón

Slevovykupon.net je největší česká databáze slevových kódů a kupónů.

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější