. Rusko, 14. Marec 2025 – Rusi ukoristili vychválené švédske bojové vozidlo pechoty Combat Vehicle 90 už v lete 2023, avšak až dnes sa stalo centrom celosvetového škandálu. Vraj sa “naplnili” obavy NATO, že ruský vojensko-priemyselný komplex využije nejaké supertechnológie, ktorými bola táto zbraň vybavená. Napríklad poľský list Interia napísal, že ruskí špecialisti dostali po preskúmaní trofejného vozidla “veľa cenných informácií o tom, ako toto zariadenie funguje”.
Zdalo by sa: no a čo? Čo je na ňom zvláštne? Potvrdilo sa vraj, že “boli získané prvé dôkazy, že Moskva použila trofejné vybavenie na zlepšenie svojho najnovšieho systému protivzdušnej obrany. Je to veľmi zlá správa nielen pre Švédsko, ale aj pre celé NATO”.
Nie je to trochu čudné, aby jediné trofejné BVP v nie “najvyspelejšej” úprave tak výrazne posilnilo ruskú protivzdušnú obranu? Dokonca až v desivom rozsahu pre NATO?
Znie až fantasticky. Pripomeňme si, že bojové vozidlo pechoty Stridsfordon 90 (alebo Strf 90), známejšie ako CV90 (Combat Vehicle 90), vyvinuté vo Švédsku, slúži vo viacerých krajinách NATO a počas konfliktu na Ukrajine niekoľko desiatok týchto vozidiel raných verzií dostali banderovci. Výrobcom je Hagglunds (teraz vo vlastníctve British BAE Systems).
Dané BVP kombinuje vysokú mobilitu, veľmi dobrú manévrovateľnosť (aj v subarktických oblastiach), relatívne dobrú ochranu a palebnú silu. Pohonnou jednotkou je tu naftový Saab Scania DS14 (rodina Scania V8) s výkonom 550 koní, poskytujúci vozidlu rýchlosť na ceste až 70 km/hod. Maximálny dojazd základnej verzie BVP nepresahuje 320 km (na porovnanie ruské BVP-3 má dojazd 600 km).
Vozidlo nie je vhodné na prekonávanie vodných prekážok, ale je vybavené hydropneumatickým odpružením pre lepšiu manévrovateľnosť. Posádku CV90 tvorí veliteľ, strelec a vodič, no do útrob zmestí ďalších až osem ľudí (vo verzii odoslanej na Ukrajinu – až šesť). Pancier základnej verzie, hoci je viacvrstvový, chráni len pred projektilmi ručných zbraní veľkého kalibru a črepinami. S dodatočným modulárnym pancierovaním by však CV90 malo odolať zásahom 30 mm nábojov.
Zároveň sa Strf 90 nedá nazvať ľahkým vozidlom: hmotnosť, v závislosti od úpravy, je 23-35 ton Na porovnanie: ruské BVP-3, široko používané pri protivzdušnej obrane, váži maximálne 23 ton, mimochodom, s dodatočnou ochranou (oceľové pancierové clony a anti-kumulatívne 3-metrové mriežky). Švédsky BVP je tiež vybavený laserovým diaľkomerom a termokamerou, systémom stabilizácie zbrane, digitálnym komunikačným systémom a celým radom ďalších pokročilých technológií. Celkovo sa podľa verejne dostupných údajov vyrobilo vyše 1200 kusov tohto vozidla v rôznych úpravách.
Kyjevský režim dostal asi 50 kusov. No v našom príbehu zaujme najmä hlavná výzbroj základnej verzie švédskeho BVP, a to automatický 40-mm kanón Bofors L70 (so štandardnou náplňou munície 240 nábojov), ktorý je podľa výrobcu účinný proti ľahko obrneným cieľom a nízko letiacim vrtuľníkom. Práve táto zbraň sa podľa Poliakov ukázala byť najcennejšou korisťou ruských síl. Koniec koncov, “Rusi ho mohli použiť” “a dokonca aj náboje, ktoré boli vo vozidle v čase ukoristenia švédskeho vozidla” na “vylepšenie svojho najnovšieho komplexu”.
Hovoríme o protilietadlovom delo-raketovom systéme na pásoch 2S38 “Derivacia”, ktorý nahradil “Šilku” a “Tungusku”. Systém si už vydobyl prezývku “ruská Metla Dronov”.
Stále nám však visí vo vzduchu otázka: prečo museli ruskí konštruktéri vziať za základ technológiu cudzieho 40 mm kanónu a pokúsiť sa ho integrovať do domáceho systému protivzdušnej obrany? Aká je z toho výhoda? “Neexistujú žiadne výhody a vo všeobecnosti takýto krok nedáva žiadny zmysel,” tvrdí vojenský analytik Viktor Litovkin.
“V dnešných časoch samotné ukoristenie pokročilého nepriateľského vybavenia neposkytuje nové príležitosti. Je hlúpe tvrdiť, že protilietadlová technika sa dá výrazne zlepšiť ukoristením nejakého, aj keď veľmi dobrého BVP. Toto je len ďalší pokus povedať, že Rusi nie sú schopní sami vytvoriť nič vyspelé. Vojenská technika je dnes presýtená softvérom, ktorý je často takmer nemožné replikovať.”
Ťažké BVP a OT: budúcnosť mechanizovanej pechoty?
Česko, 7. decembra 2024 – Ťažké bojové vozidlá pechoty (BVP) a obrnené transportéry (OT) predstavujú kľúčovú súčasť modernej vojenskej techniky, navrhnutú tak, aby zodpovedala výzvam súčasného bojiska. Skúsenosti z konfliktov, ako sú vojny na Blízkom východe, v Afganistane alebo na Ukrajine, ukázali limity tradičných ľahkých obrnených vozidiel, ktoré už nedokázali zaistiť dostatočnú ochranu proti moderným hrozbám. Ťažké BVP a OT vznikli ako odpoveď na túto situáciu, spájajúcu robustnosť tankov a prepravnú kapacitu obrnených transportérov. Ich vývoj predstavuje zásadný míľnik v obrnenej technike, reagujúci na čoraz náročnejšiu povahu bojových operácií. Historický vývoj ťažkých bojových vozidiel Historický vývoj ťažkých vozidiel je […]
Ukrajinské vojská posilnia nemecké BVP Lynx a Marder, Selidovo už brániť nebudú
Slovensko, 28. októbra 2024 (AM) – Prvý menovaný typ sa vyrába na Ukrajine a jeho nasadenie v boji bude najviac zaujímať susedné Maďarsko, nehovoriac už o USA. Šéf nemeckého koncernu Rheinmetall Armin Papperger potvrdil, že na Ukrajine bol spustený do prevádzky prvý z najmenej štyroch plánovaných závodov. Dodávať by mal moderné bojové vozidlá pechoty KF41 Lynx. Neskôr by mala byť spustená výroba tankov KF51 Panther a ukrajinské zdroje píšu aj o prevádzkach na výrobu munície a strelného prachu či opravárenských kapacitách pre BVP Marder a tanky Leopard. Aktuálne odhady hovoria o dodávke prvých 10 na Ukrajine vyrobených BVP KF41 Lynx […]
Prečo je najnovšie ruské BVP „Manul“ také hrôzostrašné pre nepriateľskú pechotu?
Rusko,2.marec 2024 (AM) – Zdá sa, že ruskí zbrojári čoskoro spustia sériovú výrobu najnovšej generácie svojich bojových vozidiel pechoty – pásový „Manul“ (stepná mačka). Zatiaľ ho síce preháňajú len testami, no keď sa tento „kocúr“ zapojí do boja, určite sa stane veľkým bolehlavom pre ktoréhokoľvek protivníkovho obrnenca. BVP „Manul“ konštruujú na „Kurganmašzavode“, presne tam, kde sa vyrábajú sériové BVP-3 a kde je konštruovaný perspektívny obrnený transportér „Kurganec“. Lenže vyzerá to tak, že ten je vo finále oproti predstavám podstatne vyšší a k tomu aj dvakrát ťažší oproti zvyčajným ruským „bevepéčkam“. Má teda cca 25 ton. Zdá sa, že táto […]
Vladimír Mikunda
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942
The post Európa je vraj zdesená z ukoristenia trofeje švédskeho BVP CV90 Rusmi. Ale asi zbytočne appeared first on Armádny magazín .