Důvěra v německý stát je na dně, ukazuje nový průzkum
RSS

Důvěra v německý stát je na dně, ukazuje nový průzkum

53 procent příznivců SPD, 52 procent Zelených a 80 procent FDP si myslí, že stát nezvládá plnění svých úkolů.
Důvěra v německé politiky se propadla do nových hlubin. Jen 29 procent Němců věří, že stát své funkce plní, a dvě třetiny si myslí, že je to na něj moc, ukazuje roční průzkum veřejného mínění od výzkumného institutu Forsa prováděný pro Německou asociaci pracovníků veřejné správy (DBB).
Dokonce ani voliči vládních stran nevěří ve schopnost systému jednat: 53 procent voličů SPD, 52 procent Zelených a dokonce 80 procent příznivců FDP si myslí, že nezvládají plnit své úkoly. Cítí to skoro jako pozice, protože i mimo vládnoucí levici příznivci CDU a CSU cítí to samé ze 78 respektive 73 procent. Kritičtější jsou jen příznivci AfD, kteří to tak vidí z více než 90 procent.
V porovnání s předchozími roky se ukazuje, jak až závažný je propad reputace státu mezi občany. Roku 2020 56 procent říkalo, že stát je schopen své úkoly plnit. Ve druhém pandemickém roce to už bylo jen 45 procent. Tento průzkum se vede už 16 let. Ale nikdy předtím nebyly naměřené hodnoty důvěry tak ubohé jako roku 2022, hlásí Frankfurter Allgmeine Zeitung.
Šéfovi DBB Ulrichu Silberbachovi ta čísla dělají starosti. Tvrdí, že veřejná správa není k potýkání se s krizemi dostatečně vybavena. Důvěra občany ve schopnost státu jednat se vytratila. Řídící jednatel Forsa Peter Matuschek debakl v tomto průzkumu připisuje tzv. krizové triádě – pandemii, ukrajinské válce a inflaci.
Co se týče zásobování energií, to stát nezvládá – myslí si 17 procent. O ochraně klimatu si to myslí 15 procent. Dotazovaní si přitom myslí, že stát buď tu záležitost přehání, nebo s ní dělá jen málo. Ovšem 84 procent je přesvědčeno, že investice do ochrany klimatu jsou kriticky důležitým nebo významným úkolem vlády.
Tuto hodnotu překonává sociální spravedlnosti, kdy 94 procent si myslí, že ta je kriticky důležitým nebo významným úkolem státu. Na druhou stranu dodávky zbraní Ukrajině považuje za důležité jen polovina respondentů.
Náhledový obrázek: Německý kancléř Olaf Scholz pronáší řeč na Karlově univerzitě v Praze v České republice, v pondělí 29. srpna 2022. (AP Photo/Petr David Josek)
September 02, 2022
editor:  REMIX NEWS
author:  REMIX NEWS
via:  REMIX NEWS
Zdroj: https://rmx.news/article/trust-in-the-german-state-is-at-rock-bottom-new-polling-shows/


Nejčtenější za týden