K údajom o ovzduší či prírodných vplyvoch sa občania dostanú jednoduchšie
RSS

K údajom o ovzduší či prírodných vplyvoch sa občania dostanú jednoduchšie

Bratislava 11. decembra 2018 (SITA/HSP/Foto:TASR-Milan Kapusta)
 
Údaje, na základe ktorých budú môcť napríklad stavitelia vyhodnotiť, aké sú prírodné podmienky a vplyvy na území, kde chcú stavať, budú ľahšie dostupné a zrozumiteľnejšie. Ide o takzvané priestorové údaje, ktoré pomôžu určiť, či sa na konkrétnom území nenachádza skládka odpadov alebo iná environmentálna záťaž, aký je tam stav ovzdušia alebo či sa oblasť nenachádza v záplavovom alebo chránenom území
Ilustračné foto
Údaje môžu tiež poslúžiť pri územnom plánovaní alebo posudzovaní vplyvov na životné prostredie. Umožní to projekt, na ktorý Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu vyčlenil takmer desať miliónov eur z fondov Európskej únie. Projekt, ktorého výsledkom budú takzvané datasety s uvedenými údajmi, zastreší ministerstvo životného prostredia (MŽP).
Doteraz sa občania a podnikatelia vedeli dostať len k časti takýchto údajov a služieb, a to cez Register priestorových informácií. Tento register poskytuje popisné informácie vo forme katalógu. Veľa informácií však stále nie je zdokumentovaných a mnohé obsahujú nesprávne, neúplne a neaktuálne informácie. Tento stav spôsoboval, že užívatelia strávili pri ich hľadaní veľa času, pretože sa nachádzali v nejednotnej a zložitej štruktúre webových sídiel či iných portálov. Vďaka projektu MŽP sa občania aj podnikatelia dostanú k potrebným informáciám cez vytvorené datasety oveľa jednoduchšie.
Priestorové údaje rozdelil envirorezort do troch kategórií. V prvej budú údaje pre hlavné oblasti monitoringu životného prostredia, konkrétne informácie o vode, ovzduší, hluku, priemysle, odpadoch, ako aj o prírode a biodiverzite. V druhej skupine sa nachádzajú údaje napríklad o povrchu krajiny, geológii, budovách či pôde. V poslednej kategórii budú informácie napríklad o uliciach, doprave, ako aj o zeleni.
 
Príspevok K údajom o ovzduší či prírodných vplyvoch sa občania dostanú jednoduchšie zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Matrace pro zdravé spaní

Specializovaný e-shop na matrace s dopravou zdarma.

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Hry zdarma

Nejlepší hry zdarma.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější