Rafaj vyvracia glorifikovanie Husáka zo strany Sulejmana, ale “oponentom v RTVS mal byť skutočný politický väzeň, nie salónny disident”
RSS

Rafaj vyvracia glorifikovanie Husáka zo strany Sulejmana, ale “oponentom v RTVS mal byť skutočný politický väzeň, nie salónny disident”

Bratislava 1. mája 2019 (HSP/Foto:TASR-Ladislav Roller)
 
Rafael Rafaj z Inštitútu Národnej politiky sa vyjadril ku komentáru Jalala Sulejmana, podpredsedu KSS, ktorý v utorok písal o poslednom vydaní relácii RTVS Najväčší Slovák, ktoré sa týkalo Gustáva Husáka
Na archívnej snímke z 1. mája 1947 predseda slovenských povereníkov Gustáv Husák počas prejavu pri príležitosti osláv Sviatku práce v Ružomberku
Bývalý poslanec za SNS Rafaj oponuje Sulejmanovi s tým, že Husák podľa neho nemôže mať a nemá „najväčšie zásluhy na tom, že dnes Slovensko môže existovať ako samostatný štát“.
“Pretože odhliadnuc ad argumentácie, že Slovensko vraj začalo žiť až 1. januára 1969) faktom je, že zásluhy procesu federalizácie patria skôr Dubčekovi, tzv. reformnému procesu ako Husákovi a normalizácii. Husák o.i. pripravoval puč, ktorý prvú slovenskú štátnosť vymazalo.”
Rafaj v tejto súvislosti spomína zákon o Československej federatívnej socialistickej republike z 27. októbra 1968 – “dva mesiace po invázii, predtým dlhé politické rokovania a legislatívny proces), teda v čase, keď bol gen.tajomníkom A. Dubček a nie G. Husák. Ten nastúpil do vedúcej funkcie až v apríli 1969…”
“Okrem toho spochybňovať Štefánika, že sa mu nepodarilo federalizovať ČSR, ale Husákovi vraj áno je rovnako pritiahnuté za vlasy aj v kontexte 50-ročného vývoja a Štefánikovej smrti (4. mája 1919).”
“Oficiálne platila Ústava Československej republiky od roku 1920, oficiálne nazývaná Ústavná listina Československej republiky, bola de lege ako ústava prijatá Národným zhromaždením až 29. februára 1920 ako ústavný zákon č. 121/1920 Zb. Dovtedy platili len dve ústavné provizóriá! Do tejto filipiky patrí aj zhadzovanie ďalšieho suverenisticko-štátotvorného aktu/faktu – šesťročnej existencie samostatnej 1.Slovenskej republiky (1939-45). Tá sa vyhlásila aj bez „federácie“, preto ignorovanie štátnej samostatnosti uznanej de iure i de fakto takmer tromi desiatkami štátov (upozornenie: nepíšem o režime, ale o štátnosti) liberálmi, ale aj komunistami (činnosť komunistov bola v tom čase postavená mimo zákon) je ďalšie obchádzanie faktov, čiže ideológia, ktorá sa povyšuje a vykladá už aj dejiny nie ako proces, ale aj udalosti, čiže históriu faktov.”
Dodáva, že dokumentom federalizácie a samostatného postavenia Slovákov bola historicky Pittsburská dohoda z 31. mája 1918, ktorú “tatíček Masaryk” označil ako „falsum“ a nastolil ideológiu čechoslovakizmu. To sa podľa Rafaja podarilo aj vďaka zostreleniu a teda aj odstaveniu Štefánika…
“Nakoniec posledný argument: Vznik samostatnej Slovenskej republiky (1. januára 1993) sa odvíja od medzinárodného práva OSN na sebaurčenie národov, ktoré je nescudziteľné, neodňateľné a nepremlčateľné! Nielen Brežnevova doktrína o obmedzenej suverenite…”
“Preto som pri tejto apológii na Husáka nemohol mlčať a uviesť fakty, lebo som vlastenec a ideológia komunizmu vyznávala na prvom mieste proletársky internacionalizmus. Navyše po nástupe Husáka a normalizácie sa premietla do oficiálnej brežnevovej doktríny o obmedzenej suverenite dokonca štátov!”
Pripomína, že Brežnevovu doktrínu (obmedzenej suverenity alebo obmedzenej zvrchovanosti) ako prvý jasne načrtol S. Kovalev 26. septembra 1968 v článku „Zvrchovanosť a medzinárodné záväzky socialistických krajín“. (denník Pravda) Leonid Brežnev ju potvrdil svojím prejavom na piatom kongrese Poľskej zjednotenej robotníckej strany 13. novembra 1968. “Zvláštne, že už vtedy sa obmedzovanie suverenity a zvrchovanosti presadzovalo a nazývalo v podstate rovnako ako dnes – „medzinárodné záväzky“ – to znamená, že režimy moci používajú totožné metódy, vrátane propagandy a slobodné myslenie nezávislé nie je žiadaný tovar…”
 
Medvedie služby v relácii
Nakoniec, to, že oponenta robil práve Mikloško bola podľa Rafaja medvedia služba. “Skôr by sa tam hodil nie salónny disident, ale skutočný politický väzeň režimu. Husákova éra odsúdila mimochodom do väzenia za politické delikty (prevažne „rozvracanie republiky“ a útok proti predstaviteľovi štátu) viac ako 4500 ľudí.”
Doplnil, že podľa neho “systémovo tragickou postavou” tejto relácie je moderátor, ktorý si vybral niekoľko svojich ideových favoritov a aj hluchý počuje a slepý vidí ako niektorým nominantom fandí či nadbieha, čo zhadzuje aj tak diskutabilné šou o údajne najväčšieho Slováka.
“Upozornenie: Toto je vyjadrenie k obsahu, textu, polemike a najmä faktom, nie k nadpisu.  Priznám sa, že reláciu som nepozeral, pretože som ani nechcel. Slobodne si vyberáme a slobodne a dokonca kriticky môžeme dnes aj hodnotiť a aj písať. Dnes môžeme súťažiť o „najväčšieho Slováka“, no pred 89 to bola neformálna „súťaž“ vtipov a satiry o „zlatú ilavskú a leopoldovskú mrežu“…, pred rokom 1938 “ozdravný pobyt” pre vlastencov v Mírove (A.Hlinka napr.) a pred rokom 1918 to boli pobyty all inclusive vo väzení v Szegede (tiež napr. A.Hlinka mal česť 2 roky…) . Na to by sme nemali zabúdať. Osobne si myslím, že osobnosti ako Husák a dokonca aj Dubček by vôbec v takejto „súťaži“, navyše aj v extrémne polarizovanej spoločenskej atmosfére vôbec nemali byť. Ale to bo by bolo zas o inom a ešte na dlhšie. Ďakujem za pochopenie uhla podhľadu a dúfam, že aj nadhľadu.”
 
 

 
 
Príspevok Rafaj vyvracia glorifikovanie Husáka zo strany Sulejmana, ale “oponentom v RTVS mal byť skutočný politický väzeň, nie salónny disident” zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Hry zdarma

Nejlepší hry zdarma.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Přehled bankovních půjček

Srovnání půjček vám usnadní orientaci mezi různými nabídkami.

Finance na každý den

Prezentujte své podnikání a získejte nové zákazníky na Internetu.

Dnes nejprohlíženější