Turecko a Ukrajina společně proti Rusku
RSS

Turecko a Ukrajina společně proti Rusku

Tak jako v každém světovém konfliktu vznikají neočekávané aliance zemí, které bychom si vedle sebe spíš nepředstavovali. Nejnovějším takovým spojenectvím je paktování Ukrajiny a Turecka vůči Rusku, jehož dominance v oblasti Černého moře se obě tyto země obávají.
Pro pochopení této aliance musíme hlouběji do historie. Krym byl dlouhá léta osídlen muslimskými Tatary, kteří s Osmanskou říší sdíleli nejen společnou etnicitu (Turci a Tataři vycházejí původně ze stejného etnika), ale také dlouholetý boj o toto území jak s Poláky, tak Ukrajinci, tak s Rusy. Krym byl navíc protektorátem Osmanské říše. Toto doupě, které se navíc stalo otrokářským centrem, kterým prošly až 2 miliony Slovanů, a za co se Tataři nikdy neomluvili, se nakonec podařilo zničit až Rusům, kteří jej v roce 1783 včlenili do své říše.
Ruská nadvláda zde trvala až do občanské války mezi Bílými a bolševiky, kdy se Krym stal místem posledních bojů a Rudého teroru, načež byl Krym začleněn do Sovětského svazu. V roce 1954 se stal součástí Ukrajinské sovětské republiky, která byla rovněž součástí SSSR, a nakonec v roce 1991 součástí samostatné Ukrajiny. To se změnilo v roce 2014, kdy neoznačení příslušníci ruské armády Krym obsadili, a Rusko na Krymu vyvolalo referendum, které rozhodlo o připojení k Rusku.
Vše nasvědčuje tomu, že se Rusové snaží rozšířit svůj vliv na jih od svých hranic. Ať už jde o Sýrii, nebo právě Černé moře, tahy Ruska se cítí ohroženi nejen Ukrajinci, ale právě i Turecko. A proto dochází mezi oběma zeměmi k vojenské a ekonomické spolupráci.
To pochopitelně Rusku vadí, zvlášť když je Turecko členem NATO. A Turecko se po incidentu v Kerčském průplavu nabídlo jako vyjednavač mezi oběma zeměmi.
Ukrajina mezitím už dvakrát požádala před Ruskem o ochranu. Nejprve o přítomnost lodí NATO v Kerčském průplavu, aby byla zajištěna bezpečnost ukrajinských lodí v těchto sdílených vodách, a pak Turecko o uzavření Bosporu a Dardanel pro ruské lodě. Není pravděpodobné, že obě žádosti budou vyřízeny kladně.
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Matrace pro zdravé spaní

Specializovaný e-shop na matrace s dopravou zdarma.

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Hry zdarma

Nejlepší hry zdarma.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější