Malijský premiér i vláda odstúpili na pozadí narastajúceho násilia v krajine

Malijský premiér i vláda odstúpili na pozadí narastajúceho násilia v krajine

Bamako 19. apríla 2019 (TASR/HSP/Foto:Screenshot Youtube)
 
Malijský premiér Soumeylou Boubeye Maiga a jeho celý vládny kabinet vo štvrtok odstúpili. K rezignácii došlo mesiac po masakre približne 160 fulbských pastierov etnickou skupinou občianskej sebaobrany
Na snímke Soumeylou Boubeye Maiga
“Prezident prijal rezignáciu premiéra a členov vlády,” uvádza sa vo vyhlásení malijského prezidenta Ibrahima Boubacara Keitu, z ktorého citovala tlačová agentúra Reuters. Hoci sa príčina tohto kroku neuvádza, zákonodarcovia v stredu diskutovali o možnosti vyslovenia nedôvery vláde vzhľadom na uvedený masaker a zlyhanie pri odzbrojovaní islamských militantov.
Masaker sa odohral 23. marca v dedine Ogossagou a stoja za ním podozriví členovia konkurenčnej dogonskej komunity. Incident nasledoval po smrteľnom útoku džihádistov na vojenskú pozíciu, pri ktorom prišlo o život najmenej 23 vojakov. K zodpovednosti za útok sa prihlásila miestna odnož medzinárodnej teroristickej siete al-Káida.
Mali ako prevažne saharská krajina sa zmieta v rozvrate od roku 2012, keď vypuklo povstanie Tuaregov a ich spojeneckí džihádisti prevzali kontrolu nad polovicou krajiny. Situácia si vyžiadala intervenciu francúzskych síl.
Vláda sa dostala pod narastajúci tlak pre spôsob, akým rieši násilie v odbojnom regióne Mopti a zmienený masaker v blízkosti hraníc s Burkinou Faso, dopĺňa tlačová agentúra AFP.
“Čoskoro bude vymenovaný nový premiér a nová vláda. Predchádzať tomu budú konzultácie so všetkými politickými silami z väčšinovej koalície i opozície,” uvádza sa ďalej v prezidentovom vyhlásení.
Začiatkom apríla vyšli do ulíc desaťtisíce demonštrantov, ktorí protestovali proti nárastu násilia v krajine, obviňujúc malijskú vládu, že nerobí dosť pre jeho zastavenie. Protesty zvolali moslimskí náboženskí lídri, organizácie zastupujúce fulbskú komunitu, opozičné strany a skupiny občianskej spoločnosti.
 
Príspevok Malijský premiér i vláda odstúpili na pozadí narastajúceho násilia v krajine zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější