„Když je nechcete, použijeme je“. Polsko si chce pronajmout německé jaderné elektrárny
RSS

„Když je nechcete, použijeme je“. Polsko si chce pronajmout německé jaderné elektrárny

FDP chce doživotní prodloužení, Zelení a SPD zatím ne: Zatímco se vláda semaforů dál dohaduje o dalším provozu jaderných elektráren, Polsko zasahuje do debaty s neobvyklým nápadem. (Foto: Flickr)







Co se týče plánů na výstavbu nových jaderných elektráren v sousední zemi, německá vláda chce mít na oplátku své slovo.



Skupina polských poslanců chce navrhnout Německu, aby si pronajalo zbývající tři jaderné elektrárny, než je německá vláda zcela vyřadí z provozu . „Pokud Němci nechtějí sami využívat svou jadernou energii, měli by si ji pronajmout, “ požadovala polská europoslankyně Paulina Matysiak z Levicové strany Lewica Razem.



Minulý čtvrtek o tomto návrhu jednal ve Varšavě výbor pro evropské záležitosti polského parlamentu. Informuje o tom „RedaktionsNetzwerk Deutschland“.



Tak daleko ale pravděpodobně nedojde. FDP nyní vznáší konkrétní požadavky ve sporu o prodloužení životnosti zbývajících tří jaderných elektráren. Předseda strany Christian Lindner v úterý řekl: „Není to otázka mnoha let, ale možná si budeme muset zvyknout na to, že například v roce 2024 budeme jadernou energii stále potřebovat.“



Mezitím se objevují náznaky obratu v regionálních sdruženích Strany zelených. Předsedové Zelených v Severním Porýní-Vestfálsku, Yazgülü Zeybek a Tim Achtermeyer, řekli listu „Bild“ (středeční vydání): „Možnost ponechat jaderné elektrárny v síti po omezenou delší dobu, aby se z výroby elektřiny odebrala část plynu a ušetřilo se, není zatím vyloučena.“



Jak píše deník Bild s odvoláním na vlastní průzkum ve spolkových zemích, spolky Zelených v Braniborsku, Šlesvicku-Holštýnsku, Hesensku, Durynsku, Brémách a Sasku-Anhaltsku již také nevylučují předběžné prodloužení provozní doby po přelomu roku.



Zelení v Sasku, Hamburku, Meklenbursku-Předním Pomořansku, Sársku a Berlíně jsou jednoznačně proti prodloužení životnosti jaderných elektráren. Podle dalších zpráv médií se proti tomu postavili i dolnosascí Zelení, kteří dokonce pohrozili svoláním mimořádné stranické konference.



Polsko svým neobvyklým návrhem na pronájem německých jaderných elektráren reaguje na energetickou krizi v Evropě, která se v poslední době prohlubuje v důsledku vzájemných sankcí mezi Západem a Ruskem. Sousední země tvrdí, že odstavení jaderných elektráren v Německu by mohlo krizi ještě zhoršit.



Kromě elektrárny Isar 2 jsou v současné době stále v provozu elektrárny Neckarwestheim 2 (Bádensko-Württembersko) a Emsland (Dolní Sasko). Podle současného stavu mají být na konci roku uzavřeny.



Polsko samo v současné době plánuje výstavbu jedné nebo dvou jaderných elektráren v Baltském moři, asi 50 km severně od Gdaňsku, které by měly být uvedeny do provozu v polovině 30. let 20. století. Úřad Espoo v Ženevě je zodpovědný za mezivládní koordinaci dopadů na životní prostředí v příhraničních regionech. Tam polská vláda prohlásila, že její plány na výstavbu jaderné elektrárny nebudou mít „žádný dopad“ na sousední státy. Vyplývá to z novinové zprávy „Redaktionsnetzwerk Deutschland“.



Spolkové ministerstvo životního prostředí je jiného názoru a požaduje, aby se k tomu vyjádřilo. „Otázka, jak výstavba nových jaderných elektráren ovlivní Německo, je pro nás v této souvislosti velmi důležitá,“ řekl ve středu státní tajemník pro životní prostředí Jochen Flasbarth. Ministerstvo životního prostředí chce podle něj získat informace o všech podrobnostech projektu, jako jsou plánované typy reaktorů a bezpečnostní opatření. (dl)



Zdroj: epochtimes.de
Článek „Když je nechcete, použijeme je“. Polsko si chce pronajmout německé jaderné elektrárny se nejdříve objevil na AC24.cz .


Nejčtenější za týden