Niečo pre dobrodruhov: Cesta k Titanicu za cenu lístka, ktorú by ste dnes zaplatili v 1. triede legendárnej lode
RSS

Niečo pre dobrodruhov: Cesta k Titanicu za cenu lístka, ktorú by ste dnes zaplatili v 1. triede legendárnej lode

Newfoundland 10. januára 2019 (HSP/Foto: TASR/AP File Photo)
 
Počnúc rokom 2019 bude mať verejnosť výnimočnú príležitosť ponoriť sa k stroskotanej legendárnej lodi Titanic, ktorá sa pred sto rokmi potopila v ľadových vodách Atlantického oceánu a o jej neslávnom konci sa hovorí dodnes 
Na archívnej snímke z 10. apríla 1912 britský luxusný parník Titanic vyráža z anglického prístavu Southampton
Americká spoločnosť OceanGate mala uskutočniť svoju “ Titanic Survey Expedition ” k vraku potopenej lode už v máji roku 2018, ale z dôvodu poveternostných podmienok sa presunula na rok 2019.
Lístky na 11-dňovú expedíciu s odchodom zo St. John’s na kanadskom Newfoundlande k miestu potopenia budú stáť neuveriteľných 105 129 dolárov na osobu, čo je približne ekvivalent toho, koľko by stál v dnešnej dobe lístok prvej triedy na palubu Titanicu.
Účastníci sa stanú tzv. “špecialistami misie”, v ponorke sa dostanú pod hladinu oceánu a “budú žiť a pracovať”, čiže budú pomáhať expedícii v jednej alebo viacerých pomocných úlohách na palube Titanu, predtým známeho ako Cyclops 2, ktorý sa ponára až do hĺbky 4000 metrov. Tými činnosťami budú prevádzka sonaru, laserové skenovanie, navigácia, komunikácia, operácie s kamerou a zaznamenávanie údajov.
Prieskumná ponorka Titan je vyrobená z vlákien uhlíka a titánu tak, aby vydržala obrovské tlaky. Používa sa na vykonávanie podmorských misií, ako sú inšpekcie na mieste, posúdenie životného prostredia, testovanie zariadení, mapovanie sonarov a zber údajov. Titan nesie 96 hodín podpory života plus niekoľko núdzových systémov obnovy a zálohovania a považujú sa za jedny z najbezpečnejších plavidiel na svete.
Počas každého ponoru zostáva tlak vzduchu vo vnútri ponorky konštantný – a je rovnaký ako atmosférický tlak, ktorý pozorujeme na hladine mora – bez ohľadu na hĺbku ponoru. Počas ponoru sa priedušný vzduch na palube recykluje podobným spôsobom ako na palube vesmírnej lode, aby sa udržalo bezpečné a pohodlné prostredie.
Skúmaním vraku sa strávia asi tri hodiny a poskytne sa možnosť nazrieť na tie najpôsobivejšie časti vraku, ako napríklad ešte zachovaná časť slávneho veľkého schodiska či ikonického mosta.
Účastník si môže vyskúšať 3D a 2D laserové alebo sonarové prehliadky alebo vyhľadať jeden z lodných obrovských kotlov, obrovské vrtule a ďalšie časti lode, zároveň pri pohľade na hlbokomorské bioluminiscenčné tvory v hlbinách, kde slnečné svetlo nemôže preniknúť.
RT dodáva, že naplánovaných je 6 expedícií s 9-člennou posádkou, začínajúc 26. júna 2019, ale už teraz sú štyri misie zaplnené. Kto by mal záujem, pár miest voľných majú ešte termíny od 25. júla do 4. augusta a od 1. do 12. augusta.
Požadovaný vek je viac ako 18 rokov, byť schopný ovládať malé lode na mori, zapojiť sa do výcvikového kurzu vychádzania z vody pomocou vrtuľníka, demonštrovať základnú mobilitu, flexibilitu a rovnováhu.
Záujem o jednu z najznámejších námorných katastrof je teda obrovský. Špecialisti hovoria, že vrak lode sa kvôli “extrémofilným baktériám” vo vodách oceánu rýchlo rozpadá a mohli by ho v priebehu 15 až 20 rokov zničiť na nespoznanie.
 
Príspevok Niečo pre dobrodruhov: Cesta k Titanicu za cenu lístka, ktorú by ste dnes zaplatili v 1. triede legendárnej lode zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Matrace pro zdravé spaní

Specializovaný e-shop na matrace s dopravou zdarma.

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Hry zdarma

Nejlepší hry zdarma.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější