Pentagon si uvědomil, co natropil – Číňané dostali americkou armádu na kolena
RSS

Pentagon si uvědomil, co natropil – Číňané dostali americkou armádu na kolena
© Александр Имедашвили
Americkým novinářům se nedávno dostaly do rukou zprávy odborníků, kteří důkladně vyšetřovali stav americké armády, systému národní obrany Spojených států a zbrojního průmyslu. Výsledky výzkumu poukazují na závažné mezery v systému národní obrany, které bude obtížné překlenout a které dělají systém vážně zranitelným.  Reakce Pentagonu připomíná špatně maskovanou paniku.  A novináři, kteří mohli do výsledků průzkumu amerických odborníků nahlédnout náhle přiznávají, že v nedávných zdánlivě „zmatených“ rozhodnutích prezidenta Trumpa teď vidí jasnou logiku – Trump chce zachránit Ameriku před jejím zvrácením se do kartónováho tygra s papírovými drápy.

Podle redaktora agentury Reuters Andy Homea, který získal kopii zářijové zprávy amerického ministerstva obrany o stavu klíčových dodávek nezbytných pro chod americké armády, podstata problému spočívá v jednom kritickém bodu: v tom, že dodávky více než 300 (!) klíčových elementů nezbytných pro normální chod a funkci ozbrojených sil USA a zbrojního průmyslu jsou ohroženy.  Američtí výrobci jsou buďto na pokraji bankrotu, a nebo, v důsledku deindustrializace národního hospodářství, již byli nahrazeni dodavateli z Číny či jiných zemí jihovýchodní Asie.
Jako jeden jasný a zároveň trpce komický příklad z citované zprávy redaktor Home uvádí, že poslední americký výrobce syntetických tkanin potřebných pro výrobu armádních stanů nedávno svou továrnu zavřel. To znamená, že v případě, že na USA je uvaleno „textilní embargo“, mnozí z amerických vojáků se budou muset smířit s tím, že budou muset spát místo pod stanen pod širákem. Je obtížné nepojímat něco takového jako potupné ponížení – pro armádu, která si ráda přivlastňuje přídomek „technicky nejvyspělejší“.
Zmíněnou situaci by bylo možno považovat za úsměvnou, pokud by neměla tak citelný dopad na tak širokou škálu operací amerického vojska a vojensko-průmyslového komplexu. V odtajněné části zprávy průzkumu amerického ministerstva obrany se například dále uvádí, že USA mají potíže s budoucími dodávkami elektrických spínačů, kterými jsou vybaveny téměř všechny americké rakety s plochou dráhou letu. Zpráva uvádí, že Pentagon byl výrobcem o zrušení výroby oficielně informován, ale že velitelství to vzalo na vědomí teprve po 2 letech, když zásoby spínačů byly vyčerpány. Celé 2 roky poté, co se jejich výrobce z trhu prostě vypařil.
Ještě jeden názorný příklad: zpráva uvádí, že jediný výrobce raketových motorů pro rakety „vzduch-vzduch“ narazil na „technické problémy ve výrobě“, a že příčinu problémů se nepodařilo odhalit ani odborníkům vyslaným na pomoc výrobci armádou a ministerstvem obrany. Pokusy o obnovení výroby selhaly a aby zajistil nepřerušené dodávky raket, Pentagon se byl nucen obrátit na výrobce spínačů v Norsku. Zjevně je to známkou určité technické degradace celého systému, který ztrácí schopnost technický problém nejen kvalifikovaně řešit a navíc i schopnost problem identifikovat.

© Виталий Подвицкий
Při čtení tohoto dokument ministerstva obrany USA ze září 2018 je těžké ubránit se dojmu, že čtete zprávu o stavu a problémech hroutící se ruské armády z dob úpadku Ruské Federace v 90-tých letech minulého století. Podívejte se doslova kterýmkoli směrem, a narazíte na vážný nebo velmi vážný problém, který často nejsou schopni vyřešit bez ohledu na prakticky bezedné zdroje financí ministerstva obrany USA. V sekci o problémech s jadernými zbraněmi si Pentagon stěžuje, že v USA nemají k dispozici nezbytné počty inženýrů a techniků, kteří by měli odpovídající vzdělání, kvalifikaci a US občanství. Tři základní aspekty, které jsou nezbytně vyžadovány u personálu pracujícího s vojenskými jadernými objekty. Americké vysokoškolské instituce sice produkují dostatek kvalifikovaných inženýrů, fyziků i zástupců jiných technických oborů a exaktních věd. Nepřiměřeně vysoký počet těchto absolventů jsou ale cizinci, nejčastěji z Čínské lidové republiky.
Američanům chybí nejen kvalifikovaní inženýři. Nedostává se jim ani nezbytných mikroelektroniků a tuzemsky vyráběné mikroelektroniky pro jaderné zbraně. A stěžují si, že již nemohou kontrolovat a důvěřovat dodavatelům elektronických komponentů – koneckonců, „dodavatelský řetězec je dnes globalizován“. V překladu z americké byrokratické angličtiny do hovorové češtiny to znamená: „mikroelektronika našich [amerických] jaderných střel je vyráběna v Číně a my nevíme, co do toho ti Číňani zakódovali“. Zpráva se zmiňuje i o vážných potížích i v oblastech, ve kterých by měly být velmi snadno řešeny v podmínkách americké hi-tech ekonomiky.
Například Pentagon si stěžuje na nedostatek nástrojů a prostředků pro vývoj softwéru, stejně jako na důvěryhodnost správy dat a produkce. Situaci zhoršují „špatné postupy v oblasti počítačové bezpečnosti mnoha klíčových dodavatelů softwérů“. Přeloženo do hovorové češtiny: „Co se týče bezpečnosti kybernetického vybavení, naši dodavatelé jsou tak nespolehliví, že nevíme, co čínští a ruští hackeři mohou a nebo už mohli do softwérů, které v armádě používáme, zakódovat.“

© РИА Новости / Виталий Подвицкий
 
Hlavní závěry zprávy:
„Čína představuje podstatné a narůstající riziko v dodávkách materiálů považovaných za strategické a kritické pro národní bezpečnost Spojených států. “ … „Oblasti zvláště citlivé pro americkou vojenskou výrobní základnu jsou sféry výroby narůstajícího počtu druhů speciálních kovů, slitin a dalších materiálů, jako vzácné zeminy, permanentní magnety“
Obecně lze říci, že všude je problém a málo co je v pořádku; počínaje hliníkem a konče kybernetickou bezpečností, od elektrických spínačů napájení pro rakety až po inženýry a operátory vrtáků a od počítačově řízených strojů až po syntetické tkaniny pro vojenské stany. Chamtivost amerického podnikatele, ideologie globalizace a skálopevná víra v dogma Fukujamy*, že vývoj společnosti dosáhl vrcholu a historie skončila, to vše poškodilo a oslabilo Ameriku v míře o jaké se geopolitickým oponentům Ameriky jako samozvaného šerifa světa mohlo dosud jen zdát. Zdá se, že vědomí právě této skutečnosti je s největší pravděpodobností za rozhodnutím Donalda Trumpa Ameriku reindustrializovat, třeba násilím.
Jsou tu však všechny důvody se domnívat, že zvláště s ohledem na současné ekonomické obtíže je nepravděpodobné, že by Trumpova administrativa byla schopna napravit to, co její předchůdci 20 let zanedbávali a bořili. A my [Rusové] a naši čínští partneři se na jedné straně musíme stejných chyb vyvarovat a na straně druhé chyb Američanů využívat.  Soudě podle toho, co se dnes na světové scéně děje, dalo by se říci, že to je právě to, co Moskva a Peking dělají.
*) Yoshihiro Francis Fukuyama , současný americký politolog japonského původu, který popírá neustálý spor základních civilizačních celků a tvrdí, že pádem tzv. Železné opony dějiny v podstatě skončily, neboť „události se sice stále budou dít a novinové zprávy o nich vycházet“, ale demokratický a ekonomicky liberální světařád svou expanzí ukazuje, že je jediným možným a finálním stádiem sociokulturního vývoje lidstva a lidské vlády.
Autor: Ivan Danilov
Překlad: Michail Prouza
4. listopad 2018
Zdroj: 
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Matrace pro zdravé spaní

Specializovaný e-shop na matrace s dopravou zdarma.

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Hry zdarma

Nejlepší hry zdarma.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější