Europoslanci skúmajú dodržiavanie zásad právneho štátu Meloniovou vládou v Taliansku
RSS
Získejte až 50 % z každého nákupu zpět ve více než 1261 obchodech

Europoslanci skúmajú dodržiavanie zásad právneho štátu Meloniovou vládou v Taliansku


Talianski ministri, sudcovia a mimovládne organizácie sa zúčastnia vypočutia v Európskom parlamente. Informuje portál Politico
Dozorné orgány pre dodržiavanie zásad právneho štátu v Európskom parlamente podrobne skúmajú, ako vláda premiérky Giorgie Meloniovej ovplyvnila demokraciu v Taliansku.
Podľa návrhu programu parlamentnej pracovnej skupiny pre demokraciu, do ktorého nahliadlo denník POLITICO, budú zákonodarcovia v stredu za zatvorenými dverami vypočúvať talianskych ministrov spravodlivosti a vnútra – spolu so zástupcami organizácií LGBTQ+, zástupcami médií a združenia talianskych sudcov.
Vyšetrovanie by mohlo viesť k ďalším vypočutiam, návšteve Talianska, hlasovaniu o uznesení alebo tvrdším formuláciám v správach Parlamentu o stave právneho štátu za rok 2024.
„Niektorí z nás si uvedomujú, že právny štát v Taliansku sa za súčasnej vlády zhoršil,“ povedal pre POLITICO poslanec strany Zelených Daniel Freund.
Freund poukázal na „rozdiel medzi všeobecným politickým vnímaním Meloniovej vlády tu v Bruseli a v Nemecku a konkrétnymi vecami, ktoré sa dejú v praxi“. Tým mal na mysli prijatie Meloniovej Európskou ľudovou stranou v Bruseli (a úzko s ňou spojenými kresťanskými demokratmi v Nemecku).
V októbri minulého roka Meloniovej pravicová strana sprísnila svoj   domáci zákaz náhradného materstva,   ktorý by zahŕňal aj dohody uzavreté v zahraničí, a za porušenie uložila pokuty až do výšky 1 milióna eur a dva roky väzenia. Talianska vláda sa predtým  postavila aj proti nariadeniu Európskej komisie   zameranému na uznávanie rodičov rovnakého pohlavia v rámci hraníc EÚ.
Meloniovej administratíva tiež navrhla reformy právneho systému, ktoré vyvolali obavy z prekročenia právomocí výkonnej moci a   ohrozenia nezávislosti súdnictva  . Obvinenia zo zasahovania médií a cenzúry   ešte viac prehĺbili   obavy z úpadku demokracie.
Nicola Procaccini, Meloniovej pravá ruka v pravicovej skupine Európski konzervatívci a reformisti v parlamente, podľa interného e-mailu vypočutie namietal. Povedal, že vybraní rečníci boli ľavicovo orientovaní a všetci otvorene kritizovali taliansku vládu.
„Toto nie je prvý krok, ale jediné stretnutie v rámci pracovného programu monitorovacej skupiny,“ povedal Procaccini pre POLITICO a zľahčil tak význam vypočutia.
„Podobné stretnutia týkajúce sa právneho štátu sa už uskutočnili na Slovensku, Malte, v Rumunsku a Maďarsku – a ďalšie stretnutia sú plánované, a to aj v Bulharsku a Španielsku,“ povedal.
Vypočutie vzišlo z pracovnej skupiny Európskeho parlamentu pre demokraciu, právny štát a základné práva, ktorú tvorí 15 zákonodarcov zastupujúcich všetky politické skupiny.
Monitorovaciu skupinu, ktorej úlohou je posúdiť stav demokracie v členských krajinách EÚ podozrivých z úpadku demokracie, vytvorila v minulom funkčnom období väčšina politických skupín v parlamente, aby preskúmala útoky na slobodu súdnictva v Poľsku a Maďarsku.
Pracovná skupina bola kľúčovým hybným silou kritiky Parlamentu voči maltskému systému zlatých pasov, v rámci ktorého úrady udeľovali štátnu príslušnosť bohatým občanom z krajín mimo EÚ, ktorí investovali v krajine. Súdny dvor EÚ nedávno  rozhodol proti tomuto systému  .
Parlamentný výbor pre občianske slobody zohľadní závery skupiny pri možných ďalších krokoch.
-red2-
Ilustračné foto: G. Meloni. Zdroj: IMAGO/Taliansko/Photo Press
14. máj 2025   05:52

Nejčtenější za týden