Otec Jaroslav Lajčiak bol v Ríme ustanovený za archimandritu
RSS

Otec Jaroslav Lajčiak bol v Ríme ustanovený za archimandritu

Košice, 8. apríl 2019 (HSP/TSKE/Foto:Adrián Seman)
 
Vysokopreosvietený vladyka Cyril Vasiľ SJ, arcibiskup ptolemaidský a sekretár Kongregácie pre Východné cirkvi v Ríme, udelil 6. apríla hodnosť titulárneho archimandritu otcovi Jaroslavovi Lajčiakovi, kňazovi Košickej eparchie
Ilustračné foto
Stalo sa tak v deň odchodu do večnosti nášho otca sv. Metoda, učiteľa Slovanov, v chráme sv. Antona Pustovníka pri Pápežskom Ruskom kolégiu (Russicum) v Ríme. Obrad ustanovenia archimandritu sa uskutočnil počas modlitby Veľkej večierne, ktorá liturgicky uvádza do Piatej pôstnej nedele zasvätenej prepodobnej Márii Egyptskej, vzoru pustovníckeho a asketického života.
Hodnosť archimandritu sa vladyka Cyril rozhodol udeliť so súhlasom preosvieteného vladyku Milana Chautura CSsR, košického eparchiálneho biskupa. Urobil tak pri príležitosti 10. výročia svojej biskupskej chirotónie – vysviacky, ktorá sa uskutočnila 14. júna 2009, ako znak vďaky a uznania otcovi Jaroslavovi za službu Cirkvi a dôstojnú reprezentáciu jeho miestnej eparchie na poli akademickom a pastoračnom. Toto ocenenie je aj osobným prejavom vďačnosti vladyku Cyrila otcovi Jaroslavovi, ktorý sa po 9 rokoch strávených v Ríme vracia na Slovensko.
Titul archimandrita pochádza z gréckeho slova αρχιμανδρίτης (archimandrítes) a označuje toho, ktorý dohliada na určité stádo, čriedu. Ide o priamy odkaz na evanjeliový obraz dobrého pastiera prenesený do mníšskeho života. Samotný termín sa objavuje koncom 4. storočia v prostredí sýrskych mníšskych spoločenstiev a odtiaľto sa rozširuje do grécky hovoriacich oblastí. V cirkvách byzantskej tradície označuje kňaza, ktorý je zároveň mníchom a predstaveným nejakého významnejšieho monastiera (kláštora) alebo skupiny monastierov. V týchto monastieroch majú archimandriti vyššie postavenie ako igumeni (predstavení). Tento titul sa však udeľuje aj ako vyznamenanie neženatým (celibátnym) kňazom ako znak úcty a vďačnosti za ich službu Cirkvi.
TSKE informoval Marko Durlák
 
Príspevok Otec Jaroslav Lajčiak bol v Ríme ustanovený za archimandritu zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Matrace pro zdravé spaní

Specializovaný e-shop na matrace s dopravou zdarma.

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Hry zdarma

Nejlepší hry zdarma.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější