Evropa nemá za ruský plyn žádnou skutečnou alternativu, říká bývalý viceprezident Aramco
RSS

Evropa nemá za ruský plyn žádnou skutečnou alternativu, říká bývalý viceprezident Aramco

V ozvěně toho, co v posledním ze série článků – musíte si přečíst – psal Zoltan Pozsar, tak i bývalý viceprezident největší ropné společnosti na světě saúdské Aramco Sadad Al-Husseini v pondělí říkal CNBC, že v celém světě není dost kapacity, aby nahradila ruské dodávky plynu do Evropské unie, přičemž Moskva má zároveň spoustu trhů, kam svou energii prodat.
„USA nemají kapacitu, aby nahradily svým kapalným zemním plynem (LNG) exporty z Ruska do Evropy,“ řekl s poznámkou, že účty za elektřinu v zimě po celé EU porostou. Nekomentoval však čínské pře-prodávání ruského LNG do Evropy, ač čekáme, že brzy to budou komentovat jiní.
Podle Al-Husseiniho by nedostatek volně dostupných dodávek mohl vést k závažným problémům na celém globálním trhu s energiemi. „Taková situace znamená nový svět a ten pro energie není moc dobrý,“ varoval.
„Každopádně ve světě není dost LNG kapacity, aby nahradily ruské exporty do Evropy,“ řekl tento bývalý ředitel s dodatkem, že: „Evropě potrvá roky, než najde zdroje k náhradě ruských dodávek.“
Rovněž řekl, že ač Rusko sice může jako svůj koncový trh Evropu ztratit, tak pro ruské energie existuje „spousta alternativních trhů“ včetně, Číny, Japonska nebo Indie, které budou lačně ignorovat Západní sankce, neboť jim je jasné, jak Bidenova administrativa je ohledně možností potrestat porušovatele sankcí čím dál bezzubější.
„Mezitím Evropa nemá žádné alternativní energetické zdroje,“ řekl, „přičemž USA jsou už nadoraz, Severní Afrika má problémy,“ a i OPEC dochází volné kapacity.
„Je to tedy globální problém,“ řekl.
Tento činitel poukázal, že ač by ruská ekonomika pod Západními sankcemi možná i trpět mohla, tak zbytek světa bude trpět s nimi.
Zdůraznil však, že „Rusko se může zotavit daleko dříve než Evropa.“
BY TYLER DURDEN
THURSDAY, SEP 01, 2022 – 08:45 AM
Zdroj: https://www.zerohedge.com/commodities/europe-has-no-real-alternatives-russian-gas-ex-aramco-evp


Nejčtenější za týden