Konferencia biskupov Slovenska si želá zmierenie mainstreamových a alternatívnych médií, chyby vidí na oboch stranách
RSS

Konferencia biskupov Slovenska si želá zmierenie mainstreamových a alternatívnych médií, chyby vidí na oboch stranách

Bratislava 6. decembra 2018 (HSP/Foto:TASR-Vladimír Miček)
 
V nedeľu sa v katolíckych kostoloch po celom Slovensku čítal pastiersky list, ktorý pripravila Konferencia biskupov Slovenska. „Nenavštevujme webové stránky, ktoré podporujú neznášanlivosť a pohŕdanie druhými. Nepodporujme také stránky!“ píše sa v liste. Lenže veriaci sa začali pýtať: ktoré to sú, tie nenávistné stránky?
Na snímke hovorca Konferencie biskupov Slovenska Martin Kramara
Mainstreamové médiá často označujú tzv. alternatívne médiá za nenávistné, okrem toho že aj dezinformačné, konšpiračné, xenofóbne, rasistické a pod. Pritom však práve liberálny mainstream je veľmi často nositeľom agendy, ktorá je v priamom rozpore s kresťanskými zásadami a morálkou. Veď práve liberálne médiá často propagujú sexuálny extrémizmus, gender ideológiu a politiku, ktorá tieto veci presadzuje. A často sú dokonca v takmer otvorenej vojne proti konzervatívnym hodnotám, keď napríklad ochranu nenarodených detí pred potratom označujú ako vojnu proti ženám, realizáciu ženy v domácnosti ako útlak zo strany mužov a kresťanstva, a pod.
Pritom nezriedka úplne otvorene s obrovskou nenávisťou útočia na cirkev a kresťanov. Naposledy už v takom prípade musela zasahovať aj Tlačovo-digitálna Rada Slovenskej republiky , ktorá rozhodla, že Havranov článok „Pošlite Kuffu do cirkusu“ v denníku Sme porušil etický kódex novinára. Takýchto útokov, len spravidla sofistikovanješích, však liberálnom mainstreame nájdete plno.
Obrátili sme sa preto na Martina Kramaru – hovorcu KBS so žiadosťou o bližšie vysvetlenie.
 
Hlavné správy: Ktoré to sú tie nenávistné weby? Mali biskupi na mysli nejaké konkrétne médiá?
Kramara: „Práveže tam neboli menované konkrétne médiá. Presne takto ten pastiersky list nebol myslený: keby biskupi chceli niekoho menovať, tak by ho menovali. Každý si má spytovať svoje svedomie a zamyslieť sa nad sebou a nie poukazovať na druhých.“
 
Hlavné správy: Mainstreamové médiá označujú práve tzv. alternatívne médiá za nenávistné, a preto mnohí ľudia ten pastiersky list vnímali tak, že hovorí práve o týchto weboch. A pritom napríklad Hlavné správy sú konzervatívne médium a snažia sa obhajovať tradičné hodnoty, práve na rozdiel od liberálnych médií hlavného prúdu, ktoré sú často práve nositeľmi agendy vyslovene nepriateľskej ku kresťanstvu a cirkvi.
Kramara: „To je práve to hľadanie nepriateľa. Keď aj vidíme, že niekto rozpráva veci, s ktorými nemožno súhlasiť, to neznamená, že musíme byť nepriatelia. To je presne to, čo ten list hovorí, že my máme pozývať ľudí k poznaniu Krista. Keď si uvedomujeme, že niekto chybuje, tak sa máme stotožniť s túžbou Boha po spáse duší.
Jednoduchšie je bojovať proti niekomu ako niekoho pozývať. Lenže tam sa potom tvorí tá reťaz hnevu a neúcty na jednej aj na druhej strane a k ničomu dobrému to nevedie, len sa vymedzujú pozície na jednej a druhej strane, namiesto toho, aby sme sa snažili o zmysluplný dialóg. Treba jasne definovať, že toto a toto si myslíme, ale ak si niekto myslí niečo úplne opačné, to neznamená, že musíme na neho útočiť.
Lenže tu liberáli útočia na konzervatívcov, konzervatívci na liberálov a zo spoločnosti sa stráca úcta, rešpekt voči tomu druhému, a to platí na jednej aj na druhej strane. Uvedomujeme si, že tento spor tu je, ale spôsob jeho riešenia je v pretrhnutí tej reťaze. V trpezlivom predkladaní toho, čo som vo svetle evanjelia pochopil ako pravdu.
Samozrejme, že neustúpim v určitých veciach, to neznamená rozriedenie našej identity, ale nemusím to robiť spôsobom, ktorý stráca úctu. Ten spôsob „my alebo oni“ nie je kresťanský. My sme ovce a nie vlci. Aj keď sa voči nám správajú s neúctou, nebudeme reagovať rovnako, ale ostaneme v pokoji. Nám ide o prerušenie tej reťaze, a to tak z jednej, ako aj z druhej strany.“
Ivan Lehotský
 
Príspevok Konferencia biskupov Slovenska si želá zmierenie mainstreamových a alternatívnych médií, chyby vidí na oboch stranách zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Matrace pro zdravé spaní

Specializovaný e-shop na matrace s dopravou zdarma.

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Hry zdarma

Nejlepší hry zdarma.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější