Britský premiér Keir Starmer uspořádal o víkendu "virtuální summit koalice ochotných" na podporu Ukrajiny. Účastníci se dohodli na pokračování dodávek zbraní Kyjevu a na zachování sankcí proti Rusku. Zelenský znovu prosazoval nasazení evropských jednotek na Ukrajině poté, co Američané takový krok jednoznačně odmítli s dovětkem, že se nenechají zatáhnout do další (nejspíš už poslední) světové války.
Koalice vždy ochotných vrahů
Koalice ochotných je termín, který se začal používat zejména po roce 1990 v souvislosti s rostoucím množstvím krizí ve světě. Typickým příkladem byla koalice ochotných vedená Austrálií, která působila na Východním Timoru. Stejný termín používal i americký prezident Bill Clinton v roce 1994, kdy vrcholila krize kolem Severní Koreje. K největšímu rozšíření používání tohoto pojmu došlo však až v souvislosti s invazí do Iráku v roce 2003, která tento termín zcela zdiskreditovala.
(adsbygoogle=window.adsbygoogle||[]).push({});
Vlády USA utratily na války v Iráku a Afghánistánu přibližně 6 bilionů dolarů, které obohatily vojensko-průmyslový komplex na úkor amerických daňových poplatníků a v důsledku toho byly na Blízkém východě a v severní Africe zavražděny miliony lidí. Jen v roce 2016 USA shodily nejméně 26 171 bomb v Iráku, Sýrii, Afghánistánu, Libyi, Jemenu, Somálsku a Pákistánu.
Tato zvěrstva byla spáchána pod vedením Baracka Obamy, nositele Nobelovy ceny za mír z roku 2009, který během svého prezidentování mimo jiné dohlížel na bombardování svatebních oslav, pohřbů, dětských fotbalových zápasů, nemocnic a škol.
Profesor Gideon Polya, odborník na tanatologii (vědecké zkoumání příčin úmrtí) a autor knihy „Počítání obětí“ (Body Count) odhaduje, že absolutní počet obětí války v Iráku přesáhl 2,7 milionů mrtvých. Toto číslo zahrnuje 1,5 milionu lidí, kteří zemřeli v důsledku násilí, a 1,2 milionu lidí, kteří zemřeli v důsledku nedostatku způsobeného válkou. V posledním případě jsou zahrnuta i úmrtí dětí mladších 5 let v počtu 0,6 milionu.
Summity ochotníků
V roce 1996 se americká novinářka Lesley Stahlová zeptala velvyslankyně USA při OSN Madeleine Albrightové: „Slyšeli jsme, že zemřelo půl milionu iráckých dětí. To je více dětí, než zahynulo v Hirošimě. Myslíte, že to stálo za to?“ Albrightová odpověděla: „Myslíme si, že to stálo za tu cenu“. Podrobnou analýzu profesora Polyi si můžete přečíst v jeho knize Počítání obětí.
SVĚT JE V POHYBU: POJĎME SE PORADIT!
V pondělí 17. března v 18:00 hodin se tvrdé jádro nepodvolených občanů sejde jako obvykle v přímém přenosu na pravidelné poradě se šéfredaktorem Protiproudu Petrem Hájkem.
Obsah našeho setkání určí jako vždy čtenáři a diváci svými dopisy, otázkami a komentáři jak k aktuálnímu dění, tak k obecnějším otázkám a problémům, jež určují náš rozhoupaný. (viditelný i neviditelný) svět.
Vysíláme zde
1. března 2025 český prezident Petr Pavel na sociální síti X zveřejnil příspěvek, ve kterém vyzval k vytvoření koalice ochotných ukončit ruskou "invazi" na Ukrajinu. Následující den britský premiér Keir Starmer zopakoval tento názor na mezinárodním summitu, kterého se v Londýně zúčastnilo 18 evropských lídrů. Prohlásil, že Spojené království bude spolupracovat s Francií a dalšími evropskými zeměmi na poskytnutí bezpečnostních záruk pro Ukrajinu s dlouhodobým cílem uzavřít s Ruskem mírovou dohodu.
15. března britský premiér na summitu "koalice ochotných" uvedl, že evropské země a západní spojenci se aktivně připravují na podporu Ukrajiny v případě mírové dohody s Ruskem. Očekává se, že ministři obrany schválí „důvěryhodné plány“ už příští týden. Zbývá se jen zeptat, zda jsou i daňoví poplatníci evropských zemí stejně „ochotní“ nechat se zavléci do vojenského konfliktu, po němž tak touží válečnické evropské elity.
Prý to chce Trump
Starmer uspořádal „virtuální summit“ s cílem získat podporu spojenců a zvýšit tlak na prezidenta Vladimira Putina. Podle agentury Reuters tak prý chce přimět ruského lídra, aby akceptoval dohodu o příměří, kterou prosazuje Donald Trump, a zajistit zdroje a vojáky, jež by pomohli zpečetit dohodu o příměří. Americký prezident dal mu údajně jasně najevo, že od Evropy právě toto očekává.
