Veľvyslanectvo Ruska komentovalo Pompeovo vyhlásenie o Severnom prúde 2
RSS Facebook

Veľvyslanectvo Ruska komentovalo Pompeovo vyhlásenie o Severnom prúde 2

Washington 25. mája 2018 AKTUALIZOVANÉ (HSP/ Sputnik /Foto:TASR/AP-Virginia Mayo)
 

Protestami proti plynovodu Severný prúd 2 sa USA pokúšajú vnútiť Európe svoj nekonkurencieschopný plyn, vyhlásilo ruské veľvyslanectvo vo Washingtone. Komentovalo tým výrok amerického ministra zahraničia Mikea Pompea, ktorý v stredu vyhlásil, že USA sú proti výstavbe tohoto plynovodu

Na snímke americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo
„Chceli by sme pripomenúť, že modla terajších republikánov, Ronald Reagan, bol tiež na začiatku osemdesiatych rokov proti výstavbe sovietskeho plynovodu do Nemecka. Jeho vláda zavádzala sankcie proti spoločnostiam, ktoré sa tohoto projektu zúčastnili. Odôvodnenie bolo rovnaké: nedovoliť Rusku posielať vplyv na európskych spojencov USA,” vyhlásili na veľvyslanectve.
„Dnes ako by sme sa vrátili o 35 rokov späť. Rovnaká rétorika, rovnaké prostriedky. Lenže dnes tento plynovod obhajujú, pretože vedie cez Ukrajinu. Útokom na Severný prúd 2 vnucuje Washington Európe svoj skvapalnený zemný plyn neschopný konkurencie. Geopolitika znovu grobiansky zasahuje do ekonomiky, čím diskredituje heslá o diverzifikácii dodávok,” uvádza sa vo vyhlásení.
„Reagan mal dosť múdrosti, aby za pár rokov zrušil svoje sankcie kvôli ich úplnej nezmyselnosti. Dúfame, že terajšia vláda urobí závery z dejín skôr,”píše sa v závere vyhlásenia.

 

Schröder zhodnotil šance EU obhájiť Severný prúd 2 pred USA
„USA nám dávajú ďalšie príklady obratnosti a manévrovania, ich akcie však nezostanú bez odpovede. Dúfam, že EÚ si nájde sily, aby zostala oddaná tomuto projektu, a nebude nasledovať líniu USA,” povedal.
Podľa jeho názoru je odpor novému projektu spojený s ekonomickými záujmami konkurentov a USA sa snažia „hádzať polená pod nohy”, neprajavujú solidaritu s EÚ a konajú vychádzajúc z vlastných hospodárskych záujmov. „Ak sa pozrieme, ako sa snaží prezident (USA) presadzovať sankcie, je jasné, že ide mu o to, aby predával americký LNG (skvapalnený zemný plyn) na euróspkom trhu nezávisle na tom, či odpovedá svojimi charakteristikami európskym plynovým kapacitám alebo nie,” podotkol Schröder.
Projekt Severný prúd 2 predpokladá výstavbu dvoch plynovodov s celkovou kapacitou 55 miliard metrov kubických plynu za rok od pobrežia Ruska cez Baltské more do Nemecka. Nový plynovod má byť postavený vedľa Severného prúdu. Proti výstavbe vystúpilo niekoľko krajín, predovšetkým Ukrajina, ktorá sa obáva, že príde o príjem z tranzitu ruského plynu, a tiež USA, ktoré majú ambiciózne plány na vývoz svojho skvapalneného plynu do Európy.
 

Príspevok Veľvyslanectvo Ruska komentovalo Pompeovo vyhlásenie o Severnom prúde 2 zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Nebankovní půjčka

Rychlá nebankovní půjčka Fenix je dostupná každému. Peníze do 10 minut

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Matrace pro zdravé spaní

Specializovaný e-shop na matrace s dopravou zdarma.

Slevové kupóny

Tisíce slevových kupónů na 1 místě a vše zcela zdarma.

Cashback

V posledních letech navíc existuje nová možnost úspory: cashback.

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Hry zdarma

Nejlepší hry zdarma.Dnes nejprohlíženější