Zelenského sa včera pokúsili „anulovať“. Špinavé ťahy ukrajinskej politiky a súdnictva

Zelenského sa včera pokúsili „anulovať“. Špinavé ťahy ukrajinskej politiky a súdnictva

Kyjev 21. apríla 2019 (HSP/ Strana /Foto: Facebook)
 
Ukrajina je krajina zázrakov. Odhrmelo prvé kolo prezidentských volieb, odhrkotali debaty na futbalovom štadióne, dnes prebieha druhé, rozhodujúce kolo volieb. V sobotu v neskorých večerných hodinách sa na Ukrajine pokúsili „zrušiť“ kandidáta Zelenského – iba niekoľko hodín pred finále! Kyjevský súd rozhodoval o tom, či anuluje registráciu Vladimíra Zelenského a teda, či fakticky zruší jeho kandidátku. Pár hodín pred voľbami…
Snímka z pojednávania súdu v Kyjeve
Súdne pojednávanie sa začalo o 21. hodine. Šiesty apelačný súd mesta Kyjev riešil otázku anulovania registrácie Vladimíra Zelenského, ako kandidáta na funkciu prezidenta. Viete si predstaviť podobný cirkus v hociktorej inej krajine? Podobné by nedokázali vymyslieť ani v Afrike, ani v Latinskej Amerike, ani v žiadnom ostrovnom štáte. Ale na Ukrajine je všetko možné. Prečo by kyjevský súd nemohol počkať ešte jeden deň a otázku registrácie Zelenského riešiť už po tom, ako ten vyhrá prezidentské voľby? Ďalšia fraška…
Súdne pojednávanie sa pripravovalo potichu: žiadne ukrajinské média o tom nepriniesli ani slovo – až dovtedy, kým sa to konečne neprevalilo: média o tom informoval iniciátor súdneho procesu advokát Andrej Chiľko. Práve tento právnik podal sťažnosť na Zelenského a inicioval daný proces. A sám o tom včera popoludní napísal na svojej facebookovej stránke. Niektoré ukrajinské média si všimli a zverejnili jeho správu.
Zasadnutie súdu sa uskutočnilo v Kyjeve, v budove Šiesteho apelačného súdu, na ul. Moskovskej, 8. Súdny proces sa začal o 21. hodine a pol hodinu predtým Chviľko zvolal tlačovú konferenciu, na ktorej sa pokúsil vysvetliť svoje konanie novinárom. Na portáli Súdnej moci Ukrajiny je zverejnený spis №855/124/19 o porušovaní zákonov a podplácaní voličov a o žiadosti zrušiť rozhodnutie Centrálnej volebnej komisie № 153 od 30.01.2019 o registrácii kandidáta Vladimíra Zelenského.
Chiľko vyhlásil, že na facebookovej stránke Vladimíra Zelenského bol zverejnený text o rezervácii lístkov na debaty na štadióne Olympijský. Chiľko toto označil za rozdávanie lístkov zdarma, číže za podplácanie voličov.
Advokát Vladimíra Zelenského oponoval, že toto nebola služba alebo tovar. Chiľko poukázal na to, že na ponúkaných lístkoch sa spomínalo meno Zelenského – a toto je podplácanie. Niektorí novinári tvrdili, že na lístkoch boli mená oboch kandidátov. Advokát Zelenského ukázal lístky – neboli tam žiadne mená… Zástupcovia Centrálnej volebnej komisie požiadali zamietnuť žiadosť Andreja Chviľka, tvrdili, že zákon nebol porušený.
 
Televízni novinári, ktorí robili reportáže naživo, poukázali na to, že ak dnes súd „zruší“  Zelenského, ten sa nestihne odvolať na apelačnej inštitúcii, veď už o osem hodín sa mali otvoriť volebné miestnosti. Jeho advokát zasa ukázal lístky. Na nich neboli mená kandidátov a bolo na nich napísané „Nie je na predaj“  a „Pozvánka“. Advokát pripomenul, že lístky zdarma rozdávali štáby oboch kandidátov, číže podľa logiky Chviľka, treba „zrušiť“ oboch prezidentských kandidátov…
Právnici prítomní v súdnej sieni vysvetľovali novinárom, že, podľa ukrajinských zákonov, Centrálna volebná komisia môže zrušiť registráciu jedného z kandidátov najneskôr 30 dní pred dňom hlasovania a musí na to byť mimoriadne závažná príčina. Číže bolo už veľmi neskoro na to, aby anulovali registráciu jedného z kandidátov.
O polnoci sa porota vzdialila a všetci prítomní v sále čakali na jej verdikt. Porota sa vrátila o jednej v noci a jej rozhodnutie bolo jednoznačné: zákon porušený nebol, voľby pokračujú normálne. Skončila ďalšia politicko-právnicka fraška na Ukrajine.
Dnes, podľa všetkých predpokladov, s veľkou prevahou vyhrá Vladimír Zelenskij. Porošenkovi zostávajú iba tri možnosti: ticho prehltnúť porážku a pripravovať sa na jesenné parlamentné voľby, vyvolať ozbrojený konflikt, vyhlásiť stanné právo a tak sa ešte chvíľu zdržať pri moci alebo utiecť do zahraničia, aby sa vyvaroval prípadným súdnym procesom, ktoré voči nemu môžu začať. Nechajme sa prekvapiť.
Eugen Rusnák
 
Video si môžete pozrieť tu:
 

 
 
Príspevok Zelenského sa včera pokúsili „anulovať“. Špinavé ťahy ukrajinskej politiky a súdnictva zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější