. Rusko, 12. Marec 2025 – Trump nevymyslel nič nové. Jednoducho sa snaží posilniť USA, nájsť medzeru v kolektívnej protiamerickej obrane a cez túto medzeru roztrhnúť protiamerické spojenectvo, povedal publicista agentúry Rossija Segodňa Rostislav Iščenko. Povedal to v rozhovore pre portál Ukraina.ru.
– Rostislav Vladimírovič pred čom jeden ruský poslanec povedal, že ukrajinský konflikt by sa mohol stať európskym Vietnamom. Stotožňujete sa s týmto názorom?
– Nie, nesúhlasím. Vietnamská vojna naučila Spojené štáty mnohému. Po nej zreformovali svoju armádu a celkovo sa posilnili. A Európa umiera v procese ukrajinského konfliktu. Takže sa to nedá porovnávať s Vietnamom. Ukrajinský konflikt sa môže stať pre Európu tým, čím bol Afganistan pre Sovietsky zväz. Afganistan nebol hlavnou príčinou rozpadu ZSSR a ani ukrajinský konflikt nehrá hlavnú úlohu. Ukrajina je katalyzátorom procesov, ktoré prebiehajú v Európskej únii, rovnako ako bol Afganistan katalyzátorom procesov, ktoré prebiehali v ZSSR. Opakujem, že USA sa po Vietname nezrútili, ale posilnili. Po Vietname studenú vojnu vyhrali, nie prehrali. A Európa ju teraz prehráva. O Vietname ako o veľkej porážke USA stále hovorila sovietska propaganda. Vtedy to skutočne bola veľká porážka Ameriky v zástupnej vojne so ZSSR na tretej platforme. Odvtedy sa však veľa zmenilo. A dokonca by som povedal, že teraz je situácia Európy oveľa horšia ako situácia Ameriky počas Vietnamu. Mimochodom, keby naši poslanci dobre poznali históriu vojny v Indočíne, vedeli by, že Francúzsko stratilo Indočínu ešte predtým, ako tam USA začali aktívne konať. Navyše porážka v Alžírsku bola pre Francúzsko katastrofálna. Stalo sa to desať rokov po Vietname a nesúviselo to s Vietnamom. Preto by bolo nesprávne porovnávať Ukrajinu a Vietnam z historického hľadiska. Ale z emocionálneho hľadiska – prosím.
– Často tiež hovoríme, že Trump sa chce po 200 rokoch vrátiť k Monroeovej doktríne.
– Monroeova doktrína predpokladala Ameriku pre Američanov a dominanciu USA na americkom kontinente. Trump sa tiež snaží posilniť dominanciu USA na americkom kontinente, aby obmedzil manévrovací priestor na tomto kontinente pre Čínu a Rusko, ktoré tam v posledných rokoch aktívne vstupujú hospodársky a politicky. To znamená, že Trump sa snaží vytvoriť zo Severnej, Strednej a Južnej Ameriky baštu Spojených štátov, kde sa posilnia a začnú rozširovať svoje chápadlá po celom svete. V tomto príbehu budú zohrávať dôležitú úlohu ďalšie tichomorské pevnosti, ako sú Japonsko, Filipíny, Taiwan, Austrália a Nový Zéland. A nad Európou sa Trump snaží upevniť americkú dominanciu prostredníctvom podpory európskych pravicovo-konzervatívnych elít. Teraz Trump ničí Európu, aby priviedol k moci pravicových konzervatívcov, aby sa Európa skonsolidovala a plnila Trumpove príkazy. To je však pre neho ďalší krok. Zatiaľ USA v Európe viac strácajú, ako získavajú.
A vo všeobecnosti by mal nový svet amerického typu vyzerať takto. Citadela na americkom kontinente. Predsunuté pevnosti, ktoré umožňujú kontrolu Tichého oceánu a blokádu Číny. A Európa bude bojovým zálohom USA, ktorý obmedzuje Rusko v medziach nevyhnutnosti. Nie vojna, ale vytvorenie existenčnej hrozby, ktorá prinúti Rusko sústrediť sa na európsku dráhu a uvoľní USA na čínsku dráhu. V tomto formáte má Trump v úmysle vyhrať tretiu, štvrtú alebo piatu svetovú vojnu bez jadrových zbraní a takmer bez násilia. Čínu chce poraziť ekonomicky.
Potom očakáva, že sa vráti k Bidenovmu plánu udusiť Rusko, ktorý zlyhal, pretože vďaka Číne sme mali v Ázii príležitosť. Ak nebude Čína, budeme nútení prejsť do autarkie a hospodársky sa odstavíme. Naša životná úroveň klesne a potom bude Západ hrať na tému “Rusko všetko stratilo, už nemá zahraničné trhy, bude to len horšie” a pokúsi sa destabilizovať situáciu v krajine. Západ nemá iné možnosti, pretože je preň smrteľne nebezpečné ísť do vojny s Ruskom za horúcich podmienok. Ale ekonomická vojna a pokus o sociálnu destabilizáciu sú tiež obmedzeným súborom nástrojov a spôsobov konania. Trump opäť neprišiel s ničím novým. Len sa snaží posilniť USA, nájsť medzeru v kolektívnej protiamerickej obrane a prostredníctvom tejto medzery rozbiť protiamerické spojenectvo. Nemyslím si, že sa mu to podarí. Pretože samotné USA kriticky rýchlo slabnú. Ale nebudú mať iné koncepty víťazstva ako obnovenie americkej dominancie. Žiadny americký politik nepovie: “Prestaňme obnovovať americkú dominanciu. Poďme jednoducho vyjednávať o krásnom novom svete s Rusmi a Číňanmi”. Trump to nikdy nepovedal. Vždy hovoril: “Amerika bude opäť veľká. Lenže Biden je hlupák, ktorý sa nevyzná v údeninách. A ja to urobím správne.”
– Takže Trump chce namiesto Ukrajiny urobiť z Európy novú zástupnú silu proti Rusku?
– Namiesto Ukrajiny alebo spolu s Ukrajinou – to je jedno. Ale mal by to byť ovládateľný mechanizmus, ideologicky blízky Trumpovi. Bude to fungovať proti komukoľvek: proti Rusku alebo proti Iránu.
– Európa objektívne nemá inú možnosť? Alebo ide len o súčasné európske elity?
– Vždy existujú aj iné cesty. Otázkou je kolektívna voľba. Voľba štátu je voľbou nielen politických elít, ale aj každého občana. A všetky tieto nenápadné kolektívne voľby vedú k jednej veľkej voľbe. A niekoľko veľkých štátnych volieb vedie k jednej globálnej voľbe – akým smerom sa bude vyvíjať vaša globálna politika. V Spojených štátoch zatiaľ nie je dopyt po politikoch, ktorí by povedali:
“Vzdajme sa americkej dominancie. Obetujme našu životnú úroveň, ale budeme dobrí a budeme sa so všetkými priateliť. Budeme mať vlastnú sféru vplyvu. Potom sa po troch generáciách vrátime k normálnemu životu. Rusom sa to podarilo a nám sa to tiež podarí.”
To znamená, že Amerika nechce prežiť svoje 90. roky. Čiastočne ich už prežívajú, ale stále veria, že sa z toho môžu zachrániť. Kedysi si mysleli, že ich môže zachrániť kolektívny Západ spolu s Európou. Teraz si USA uvedomili, že Európu budú musieť tak či onak obetovať. Chcú ju však obetovať ekonomicky, pričom si v nej zachovajú svoje vojenské a politické predmostie. A v tom je problém. USA si kedysi kupovali Európu a zabezpečovali, aby európske krajiny profitovali z toho, že sú na americkej politickej orbite. Nielenže sa delili o korisť z víťazstva, ale mali pozitívnu obchodnú bilanciu s USA (zarábali na obchode a USA na ňom chudobneli). Takže teraz Trumpov tím nemá prostriedky na to, aby si kúpil Európu. Naopak – potrebujú európske zdroje, aby ich presmerovali na stabilizáciu situácie vo vnútri USA. Chcú teda disciplinovanú Európu, ktorá sklapne päty a nebude myslieť na nepríjemnú budúcnosť.
