Vláda Burundi požiadala ľudskoprávnu agentúru OSN, aby opustila krajinu
RSS

Vláda Burundi požiadala ľudskoprávnu agentúru OSN, aby opustila krajinu

Ženeva/Bujumbura 6. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Dita Alangkara)
 
Vláda Burundi požiadala Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva (OHCHR), aby ukončil činnosť v tejto stredoafrickej krajine po tom, ako ju medzičasom už bývalý vysoký komisár Zajd Raad Husajn pred niekoľkými mesiacmi označil za jeden z “najproduktívnejších ľudských bitúnkov súčasnosti”. Doručenie príslušného listu potvrdila vo štvrtok hovorkyňa OHCHR Ravina Shamdasaniová, informovala agentúra AP
Na snímke Zajd Raad Husajn
“Toto rozhodnutie nás samozrejme mrzí a radi by sme pokračovali v našej spolupráci s Burundi,” povedala Shamdasaniová v ženevskom sídle úradu, pričom odmietla poskytnúť ďalšie informácie s odvolaním sa na citlivosť tejto záležitosti. Nemenované zdroje však pre AP uviedli, že Burundi dalo OHCHR na opustenie krajiny dva mesiace.
Burundskú vládu už dávnejšie rozhnevali správy OSN opisujúce údajné porušovanie ľudských práv. V Burundi vypukla politická kríza po tom, ako prezident Pierre Nkurunziza v roku 2015 oznámil, že napriek silnému odporu časti obyvateľstva sa rozhodol uchádzať o ďalšie funkčné obdobie. Pri následných násilnostiach prišlo odvtedy o život vyše 1200 ľudí a ďalšie státisíce utiekli do susedných krajín.
Sudcovia Medzinárodného trestného súdu (ICC) nechali preveriť podozrenia, že v Burundi boli spáchané štátom podporované zločiny vrátane vrážd, znásilnení a mučenia. Tento postup nie je ovplyvnený ani vlaňajším rozhodnutím Burundi vystúpiť z ICC ako historicky prvá krajina sveta.
Burundská vláda dôrazne odmieta tvrdenia, že ide proti vlastnému obyvateľstvu a označuje ich za škodlivú propagandu šírenú jej exilovými protivníkmi. Ešte v októbri 2016 pozastavila spoluprácu s OHCHR, keďže tento orgán sa podľa nej spolčil s “plánovačmi prevratu a nepriateľmi Burundi”.
Burundský minister zahraničných vecí Ezechiel Nibigira ohlásil na štvrtok tlačovú konferenciu venovanú tejto záležitosti, neskôr ju však odložil s tým, že vláda novinárom “dá vedieť, až bude riadne pripravená”.
 
Príspevok Vláda Burundi požiadala ľudskoprávnu agentúru OSN, aby opustila krajinu zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Matrace pro zdravé spaní

Specializovaný e-shop na matrace s dopravou zdarma.

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Hry zdarma

Nejlepší hry zdarma.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější