Norský profesor a expert na Rusko Glenn Diesen v nedávném rozhovoru se soudcem Andrewem Napolitanem analyzuje geopolitické napětí kolem války na Ukrajině, roli Evropy, strategii Donalda Trumpa na Blízkém východě a ekonomický rozvoj Ruska navzdory západním sankcím.
Zabývá se také morálním dvojím metrem Západu, politickou symbolikou a stavem diplomatických vztahů mezi Moskvou, Washingtonem a Evropou. Konverzaci charakterizuje střízlivé hodnocení, kritický tón a tvrdá analýza západních politických vzorců.
Hrubý překlad rozhovoru, který se odehrál ve středu, najdete pod videem.
Andrew Napolitano: Ahoj všichni, tady je soudce Andrew Napolitano z organizace Judging Freedom . Dnes je středa 14. května 2025. Je s námi profesor Glenn Diesen. Pane profesore, jako vždycky mi je potěšením, můj drahý příteli. Děkujeme, že jste se k nám přidali.
Rád bych s vámi strávil nějaký čas a pohovořil si o Evropě a jejích skutečných či domnělých obavách z války a o jejích přípravách na válku. Ale nejdříve, co si myslíte o cestě prezidenta Trumpa na Blízký východ, jeho návštěvách Kataru a Saúdské Arábie?
Profesor Glenn Diesen: Myslím, že stále doufá, že se do historie zapíše jako mírový prezident, který sjednotí region, i když se to ne vždy zdá být jeho skutečným záměrem.
Vzhledem k jeho agresivnímu postoji, který zahrnuje etnické čistky a bombardování – jako v Jemenu – se zdá, že jeho taktika spočívá ve vyjednávání prostřednictvím síly a strategické nejednoznačnosti. Ale ano, to je pravděpodobně jeho hlavní strategie.
Zmínil se také o zajímavých bodech, jako je kritika humanitárních intervencí a budování cizích států, které jsou v posledních desetiletích běžnou praxí.
Distancuje se tak od univerzalismu a zastává se uznávání různých civilizací a kultur. Ve skutečnosti kritizoval chování prezidenta George W. Bushe – s válkami v Afghánistánu a Iráku – a tím i wilsonovské tvrzení o zavedení demokracie do dalších zemí.
Napolitano: Záleží Evropanům vůbec na osobní historii lidí, se kterými se Trump setkává? Podle amerických zpravodajských služeb byl MBS obviněn z vraždy a rozřezání těla novináře Džamála Chášukdžího.
Podle Scotta Rittera Al-Jolani zabíjel Američany vlastníma rukama – a dodnes zabíjí alavity a křesťany. Zajímá to Evropany?
Diesen: Máte pravdu – v obou bodech. Dnes již neexistuje jednotný evropský postoj; fragmentace je hluboká. Zároveň v Evropě panuje panika a hodnoty ani principy momentálně nejsou upřednostňovány.
Proto je pro Evropany těžké odsuzovat Trumpa, když sami navštěvují Jolaního. Když zmasakroval alavity, EU zveřejnila tweet, v němž alavity obvinila z násilí. Francie byla, pokud vím, první zemí, která uznala Jolaního za legitimní hlavu vlády v Sýrii, kterou jsme zničili.
Mimochodem, když se to stalo, odměna za Jolaniho byla stále platná – 10 milionů dolarů od ministerstva zahraničí, tj. od Trumpovy vlastní vlády. A nyní tento muž sedí s prezidentem v paláci v Rijádu.
Napolitano: Jsou Rusové stále v Sýrii? Mají tam ještě námořní základnu, nebo to vzdali?
Diesen: Jolani požaduje vydání Asada. Myslím, že je velmi nepravděpodobné, že by s tím Rusko souhlasilo – byla by to mezinárodní potupa. Rusko zjevně částečně opustilo syrský projekt, stejně jako Írán. To je teď spíše problém pro Západ.
Protiasadovská aliance měla mnoho členů: Turecko, Izrael, USA, džihádisty. Ale co mají po Asadově pádu stále společného? Dochází k fragmentaci. Ruské jednotky jsou tam stále, ale objevují se zprávy o problémech se zásobováním – přesto se stahují jen postupně.
Napolitano: Jsou Izraelci zklamáni zrušením sankcí proti Sýrii?
Diesen: To je zajímavé. USA a EU se obvykle řídí izraelskými pokyny. Ale zde bylo podniknuto opatření proti vůli Izraele. Cílem je pravděpodobně zajistit si kontrolu nad budoucností Sýrie – a to i s novým vládcem loajálním k Západu.
