Proletářská závist
RSS

Proletářská závist

PETR BURIAN
Komunisté měli v marxistické bibli dokonce v úvodu napsáno, že komunistická ideologie stojí pevně na třídní nenávisti. Ta byla pro všechny povinná. Mnohým to však problém nečinilo, protože od závisti je k nenávisti jen krůček.Nejzřetelněji se zastánci hesla “sedři si svého zbohatlíka z kůže” odkopali po zveřejnění blogu paní Šichtářové o tragédii našeho důchodového systému.
Můžeme s blogerkou polemizovat o vhodnosti II. důchodového pilíře (já ho pokládám za jedinou správnou cestu), ale nic víc. Ve všem ostatním má 100% pravdu. Nicméně hned v diskuzi se rozhořel pozoruhodný názorový rej a nadto vznikly další dva, či tři kontrablogy na stejné téma, ovšem v opačném gardu. A aby toho nebylo málo, objevily se další články se silně proletářskou tématikou (o konferenci v Davosu, 2x). Z nich, a následné diskuze vyplynulo, že bohatí mohou za všechno zlo světa, za všechny války a utrpení, že jsou nenažraní, bezcitní a pokud chudina někomu kdy ublížila, no řekněme že ultralevicové ideologie, komunistickou počínaje a nacistickou konče, vyvraždily jen tak z plezíru hodně přes sto milionů nevinných lidí, potom za to zase můžou jen ti bohatí, páč je, chudáky, k tomu donutili (opravdu takto doslovně). Otřesné. A to nemluvím o tom, že právě ti bohatí platí souhrnně nejvíc daní, dávají tučně na charitu a zakládají sociální projekty už od počátku rozvinutého kapitalismu. Dá se říct, že se nám tady třídní nenávist rozskotačila jako bezdomovci u krabicového vína. Ale zpět k té levičácké závisti vryté internetovou černí do obrazovek PC.
Bohatí versus chudí
Bereš hodně, jsi bohatý, bereš málo, jsi chudý. Myšleno mzdu. Opravdu až takto primitivně to někteří rozlišují. A to, co je hodně, nebo málo, určují oni sami. A to se pak dozvídáme, že důchody lze udržet jednoduše. Těm, co přispívali víc část důchodu sebereme a těm, co odváděli méně, to dáme. A proč? Protože ten co odváděl víc měl asi z čeho a tudíž si kromě povinných odvodů měl na důchod našetřit ještě sám bokem. Mimo snahy o legalizaci zlodějiny ve vlastní prospěch v přímém přenosu to sebou nese i jistý aspekt falešné solidarity a sociálního cítění, kterou se názorový mluvčí statečně opájí ve dnech, kdy není na rum. Z toho důvodu se také úzkostlivě vyhýbá slovům více příjmový a méně příjmový. Protože to by mohlo evokovat další slůvka, jako je snaživý a lempl. Místo nich se používá osvědčená kouřová clona “neměl tolik štěstí”. A máme tu větu: bohatí by se měli solidárně rozdělit s těmi, kteří neměli tolik štěstí jako oni. Bác ho, fertig a je to hotové. Jak to ovšem vypadá v praxi, to je už na vyšší dívčí. Posuďte sami.
Ach synku, synku, doma-li jsi…
Těch co k bohatství přišli jako soustružník k nezdaněným stravenkám je bagatelní menšina. A koneckonců se ve výslednici podle placení sociálního pojištění mnohdy ani nepoznají. I skladník ve šroubárně může klidně dědit vilu v hodnotě milionů, ovšem jeho odvody na důchod budou stále stejné. Ve finále by mu na penzi ze svého doplácel ten, který si celý život platil hypotéku na vlastní byt. A právě kvůli té hypotéce bral všechny přesčasy, soboty, anebo měl dvě zaměstnání. A proto také logicky odváděl vyšší daně i pojistné, protože upřímná snaha a pracovitost se v našem “sociálně spravedlivém” státě tvrdě trestá.
Ovšem podle bojovníků proti třídnímu antagonismu byl bohatý. Oproti pohodáři z ubytovny s rodinou, který v lepším případě dělá kdesi na zkrácený úvazek, či jen lehkou brigádu třeba ostrahy na staveništi. Kam by se hnal, když zbytek mu velkoryse dorovná náš sociální systém, včetně jeho družky v domácnosti, všech dětí a výdajů na ubytování. V součtu a v reálu může brát takový človíček dokonce i víc než onen snaživý s hypotékou, který nemá nárok ani na přídavky na vlastní děti. Protože má prý štěstí a je sakra bohatý. A tak onen “bohatý” odvádí celý život státu nehorázné daně a pojištění, na osobní potřebu mu zbývá z jedné ruky do druhé a na stáří by se měl o svůj důchod dělit ještě s někým, kdo pracoval za život ledva třetinu, odváděl jen minimum a od státu stihl vycucat sta tisíce právě z daní onoho snaživějšího. A to nemluvím o těch, kteří přežívali léta na studiích VŠ zatímco onen pohodář z ubytovny řádil už od šestnácti po mejdanech jako ebola v afrických zemích. Anebo o živnostnících, kteří se zadlužili až po uši a po deseti letech se jim konečně povedlo svůj byznys rozjet. Ti se taky jednoho rána stávají “bohatými” i přes to, že dluží byť milion.
Ono totiž úsilí, snaha, pracovitost, ale ani dluhy nejsou v odvodech na důchodové pojištění vidět. Tak stejně, jako šlomperáctví, lenost a sociální dávky. A proto se držme toho, co je patrné. Kdo odváděl víc, ten má nárok víc čerpat. I když v už i tak nespravedlivém důchodovém systému, který protěžuje ty, kteří odvádí méně na úkor těch druhých. A proto se dále držme toho, co je osvědčené a co nám říká trh. Tedy že ten, kdo bere vyšší plat, je pro společnost i větším přínosem. Logicky. Protože ta závist, ta vás jednou sežere zaživa!


Autor: Petr Burian
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Matrace pro zdravé spaní

Specializovaný e-shop na matrace s dopravou zdarma.

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Hry zdarma

Nejlepší hry zdarma.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Army shop

Internetový army shop Armik.cz nabízí tisíce produktů za výhodné ceny.Dnes nejprohlíženější