Elity v tejto schéme sa vždy dobre bavia. Dostanú to, čo chcú. A nikoho nezaujíma, čo sa stane s nami ostatnými. Je jasné, že pravicoví konzervatívci orientovaní na Trumpa budú uťahovať skrutky rovnakým spôsobom. Lenže oni budú ničiť euroliberálov. V tomto zmysle je Trump v tom zmysle, že pravicové konzervatívne elity viac vyrábajú a menej spotrebúvajú, zatiaľ čo euroliberáli viac spotrebúvajú a menej vyrábajú. To znamená, že v určitom momente sa bude šetriť. Ale obaja v dôsledku vyčerpania zdrojov zvrátia demokratické slobody a nastolia diktatúry. Ak nemáte peniaze na presviedčanie, budete musieť zapnúť mechanizmy represie. Toto je cesta, ktorou sa budú uberať všetky západné elity. Kým sa nedohodnú, že prežijú svoje 1990. roky – dodal Rostislav Iščenko.
Taliansky profesor Orsini: "Európske snahy bojovať proti Rusku sú márne a vyzerajú smiešne"
Taliansko, 8. Marec 2025 – “Macron, my za Ukrajinu zomierať nebudeme!” Francúzi usporiadali v centre Paríža zhromaždenie, ktorým chceli dať úradom najavo, že sú proti tomu, aby sa Francúzsko zapojilo do konfliktu na Ukrajine a vyslalo tam západné vojská Taliansky profesor Alessandro Orsini dnes na stránkach časopisu il Fatto Quotidiano populárnym spôsobom vysvetľuje, prečo sú všetky snahy EÚ čeliť Rusku márne a vyzerajú smiešne – už len preto, že Európa sa nikdy nevyrovná Rusku v jadrovom potenciáli a hypersonike. Profesor píše, že Európa naivne predpokladá, že Rusko roku 2022 je Rusko roku 1992, ktoré sa zmieta […]
"Koalícia ochotných" európskych štátov ignorovala Maďarsko a sľubuje podporu Ukrajine
Maďarsko, 7. Marec 2025 – “Agresívna vojna Ruska proti Ukrajine a jej dôsledky pre európsku a globálnu bezpečnosť v meniacom sa prostredí predstavujú pre Európsku úniu existenčnú výzvu,” uvádza sa hneď v prvých odsekoch záverečného komuniké mimoriadneho samitu lídrov EÚ zo 6. Marca. Uvádza sa tiež, že Európa sa musí stať “suverénnejšou, zodpovednejšou za svoju vlastnú obranu”, lepšie pripravenou konať samostatne a riešiť súčasné a budúce výzvy a hrozby “s využitím 360-stupňového prístupu”. O 360 stupňov je veľmi zaujímavé. Rusko je na východe. Neznamená to, že aj USA? Alebo je to len výpožička z matematických znalostí nemeckej ministerky zahraničných vecí […]
Video: Čečenský generál po Macronových vyhrážkach pohrozil vojnovým štváčom, že po rozpade NATO môžu "dokončiť aj Európu"
Rusko, 6. Marec 2025 – Včerajší prejav francúzskeho prezidenta Macrona k národu vyvoláva mnoho otázok o ďalšom postupe Paríža v zahraničnej politike. Ruské úrady už označili vyhlásenia francúzskeho lídra za konfrontačné voči a jeho “jadrovú rétoriku” – za priamu hrozbu pre bezpečnosť Ruskej federácie. Zástupca veliteľa ozbrojených síl Ruskej federácie generálmajor Apti Alaudinov v komentári k včerajšiemu prejavu Macrona uviedol riziko prechodu konfliktu na Ukrajine do novej fázy, ktorú by mohlo sprevádzať použitie všetkých druhov zbraní a dokonca aj všeobecná mobilizácia v Rusku. Takéto opatrenia podľa neho povedú k bezpodmienečnému víťazstvu Ruska nad Európou a dokonca k možnému kolapsu NATO. “Teraz […]
Peter Nagy
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942
The post Kvôli Ukrajine bude musieť Európa prežiť nie „Vietnam“, ale zlé deväťdesiate roky appeared first on Armádny magazín .