Po včerejším hořícím muži se i dnes pokusil na Václaváku podpálit další
RSS

Po včerejším hořícím muži se i dnes pokusil na Václaváku podpálit další

COM

Na Václavském náměstí v Praze se v dnes krátce před čtvrtou hodinou odpoledne pokusil upálit další člověk. Sedmačtyřicetiletý muž volal na tísňovou linku, kde oznámil, že se chystá polít hořlavinou a zapálit. Policisté tak mohli včas zakročit a muži v jeho činu zabránit.
Motiv a okolnosti jednání muže policie prošetřuje.


Policejní mluvčí Andrea Zoulová uvedla, že operátor tísňové linky muže schválně zdržel do chvíle, než na místo dorazili policisté a strážníci. „Ti muže zpacifikovali, zalehli ho a zabránili mu v dokončení jeho jednání,“ popsala Zoulová. Při zákroku došlo podle policejní mluvčí ke zranění a muž proto skončil v péči zdravotnické záchranné služby.
O motivu činu zatím není nic známo. Vraťme se tedy ještě k hořícímu muži ze včerejška.  Proč se v pátek odpoledne na Václavském náměstí před sochou svatého Václava pokusil upálil 54letý pán, se zatím taky přesně neví. V oficiální zprávě, konkrétně v té od agentury ČTK, kterou přebírají další média, ale nacházím zásadní rozpor. A to mezi tvrzením, že: „Podle prvotních informací nemělo jeho jednání politický motiv, nešlo ani o společenský protest, řekla novinářům mluvčí pražských policistů Andrea Zoulová.“ A na druhou stranu: „Server Aktuálně.cz s odkazem na místostarostu Prahy 1 Petra Hejmu napsal, že muž před činem svému bratrovi oznámil, že chce odejít jako student Jan Palach, který se na Václavském náměstí upálil před 50 lety.“ Pan místostarosta Hejma (v minulosti starosta Prahy 1 za ODS, dnes místostarosta za STAN) z toho nicméně dovozuje, že „o politický protest na rozdíl od Palacha zřejmě nešlo“. Jak to může pan Hejma vědět? A jaké „zřejmě“? Osobně bych si tím na jeho místě nebyl natolik jistý, abych to sděloval médiím jako fakt.
Ve zprávě serveru Aktuálně.cz je tenhle primární rozpor ještě výraznější. Cituji: „Zřejmě nešlo o politický protest, řekl Aktuálně.cz místostarosta Prahy 1 Petr Hejma (…)“ nebo „Policie vyloučila, že by se jednalo o společenský nebo politický protest.“ Ale na druhou stranu: „Před činem údajně poslal svému bratrovi zprávu, že chce odejít v duchu Jana Palacha (…),“ uvedl Hejma. Tak má v tom pan Hejma tak jasno, nebo nemá? A jestliže nemá, tak proč tak rozporuplně komentuje událost, kterou mu komentovat z titulu jeho funkce vůbec nepřísluší? A na základě čeho policie vyloučila, že by se jednalo o společenský nebo politický protest? Proč se na to redaktoři Aktuálně.cz paní tiskové mluvčí Zoulové nezeptali? To v redakci zase zvítězila Pravda a Láska, nebo je to jen neprofesionalita?
Server Aktuálně.cz dále píše, že upálený muž „podle svědků krátce předtím svíral v rukou cedule s nápisy a něco říkal.“ Co bylo napsáno na těch cedulích a co muž říkal, se ovšem ze zprávy nedozvíme. Jistě, redakci se to nejspíš nepodařilo zjistit. Na druhou stranu se ale ve stejné zprávě praví, že muž „podle informací redakce trpěl depresemi.“ Podle jakých informací? Ani to ale ze zprávy nevyplývá.
Jak dobře víme, za blázna lze označit kohokoli a jen silná média tu nakonec určují, co je pravda a co není.
Copak tenhle rozpor v redakcích nikdo nevidí a nikoho nezajímá? To se přece dalo před 50 lety říct i o Palachovi, že trpěl depresemi. Jistěže, nejspíš trpěl. Aby taky ne. Deprese a pocit beznaděje jsou si blízko, nejsou-li jedno a to samé. I ze současné politické a společenské situace lze přece trpět depresemi. Sám takovými depresemi trpím taky, nijak se tím netajím a nepovažuji to samo o sobě za patologický stav, nýbrž za přirozenou psychickou reakci na současnou nechtěnou a bezútěšnou realitu (upálit se neplánuji, je to hnusná a velice bolestivá smrt).
Až jako nechutné vnímám, že média (přinejmenším obě zmíněná) referují o vyšetřování té události technicistním způsobem převzatým z policejní svodky jako by se jednalo o vyšetřování trestného činu, nikoli osobního rozhodnutí a osobní tragédie, ať už motivované čímkoli. Nezajímá mě, čím přesně se ten pán polil a jaká byla lokalizace jeho mobilního telefonu, ale proč se pokusil upálit!
Napsal jsem tento příspěvek proto, že bych se o motivech prozatím bezejmenného pána, který se v pátek 18. ledna 2019 pokusil upálit na Václavském náměstí před sochou svatého Václava a teď leží v kritickém stavu ve Fakultní nemocnici na Vinohradech, rád dozvěděl víc a objektivněji než to, co si myslí pan místostarosta Hejma, policejní mluvčí pražských strážníků paní Zoulová, případně pyrotechnici, hasiči a záchranáři. Štve mě způsob, jakým o té věci média zatím informují. A to většina médií, i těch opozičních, podrobnosti si když tak dohledejte. Ať už je pravda jakákoli, věřím, že se ji co nejdřív dozvíme.
  
ZDROJ:  Jan Scheinost, Klub na obranu demokracie

Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Matrace pro zdravé spaní

Specializovaný e-shop na matrace s dopravou zdarma.

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Hry zdarma

Nejlepší hry zdarma.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Army shop

Internetový army shop Armik.cz nabízí tisíce produktů za výhodné ceny.Dnes nejprohlíženější