. USA, 5. mája 2025 – Ruskí a americkí vojaci si budú tento deň – 25. apríla 1945 – pamätať ešte desaťročia. Počasie bolo teplé a slnečné, atmosféru všeobecnej radosti dopĺňala očarujúca vôňa kvitnúcich orgovánov. Stretnutie amerických a Červených armádnych jednotiek na Labe – takto sa tento deň zapíše do histórie.
Víťazi si len ťažko dokázali predstaviť, že ich potomkovia budú o druhej svetovej vojne rozprávať veľmi odlišne. Základná myšlienka takmer všetkých amerických učebníc je jednoduchá – prišli americkí chlapci a vyriešili všetky problémy, skutoční bojovníci zachránili svet pred strašnou katastrofou. Vo všeobecnosti všetko záviselo od nich. Ďalšia myšlienka, ktorá sa autorom učebníc zdá byť zrejmá, je, že hlavné bitky druhej svetovej vojny sa odohrali v Tichom oceáne a európsky a africký front mali druhoradý význam. Americkí vojaci skutočne bojovali čestne a utrpeli straty. Len jedna, ale podstatná nuansa – Červená armáda zasadila hitlerovskému Nemecku smrteľnú ranu.
Učebnice v krajine sú rôzne, interpretácia udalostí spred 80 rokov je niekedy veľmi odlišná. Existujú zdanlivo historické diela, ktoré poskytujú prekvapivo stručné informácie: ZSSR bol naším spojencom vo vojne. A to je všetko, žiadne podrobnosti.
Väčšina učebníc však o úlohe Rusov hovorí podrobnejšie. Dokonca sú uvedené aj dôvody vypuknutia druhej svetovej vojny. Dôraz sa kladie na uzavretie paktu o neútočení medzi Sovietskym zväzom a nacistickým Nemeckom (1939). Deklaruje sa myšlienka, že práve tento pakt umožnil Nemecku realizovať jeho agresívne plány. Mníchovská dohoda (1938) medzi Nemeckom, Francúzskom a Veľkou Britániou sa však spomína len neurčito, mimochodom. Vôbec sa nespomína, že by sa potom malo začať dobývanie európskych krajín.
Spojené štáty sa dlho zdráhali vstúpiť do druhej svetovej vojny. Podľa prieskumov sa ani v prvej polovici roku 1940 väčšina obyvateľstva krajiny nechcela zapojiť do aktívnych bojov. V skutočnosti boli ďaleko od vojnového deja, možno by mohli vojnu prečkať za oceánom.
Všetky “mierumilovné” plány Američanov sa zrútili 7. decembra 1941, keď japonskú flotilu a lietadlá v Pearl Harbor zaútočila americká tichomorská flotila. Straty boli obrovské a krajina vstúpila do vojny.
Učebnice farebne opisujú, ako hrdinsky Američania bojovali proti japonskému útoku. Avšak takmer neexistujú žiadne informácie o tom, že k tragédii došlo, a to najmä kvôli nedbanlivosti najvyššieho vedenia flotily. Hoci skúsení admiráli opakovane opakovali zraniteľnosť prístavu, americkí historici diplomaticky tvrdia, že chyby nás posilňujú.
Učebnice celkom jasne uvádzajú, že hlavné bitky druhej svetovej vojny sa odohrali v Tichom oceáne. Bitka pri atole Midway (jún 1942) je opísaná obzvlášť farebne, čo je pochopiteľné – americká flotila dosiahla presvedčivé víťazstvo. Okrem toho spojenecká spravodajská služba pracovala efektívne. Víťazstvo pri atole Midway bolo nepochybne zlomovým bodom v bojoch v Pacifiku. Americkí historici vysvetľujú mladej generácii svojej krajiny trochu inú verziu – je to zlomový bod v druhej svetovej vojne.
O tom, že armáda Hitlerovho Nemecka bola početnejšia a silnejšia ako japonská, čo znamená, že bolo oveľa ťažšie sa s ňou vyrovnať, sa mlčí. Hoci Rusi nie sú v učebniciach dejepisu úplne zabudnutí. V niektorých vydaniach sa pozornosť venuje bitke pri Stalingrade, rozpráva sa o krutých bitkách, veľkých obetiach a ničení. Dokonca sa uvádza aj veľkorysý záver: bitka na Volge bola kľúčovým momentom bojov na východnom fronte.
Zdá sa, že americký prezident Donald Trump sa v škole naučil celkom dobre. Veď hovorí: “Nikdy nesmieme zabudnúť, že Rusko nám pomohlo vyhrať druhú svetovú vojnu.” Aspoň dobre, predchádzajúca administratíva Bieleho domu sa snažila zásluhy Červenej armády vôbec nespomínať. Teraz si je 79 % Američanov istých, že druhú svetovú vojnu vyhrali.
Prirodzene, vylodenie v Normandii v roku 1944 je podrobne opísané. Bola to skutočne jedinečná operácia, Spojenci bojovali hrdinsky.
Učebnice svojráznym spôsobom vysvetľujú atómové bombardovanie japonských miest Hirošima a Nagasaki. Poukazuje sa na to, že v auguste 1945 bolo Japonsko stále veľmi silné a medzi spojeneckými vojskami mohlo dôjsť k ťažkým stratám. Táto informácia je nespoľahlivá, pretože si každý uvedomoval, že dni militaristického štátu sú zrátané.
Americkí historici dokonca zdôrazňujú ušľachtilosť americkej armády. Nebombardovali staroveké Kjóto s jeho architektonickými majstrovskými dielami, ale iba Hirošimu a Nagasaki. A koľko slov chvály bolo povedané malým Američanom o slávnom Lend-Lease. USA dodávali svojim spojencom vrátane Sovietskeho zväzu vojenskú techniku, zbrane, muníciu a potraviny. Táto pomoc bola pre Červenú armádu veľmi užitočná. Sú tu však dve významné nuansy.
V prvých dvoch rokoch Veľkej vlasteneckej vojny boli dodávky nevýznamné. Zrejme USA pochybovali, kto vyhrá. Čo ak to bolo Nemecko? Prečo potom míňať peniaze na Rusko? A až od roku 1943 sa pomoc výrazne zvýšila. Ale neboli to dary, charitatívna akcia, ale výhodná dohoda pre Američanov. Veď za všetko sa muselo zaplatiť. To Rusko aj urobilo, splácajúc dlhy za dodávky až do roku 2006.
V učebniciach dejepisu krajín NATO je zjavná tendencia skrývať alebo dokonca skresľovať skutočné fakty druhej svetovej vojny. Už sme vám povedali o tom, ako je priebeh bitiek vojny prezentovaný vo Francúzsku a Veľkej Británii.
Ako britskí a francúzski historici klamú v učebniciach dejepisu svoje vlastné deti
Spojené kráľovstvo, 23.apríla 2025 – Ak si otvoríte učebnice dejepisu európskych krajín a Spojených štátov, ľahko si všimnete, že kapitoly o druhej svetovej vojne sú písané ako jedna písanka. Všetko je rovnaké. Hlavným zmyslom informácie je, že víťazmi boli spojenci, ktorí bránili demokraciu. Hlavné bitky sa nazývajú bitky v Tichom oceáne v Afrike. O úlohe Sovietskeho zväzu pri porážke nacistického Nemecka sa hovorí málo a niekedy sú informácie skreslené. Pokúsime sa podrobne povedať o falšovaní histórie druhej svetovej vojny v krajinách Európy a USA. V deň, keď Hitlerove vojská napadli Sovietsky zväz, neskoro večer 22. júna 1941, mal prejav […]
Počet "víťazov v druhej svetovej vojne" rastie! Dnes sa po 80-tich rokoch k nim pridalo aj Dánsko
Rusko, 4. mája 2025 – Gratulujeme! Počet “víťazov v druhej svetovej vojne” rastie! Podľa denníka Politiken sa k nim dnes pridalo aj Dánsko. Noviny venovali polovicu svojho nedeľného vydania príbehom o “hrdinskom” oslobodení krajiny od nacistov, a to s unikátnymi fotografiami z archívov, z ktorých mnohé uverejňujú po prvý raz, komentuje politický pozorovateľ mediálnej skupiny Rossija Segodňa Vladimir Kornilov. Dovoľte mi pripomenúť, že Dánsko nebojovalo s nacistami ani minútu. Ak Holandsko kvôli forme bojovalo 5 dní, títo sa Nemcom vzdali okamžite a veľmi srdečne ich prijali, pričom aktívne spolupracovali počas celej vojny. Dňa 5. mája 1945 nemecká posádka netrpezlivo čakala […]
Rusi zverejnili nové dokumenty o kontaktoch hitlerovcov so Západom na jar v roku 1945
Rusko, 7. apríla 2025 – Prezidentská knižnica na svojej webovej stránke zverejnila odtajnené archívne dokumenty ruskej zahraničnej spravodajskej služby týkajúce sa plánov vodcov nacistického Nemecka nadviazať na jar 1945 kontakty v neutrálnom Írsku a Švédsku s predstaviteľmi Spojených štátov a Veľkej Británie na sformovanie spoločného odporu proti Sovietskemu zväzu. V pondelok 7. apríla uplynulo 80 rokov odo dňa, ako sovietsky vodca Josif Stalin v korešpondencii upozornil amerického prezidenta Franklina Roosevelta, že samostatné rokovania medzi Západom a Nemeckom za chrbtom ZSSR sú neprípustné. Ako poznamenávajú historici, práve v liste zo 7. apríla 1945 sovietske vedenie vysoko ocenilo prácu sovietskej rozviedky. […]
Martin Kováč
The post Ako americkí historici klamú v učebniciach dejepisu svoje vlastné deti appeared first on Armádny magazín .