Nový papež Lev XIV.: V čem by se mohl lišit od Františka?
RSS
Získejte až 50 % z každého nákupu zpět ve více než 1261 obchodech

Nový papež Lev XIV.: V čem by se mohl lišit od Františka?


Ohledně amerického papeže, který má italsko-francouzsko-španělský původ, se nyní věřící dohadují, zda bude následovat Bergoglia nebo zda se bude v některých ohledech lišit.







Nedávno jste si zde mohli přečíst o oblastech, ve kterých bude zřejmě svého předchůdce velmi slepě následovat. Jedná se zejména o otázku migrace, neboť právě v tomto ohledu je nový papež největším kritikem Trumpa.
I v několika dalších oblastech má nový papež k Bergogliovi blízko, v jiných se však jeho názory diametrálně liší. Tentokrát se podíváme na to, v čem se zřejmě Lev XIV. názorově blíží spíše Janu Pavlu II. nebo Benediktovi XVI.
Níže si můžete přečíst některé postřehy praktikujících katolíků, kteří zřejmě umí jednání papeže zhodnotit nejlépe.
Nejprve se podívejme na to, podle čeho praktikující konzervativní katolíci na základě prvních projevů papeže očekávají, že v některých ohledech bude spíše tradičním katolíkem než slepým nástupcem Bergoglia.
Autor konzervativního katolického webu reagoval na první vystoupení Lva XIV. následovně:
„Když vyšel na lodžii v plném tradičním rouchu, bylo to uklidňující. Jeho používání latiny bylo uklidňující. Byl jsem trochu překvapen, že tam nemluvil ani slovo anglicky, protože jsem věděl, že je to Američan z Chicaga.
Ale jedna věc mě zasáhla víc než to všechno. Je to sice maličkost, ale pro mě to mluvilo za vše.
Když se modlil ve jménu Ježíše, sklonil hlavu – což je zbožný zvyk mnoha katolíků a křesťanů, který je doslovným dodržováním Filipským 2:10–11:
„Před jménem Ježíšovým se skloní každé koleno.“ Je to zvyk, který dodržují ti, kteří se věnují tradiční latinské mši, a který s láskou praktikují upřímní katolíci po celém světě. Bylo dojemné to vidět.
A slzy se mu nahrnuly do očí, když dával lidem své první požehnání v latině…“
Po tomto zhodnocení ještě shrnul oblasti, kde nejspíš nebude nový papež následovat toho předchozího:
V roce 2012 údajně   označoval „homosexuální životní styl“ a „alternativní rodiny složené z partnerů stejného pohlaví a jejich adoptivních dětí“ za příklady přesvědčení a praktik, které jsou v rozporu s evangeliem.
Jako biskup v Chicagu se také  postavil proti  vládním plánům zavést genderovou ideologii do výuky ve školách. Místním médiím řekl: „Propagace genderové ideologie je matoucí, protože se snaží vytvářet gendery, které neexistují.“
Existují také náznaky, že je otevřenější tradiční latinské mši než papež František, což by mohlo vést k uzdravení velkého rozkolu v církvi, zejména mezi mladými lidmi…..
Nejvýznamnější věcí, kterou papež Lev udělal během svého krátkého působení v čele dikasteria pro biskupy ve Vatikánu, bylo odvolání biskupa Josepha Stricklanda (pozn.: velmi oblíbený texaský biskup, odpůrce Františka) a povýšení kardinála McElroye (pozn.: kryl pedofilní kauzy v církvi) do prestižní arcidiecéze Washingtonu, D.C.
Strickland byl podle většiny zpráv považován za nejsvatějšího biskupa ve Spojených státech – svými pravidelnými třemi hodinami adorace denně a jednoduchým stylem přitahoval  věřící katolíky do odlehlé oblasti Tyleru v Texasu.
Abychom byli k papeži Lvu XIV. spravedliví, odvolání bylo přesně to, co si papež František přál. Odmítnutí nebo doporučení opaku mohlo tehdejšího kardinála Prevosta stát jeho pozici. Nicméně tento krok byl pro věřící z Tyleru těžkou ranou.
Přes 700 rodin, několik řeholních řádů a mnoho kněží se přestěhovalo do Tyleru právě kvůli tomuto svatému biskupovi Josephu Stricklandovi, nástupci apoštolů, který svému stádu a dojatým přihlížejícím připomínal původní rybáře, které si Kristus vybral, aby vedli svou církev.
Klíčem k obnovení víry katolíků v papežství by bylo napravit tuto křivdu, na které byl papež Lev XIV. spoluviníkem, když byl kardinálem.
Tolik tedy ve zkratce zhodnocení odborníků ze severoamerického kontinentu, odkud pochází i papež.
Nyní se podíváme ve zkratce na hodnocení z Itálie , kde sice nového papeže příliš neznají, ale bedlivě sledují jeho kroky po zvolení.
V Itálii pro změnu upozorňují na jeho „mariánské“ zaměření, v čemž je přirovnáván zejména k předchůdcům Františka, Benediktu XVI. a Janu Pavlu II:
Dva dny po svém zvolení se papež Lev XIV., narozený jako Robert Francis Prevost, poprvé objevil na veřejnosti. Nečekaně navštívil svatyni Panny Marie Dobré Rady v Genazzanu a poté uctil hrob papeže Františka v bazilice Santa Maria Maggiore.
Tato gesta, plná duchovního významu, podtrhují hlubokou mariánskou zbožnost nového papeže, která připomíná zbožnost Jana Pavla II. a Benedikta XVI., na rozdíl od střízlivějšího stylu Františka a znovu potvrzují jeho pouto k italským kořenům jeho dědečka, jehož původní příjmení bylo Prevosto….
Papež Lev XIV., narozený v Chicagu 14. září 1955 Louisi Mariusi Prevostovi italského a francouzského původu a Mildred Martínezové španělského původu, si jako svou první destinaci vybral Genazzano, symbolické místo pro augustiniány, řád, do kterého patří.
Jeho oddanost Panně Marii Dobré Rady, uchovávané ve svatyni v Laziu, má kořeny v osobní historii: probošt se tam v klíčových okamžicích svého života – jako generální převor, biskup, kardinál a nyní papež – vydal, aby se Panně Marii svěřil…
Tato volba připomíná mariánskou spiritualitu Jana Pavla II., který zasvětil svůj pontifikát Marii s mottem Totus Tuus, a Benedikta XVI., který navštívil mariánské svatyně, jako je Aparecida a Loreto, a zdůraznil roli Panny Marie v životě církve.
Na rozdíl od Františka, který upřednostňoval přímočařejší pastorační přístup, se zdá, že Lev XIV. chce znovu zdůraznit ústřední význam mariánské úcty, jak dokazuje jeho modlitba před ikonou Panny Marie Dobré Rady a recitace modlitby Jana Pavla II…
Tolik tedy dvě zhodnocení, která naznačují, že nový papež by nemusel zcela slepě následovat Bergoglia.
Přesto je třeba si uvědomit, že je velkým podporovatelem otevřených hranic, což jistě začne nejen Italům dřív či později vadit, v minulosti neváhal odstranit odpůrce Františka a byl i podporovatelem covidové diktatury, genových injekcí a klimaalarmismu.
Lze tedy předpokládat, že byl zvolen zejména proto, že je někde mezi Františkem a Janem Pavlem II. či Benediktem XVI.
Kam se nakonec bude skutečně ubírat jistě brzy poznáme…
 
 
 


Ohodnoťte tento příspěvek!



[Celkem: 2 Průměrně: 5 ]















Nejčtenější za týden