Švédsko: Afghánec pobodal policistu – dostal směšný trest a nebude deportován
RSS

Švédsko: Afghánec pobodal policistu – dostal směšný trest a nebude deportován

Afghánec, jehož věk je jako u většiny jeho soukmenovců záhadou, dostal za pobodání policisty, který utrpěl zranění s doživotními následky, směšný trest. Nízký trest byl zdůvodněn jeho údajně nízkým věkem v době činu (20 let). Přitom uváděný věk Afghánce, který do Švédska dorazil bez jakýchkoli dokladů, je určen jen na základě toho, co tvrdí samotný pachatel. A co víc, i přesto, že Afghánci zatím nestihli dát švédské občanství, nebude deportován.
Ve středu byl 21letý migrant odsouzen za přitěžující násilí proti státnímu úředníkovi poté, co pobodal policistu v Göteborgu. Ale navzdory skutečnosti, že pachatel je pouze afghánským občanem, státní zástupce nepožádal o deportaci. Když okresní soud v Göteborgu rozhodl o trestu, bylo také rozhodnuto, že Afghánec by měl dostat pokutu.
K incidentu došlo 19. prosince 2020, kdy byla policie upozorněna na Exportgatan v Hisingenu, kde probíhala drsná bitka mezi několika lidmi, kteří byli na večírku.
Když policisté zasáhli, aby vnesli do situace pořádek, 21letý Matin Nouri zaútočil s nožem proti policistovi. Policista byl převezen do nemocnice na operaci a tam lékaři zjistili poškození kůže, tukové tkáně, šlach, svalstva, tepny a nervu.
Pachatelem je Matin Nouri, kterému je podle jeho vlastního prohlášení 21 let a je registrován v Mjölby. V roce 2016 byl zaregistrován ve Švédsku a je občanem Afghánistánu. Do Švédska přijel bez dokladů. Od imigrace byl odsouzen za vandalismus, drogové delikty a nezákonné řízení.
Z dokumentů správního soudu v Malmö je zřejmé, že Nouri má již několik let opakující se vysokou úroveň absencí ve škole. Navzdory úsilí, rozhovorům a slovním i písemným varováním, je však školní absence i nadále nepřiměřeně vysoká.
Prokurátorka Lovisa Hellqvistová nikdy nepožádala o deportaci afghánského občana. A to navzdory skutečnosti, že švédská migrační agentura oznámila, že deportace do Afghánistánu byly zastaveny pouze do odvolání.
Ve středu okresní soud v čele s radní Lovisou Rovou oznámil, že Matin Nouri byl odsouzen za přitěžující násilí proti státnímu úředníkovi a drogový trestný čin do vězení na jeden a půl roku.
V rozsudku soud píše, že trest by za normálních okolností činil dva roky vězení, ale že se bere v úvahu, že Nourimu bylo v době činu pouze 20 let.
Policista, který byl pobodán, utrpěl trvalé následky ve formě trvalého pohybového postižení  jedné ruky. Dostane náhradu škody ve výši 39 816 SEK.
Ohodnoťte tento příspěvek! [Celkem: 1 Průměrně: 5 ]


Nejčtenější za týden