Tohle si rozhodně nenechte uniknout!
Podívejte se na zásadní "sebeobranný" rozhovor Petra Hájka s Vlastimilem Tlustým a Robertem Vláškem nejen o dramatických otřesech v politickém dění, ale především o tom, jak se to vše může promítnout do našich peněz.
Pánové tam totiž docházejí k jednomu prastarému "zlatému" pravidlu, které v bouřlivých časech, jež nastávají, se může stát klíčovou zbraní "Noční hlídky" pro naši občanskou sebeobranu!
SLEDUJTE ZDE
Akce se zúčastnili lídři ze dvou desítek zemí včetně Německa, Francie, Itálie, Kanady a Austrálie, jakož i ukrajinský prezident Zelenský a generální tajemník NATO. Naopak nebyli přítomni žádní zástupci USA ani Maďarska a Slovenska (zato se jí zúčastnil válečnický český premiér Fiala, pozn. red).
Starmer na setkání zdůraznil, že „koalice ochotných“ potvrdila pevný postoj podpory pro Ukrajinu. Účastníci summitu také podpořili kroky k dočasnému příměří, které by bylo výsledkem Trumpových pokusů o nápravu vztahů s Ruskem. Přestože Rusko návrh Washingtonu obecně přivítalo, předložilo seznam podmínek, které zahrnují jeho původní cíle. Je jasné, že po ruském vyjádření se dohody nedosáhne v krátkém časovém horizontu.
Nastupují generálové
Starmer svolává tento týden schůzku armádních špiček koalice ochotných. "Naši armádní představitelé se 20. března setkají ve Spojeném království, aby vypracovali jasné a důvěryhodné plány na dosažení mírové dohody o zaručení budoucí bezpečnosti Ukrajiny," tvrdí fanatický rusofob Starmer. „Prezident Trump nabídl Putinovi cestu k trvalému míru. Nyní ji musíme zrealizovat,“ hraje si na důležitého britský premiér.
Sebeobrana našeho zdraví a životů
V dalším rozhovoru Petra Hájka s podivuhodným Jiřím Černotou se kromě jiného dozvíte o pozoruhodných případech uzdravení a unikátních novinkách ve vývoji zcela přírodních prostředků (bez stopy chemie) na posílení těla i ducha (a krásy) - včetně dosažení praktické dlouhověkosti.
Můžete si vytvořit bezplatný účet BEWIT s přístupem ke slevám a prohlédnout si kompletní nabídku na e-shopu firmy BEWIT . Nákupem přes tyto odkazy pomůžete nejen sobě, ale i další existenci Protiproudu
Vytvořit bezplatný účet BEWIT
Po setkání Starmer novinářům řekl: „Dohodli jsme se, že budeme nadále zvyšovat tlak na Rusko, pokračovat v poskytování vojenské pomoci Ukrajině a pokračovat ve zpřísňování hospodářských sankcí, abychom oslabili Putinovu válečnou mašinérii a přinutili ho sednout si za jednací stůl.“
Je však třeba dodat, že narozdíl od Zelenského, který si parlamentem nechal zakázat účast na jednání s Putinem, byl Kreml jednání vždy otevřený, ale s každým sabotováním dohod (Majdan. Minsk 1 a 2, Istanbul atd.) ze strany Ukrajiny a kolektivního Západu už bude těžké ho znovu podvést.
Zelenský po online setkání uvedl, že západní spojenci Kyjeva by měli „definovat jasný postoj k bezpečnostním zárukám“, včetně závazku umístit své jednotky na ukrajinském území. „Je to bezpečnostní záruka pro Ukrajinu a bezpečnostní záruka pro Evropu,“ napsal na sociální síti X.
Británie a Francie reagovaly prohlášením, že v případě dohody o příměří, by mohly na Ukrajinu vyslat své mírové síly. To potvrdil i australský premiér Anthony Albaniz.
Účet bez hostinského
Ale i v případě, že se dohodne dočasné příměří (což je málo pravděpodobné pozn. red.), zůstává mnoho nejasností. Rusko jasně prohlásilo, že nedovolí, aby byly na Ukrajině umístěny západní jednotky. Starmer reagoval, že neexistují žádné alternativy, které by Putina odradily od dalšího útoku. Veškerá naděje prý spočívá v bezpečnostní „podpoře“ ze strany Washingtonu, jehož síly a infrastruktura jsou základem západní aliance NATO.
Pomozte svému zdraví - i Protiproudu!
Další pozoruhodný rozhovor Petra Hájka s Danem Fialou, který se právě vrátil z USA, kde otevíral pobočku své úspěšné firmy a přináší protiproudařům jako prvním další překvapivé novinky, které úspěšně pomáhají na prevenci a při podpoře léčby i těch nejzávažnějších chorob: Hubnout se Slimem? Bambus na cévy a tlak. Fantastické výsledky u rakoviny. Vědecká studie potvrzuje: I stafylokok!
NOVÉ SUPERPOTRAVINY A ZÁZRAČNÉ HOUBY SUPRAMEDEX
Objednávejte zde
Jsou to komické "summity", když vědí, že bez USA nemají šanci. „Musí se to udělat společně se Spojenými státy. S Washingtonem denně jednáme,“ uvedl Starmer. Tím současně znovu potvrdil, že Brusel s Británií nejsou ve skutečnosti schopni udělat nic, co by zásadním způsobem změnilo situaci. Jejich vojenské zásoby už z velké části shořely na Ukrajině a podle analýz nezávislých vojenských expertů nejsou ve stavu postavit bojeschopnou armádu pro tažení na východ.
Po zjevné neochotě administrativy Donalda Trumpa poskytnout Evropě a Ukrajině záruky kolektivní bezpečnosti, se válkou posedlí evropští lídři snaží v ad hoc vytvářeném "v houfu" najít způsoby, jak válku Západu proti Rusku na Ukrajině udržet v chodu.
Jsou zoufalí, že americký prezident zahájil rozhovory s Moskvou zaměřené na ukončení nepřátelských akcí a obnovení diplomatických vztahů. A přímo je děsí, že po setkání Trumpova zvláštního vyslance Steva Whitkoffa s Putinem v Moskvě 13. března americký prezident řekl, že existuje „reálná možnost“ ukončení konfliktu.
S článkem 5 nepočítejte
Putin ale připomněl, že Ukrajina se musí vzdát ambicí vstoupit do NATO. Rusko také trvá na plné kontrole nad čtyřmi východními ukrajinskými regiony, které (po referendu o připojení a změně ruské ústavy) považuje za své, a na omezení velikosti ukrajinské armády. Kyjev tyto požadavky odmítl. Keir Starmer řekl, že Putinova odpověď „není dost dobrá“ a „dříve či později bude muset usednout za jednací stůl“.
Ruskou odpověď zkritizoval i Emmanuel Macron. „Rusko nepůsobí dojmem země, která si upřímně přeje mír,“ tvrdí francouzský prezident po online setkání. Místo toho, aby Rusko reagovalo na nabídku USA, zintenzivnilo svou ofenzívu, uvedl a dodal: „Prezident Putin chce získat všechno, a teprve poté zahájit jednání."
Washington se nyní ptá Evropanů, co mohou nabídnout Ukrajině, pokud se situace s Ruskem vymkne kontrole. Evropě hrozí, že pokud co nejdříve neodpoví, zůstane mimo. USA totiž nejen chtějí, aby evropské země nastínily, jaké bezpečnostní záruky jsou ochotny poskytnout Ukrajině.
A ptají se, jak budou reagovat, pokud Rusko na jejich vyslané jednotky zaútočí. Současně totiž zcela jednoznačně řekly, že na takový kontingent se nebude vztahovat článek 5. NATO, který by Spojené státy zavazoval je chránit. Vyplývá to z dokumentů, které se dostaly do rukou tiskové agentury Bloomberg.
(adsbygoogle=window.adsbygoogle||[]).push({});
Jsou mimo
USA chtějí nejen znát ochotu evropských spojenců přispět vojenskými jednotkami k případnému budoucímu mírovému uspořádání, ale zajímá je, jaká úroveň podpory je podle nich potřebná, respektive co mohou udělat k posílení vyjednávací pozice Kyjeva.
Britský premiér jako odpověď v článku pro deník Telegraph přislíbil, že v případě potřeby vyšle na Ukrajinu britské mírové jednotky jako součást možného mírového urovnání.
Trumpova administrativa se také zeptala spojenců, jakou další vojenskou pomoc by byli ochotni poslat na Ukrajinu a jaké kroky by mohly podniknout k prosazování stávajících sankcí a opatření vůči aktérům ve třetích zemích za pomoc Rusku.
USA ovšem nejvíc zajímá, zda by EU mohla poskytnout Ukrajině větší přístup na jednotný trh, pokud tvrdí, že Kyjev směřuje ke členství v EU. Američany zajímá hlavně přístup na unijní trh se zemědělskými produkty, jelikož značnou část ukrajinské černozemě již skoupily americké korporace.
Samé otázky, žádné odpovědi. Jen harašení (neexistujícími) zbraněmi koalice všehoschopných - včetně zničení svých vlastních zemí. Tohle stínové divadlo chce zakrýt zjevný fakt, že na řešení se dohodnou jen Spojené státy s Ruskou federací.
Evropští žvanilové jsou mimo.
Zdroj