To, že Západ svrhává režimy a podporuje diktatury, není nic nového, pokud režim zůstává loajální Washingtonu a Bruselu.
Napolitano: Jaký je postoj Evropy k 400 milionům dolarů, které Katar údajně „daruje“ Trumpovi – nejprve ministerstvu obrany a poté jeho „Knihovní nadaci,“ kterou bude ovládat sám Trump?
Diesen: Slovo „dar“ je zavádějící. V mocenské politice neexistují žádné dary. Katar si kupuje vliv. To není nic nového – vzpomeňte si na Clintonovu nadaci. Trump je prostě přímočařejší a otevřenější než ostatní.
„Amerika na prvním místě“ také znamená, že spojenci by si měli platit za svou bezpečnost. Takto fungovala dohoda o nerostných surovinách s Ukrajinou. Kupujete si dobrou vůli – přímo od Trumpa.
Napolitano: Toto letadlo pro Trumpa by mělo stát zhruba miliardu dolarů a bude dokončeno za dva roky – takže ho už možná ani nebude moci používat…
Diesen: Ano, ironie dějin.
Napolitano: Minulý týden Tusk, Macron, Starmer a Scholz cestovali do Kyjeva – přesně v době, kdy si Rusko připomíná konec druhé světové války. Čeho tím chtěli dosáhnout?
Diesen: Chtěli odvést pozornost od oslav – a ukázat, že Evropa je stále relevantní. Evropa je znepokojena, protože byla vyloučena ze skutečných mírových jednání, která probíhají především v Moskvě a Washingtonu.
Ale: Ačkoli vyzývají k jednáním, nikdo Moskvu nevolá. Chtějí být součástí procesu, ale bez kompromisů. Lidé se nadále drží narativu o nevyprovokované invazi.
Napolitano: Zde je klip, kde premiér Starmer vyhrožuje svou „koalicí ochotných“…
Diesen: To je nečestné. „Bezpodmínečné příměří“ ve skutečnosti znamená žádné politické rozhovory. Bez vyřešení základních příčin nemůže existovat udržitelné příměří. Démonizují Rusko za jeho náročné podmínky, ale to je v jakémkoli mírovém procesu normální.
Navíc odmítají s Ruskem i jednat – jak lze takové příměří vyjednat?
Napolitano: Tak proč prostě nezavolají Sergeji Lavrovovi?
Diesen: Protože chtějí izolovat Rusko – a zároveň chtějí vyjednávat. To je protichůdné. Nový německý ministr zahraničí prohlásil, že vstup Ukrajiny do NATO je nezvratný . Takže nechtějí dialog o bezpečnostních otázkách, ale příměří. Rusko se právem ptá: Proč?
Napolitano: A pak Zelenskyj najednou řekne, že se chce setkat s Putinem – ve čtvrtek v Istanbulu. Je to realistické?
Diesen: Ne. Takové schůzky vyžadují přípravu, program a bezpečnost. Tohle je divadlo – PR tah. To znamená, že lze říci: „Zelenskij chce mír, Putin ne.“
Napolitano: Zde je Putinova reakce. Západní vůdce nazývá „idioty“…
Diesen: Myslí si, že jednají proti svým vlastním zájmům. Jejich ekonomika sklouzává do recese, jen aby uškodila Rusku. Rusko stabilizovalo svou ekonomiku a odtrhlo se od Západu.
Mělo dlouhodobou strategii ekonomické nezávislosti – s nahrazováním dovozu, podporou zemědělství a technologickou suverenitou. V letech 2018 až 2020 jsem učil v Moskvě, příprava byla skutečná. Ruská ekonomika dnes roste navzdory válce a sankcím, což je pozoruhodný proces.
Napolitano: Dojde vůbec k setkání Putina a Zelenského v Istanbulu?
Diesen: Obvykle se nejdříve sejdou vyjednavači a teprve když je vše připraveno, přijdou prezidenti. Mohlo by dojít k symbolickému podání ruky, ale pochybuji, že Putin přijde. Myslím, že to zůstane u divadelní hry.
Napolitano: Mohl by se tedy Trump stát tím prostředníkem mezi Zelenským a Putinem?
Diesen: No, jak říká sám Trump: „To by byla dobrá televize.“ Ví, jak předvést divadlo – jestli to pomáhá diplomacii, je jiná otázka.
Napolitano: Pane profesore Diesene, jako vždycky mi bylo potěšením. Moc vám děkuji, příteli. Uvidíme se příští týden!
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 5 ]