Ministri sa dnes stretnú po prvýkrát v novom roku
RSS

Ministri sa dnes stretnú po prvýkrát v novom roku

Bratislava 9. januára 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)
 
Ministri sa dnes stretnú po prvýkrát v kalendárnom roku 2019. Prerokujú viacero riadnych bodov programu a tiež informačné materiály. Jedným za najdôležiteších dnešných bodov bude nová legislatíva o akademických tituloch, ktoré bude možné v prípade odobrenia spätne odobrať
Na snímke poslanci parlamentu
Legislatívu pripravila nominantka SNS ministerka školstva Martina Lubyová. Okrem iného budú na stole aj témy zahraničnopolitickej agendy, environmentálnej legislatívy či ľudských práv.
Vysoké školy by mohli odoberať akademické tituly. Vyplýva to z novely vysokoškolského zákona, ktorou sa dnes bude zaoberať vláda. Návrh novely zveruje rozhodovanie o odobratí titulu do pôsobnosti vysokej školy, vzhľadom na princíp „kto udeľuje, ten odníma“, pričom za vysokú školu má konať rektor na návrh poradnej komisie. Rezort školstva sa pri tvorbe novely inšpiroval zákonom v Českej republike, kde má poradná komisia sedem členov – šesť menuje rektor spomedzi profesorov, docentov či ďalších odborníkov, siedmeho člena komisie menuje rektor z radov študentov vysokej školy. Ministerstvo školstva SR navrhuje vymeniť jedného akademika za právnika. Upravené sú aj dôvody pre odňatie tak, aby išlo o konkrétnejšie dôvody, na rozdiel od pomerne všeobecnej českej úpravy. Zároveň sa navrhuje spresniť aj okruh trestných činov.
Slovensko reprezentuje v zahraničí 89 zastupiteľských úradov, z toho je 64 veľvyslanectiev, sedem misií pri medzinárodných organizáciách, osem generálnych konzulátov a osem Slovenských inštitútov, jeden styčný úrad a jeden Slovenský ekonomický a kultúrny úrad. Napriek poddimenzovanosti zastupiteľských úradov možno túto sieť hodnotiť ako stabilnú. Vyplýva to zo Správy o stave siete zastupiteľských úradov SR v zahraničí v roku 2018 a východísk pre jej ďalší rozvoj. Dokumentom sa budú dnes zaoberať ministri.
V oblasti jazykových práv národnostných menšín sú pretrvávajúce limity a rezervy. Konštatuje to štvrtá Správa o stave používania jazykov národnostných menšín na území Slovenskej republiky, opierajúc sa o výsledky analýzy údajov získaných z dotazníkového prieskumu, vrátane komparácie s výsledkami prieskumov uvedených v predchádzajúcich správach. Rovnako ako správy za obdobie rokov 2015 – 2016, aj táto správa identifikuje oblasti a rozsah nedodržiavania zákona o používaní jazykov národnostných menšín.
 
Príspevok Ministri sa dnes stretnú po prvýkrát v novom roku zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Matrace pro zdravé spaní

Specializovaný e-shop na matrace s dopravou zdarma.

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Hry zdarma

Nejlepší hry zdarma.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější