Ukrajinci hlasujú na Kvetnú nedeľu, Porošenko zašiel pred voľbou do chrámu. “V kampani bolo priveľa špiny. Po Majdane sa životná úroveň zhoršila… Teraz balansujeme nad priepasťou,” komentuje volička
pravdive+seznam

Ukrajinci hlasujú na Kvetnú nedeľu, Porošenko zašiel pred voľbou do chrámu. “V kampani bolo priveľa špiny. Po Majdane sa životná úroveň zhoršila… Teraz balansujeme nad priepasťou,” komentuje volička

Kyjev 21. apríla 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP- Efrem Lukatsky)
 
Druhé kolo prezidentských volieb na Ukrajine sa koná na Kvetnú nedeľu, keďže Veľká noc podľa juliánskeho kalendára tento rok vychádza o týždeň neskôr ako podľa gregoriánskeho počítania času. Aj preto nemali Ukrajinci problém usporiadať voľby 21. apríla. 
Muž vhadzuje hlasovací lístok do urny vo volebnej miestnosti počas 2. kola prezidentských volieb 21. apríla 2019 v Kyjeve.
Atmosféru Kvetnej nedele (po ukrajinsky Vŕbovej) však silno cítiť v uliciach Kyjeva: ľudia kráčajú po meste alebo len tak postávajú na Majdane s bohatými kytičkami bahniatok či rozzelenených vŕbových konárikov v rukách. Po meste ich predávajú stovky príležitostných trhovníkov. Obaja kandidáti na prezidenta – úradujúca hlava štátu Petro Porošenko i jeho vyzývateľ, komik Volodymyr Zelenskyj – tematizovali tento kresťanský sviatok pri svojom hlasovaní.
Zelenskyj, ktorý má židovský pôvod, zaželal národu po vhodení lístka do volebnej urny peknú Kvetnú nedeľu.
Porošenko ešte pred voľbou prišiel do Zlatovežatého chrámu svätého Michala v centre Kyjeva. Do chrámu vošiel uprostred liturgie koridorom, ktorý mu v preplnenej lodi prekliesnili ochrankári. Keď potom vyšiel z chrámu, burcujúcim hlasom na nádvorí vyjadroval nádej, že modlitby za “ukrajinskú svetskú vrchnosť”, ktoré sa prednášajú aj na liturgii, budú vyslyšané.
Porošenko sa tohto roku výrazne pričinil o osamostatnenie ukrajinskej pravoslávnej cirkvi od moskovského patriarchátu.
Po odhlasovaní sa už Porošenko venoval svojmu súperovi, komikovi Zelenskému – favoritovi volieb a kandidátovi protestu. “Spočiatku môže byť trochu zábava, ale neskôr to bude bolieť,” varoval.
Zelenskyj vyzeral pri hlasovaní uvoľnene, podobným dojmom – vedomý si svojho obrovského náskoku v prieskumoch – pôsobil aj počas piatkovej diskusie na futbalovom štadióne v Kyjeve.
“Dnes to bude víťazstvo Ukrajincov … Zjednotili sme krajinu. Čo cítim? Že všetko bude v poriadku,” odkázal.
 
Ukrajinská volička: V kampani bolo priveľa špiny, ľudia sa navzájom urážajú
Jedni vravia, že úradujúci ukrajinský prezident Petro Porošenko urobil pre Ukrajinu za uplynulých päť rokov veľa dobrého, iní ho zas kritizujú za nesplnené predvolebné sľuby a chcú ho vymeniť za “mladého ambiciózneho lídra”, komika Volodymyra Zelenského. Takéto protichodné názory mali v nedeľu Ukrajinci pristupujúci k volebným urnám v druhom kole prezidentských volieb.
Tridsiatnička Kateryna z Kyjeva hlasovala za súčasnú hlavu štátu. “Treba urobiť nejaké zmeny, aby sa nám žilo lepšie, ale nemyslím si, že toto dokáže zabezpečiť šoumen. Mnohí hlasujú za nováčika iba preto, lebo sú proti súčasnému prezidentovi. Ľudia sa navzájom urážajú, hádajú sa… Ťažko zistiť, kde je pravda a kde kto iba vylieva špinu,” vravela znechutene.
Dodala, že za Porošenka sa viaceré veci postupne menili k lepšiemu, ale ľudia by chceli všetko hneď a bez vlastnej námahy. “Tunajší ľudia si zvykli sedieť so založenými rukami a čakať, že pracovať za nich bude niekto iný,” dodala.
Dôchodkyňa Ľudmyla ocenila, že Porošenko vydobyl pre Ukrajinu v Carihrade tomos – dekrét o autokefálii pre ukrajinskú pravoslávnu cirkev – a zasadil sa o pozdvihnutie statusu ukrajinského jazyka. “Vojna prinútila prezidenta a dobrovoľníkov, aby oživili armádu, ktorú predchádzajúci prezidenti znivočili,” zdôraznila staršia volička energicky a pochválila Porošenka za to, že zabezpečil bezvízový styk s Európskou úniou a za úsilie dostať Ukrajinu do NATO.
Pri Zelenskom sa rozohnila, že počas piatkovej predvolebnej diskusie na štadióne Olimpijskyj hovoril o “povstalcoch” z Donecka a Luhanska a tým ich podľa nej – a tiež podľa Porošenka – legitimizoval. “Toto by mal Ukrajincom vysvetliť,” súhlasila s Porošenkom.
“Po Majdane sa životná úroveň zhoršila … Teraz balansujeme nad priepasťou a obávam sa, že pán Zelenskyj nás do nej stiahne,” dodala.
Mladá podnikateľka Oksana to vidí opačne. Kritizuje Porošenka za nesplnené predvolebné sľuby. “Za posledných päť rokov sa situácia v krajine výrazne zhoršila, krajina je vo vojne, dane sa zvýšili, stúpli aj ceny za verejné služby, pritom platy a dôchodky sú mizerné,” vyhŕkla Oksana. Od Zelenského si sľubuje aj ukončenie konfliktu na východe Ukrajiny.
Administratívna pracovníčka Lena sa síce hlasovať nechystá, ale viac sa jej pozdáva Zelenskyj. Za Porošenka podľa nej rástli ceny oveľa rýchlejšie než príjmy občanov. “A to ani predtým neboli vysoké,” zdôraznila.
“Porošenko síce vybavil bezvízový styk s EÚ, ale je otázne, či je to takto naozaj lepšie pre Ukrajinu,” povedala skepticky. Vysvetlila, že bezvízový styk viac než Ukrajine pomohol podnikateľom v susedných krajinách. Tí teraz ľahšie obsadzujú pracovné miesta, ktoré domáci ľudia nechceli. “A tiež neviem, či to prospeje ekonomikám týchto krajín, lebo neviem, či tých Ukrajincov vždy zamestnávajú oficiálne,” dodala.
 
Príspevok Ukrajinci hlasujú na Kvetnú nedeľu, Porošenko zašiel pred voľbou do chrámu. “V kampani bolo priveľa špiny. Po Majdane sa životná úroveň zhoršila… Teraz balansujeme nad priepasťou,” komentuje volička zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější